Пережив вже 3 пожежі: активісти Києва просять зняти ширму з фасаду будинку, з балкону якого Грушевський зачитав IV Універсал

Читать на русском

Один з найцікавіших історичних будинків Києва, що знаходиться на вул. Софіївській, 20/21 може готуватися до знесення, принаймні, наразі невідомо, у якому стані ця споруда кінця ХІХ століття

Читать на русском
Порятунок історичних будинків у Києві
Споруда стоїть завішена банером вже впродовж майже 20 років, і що саме наразі відбувається з фасадом, невідомо

Один з найцікавіших історичних будинків Києва, що знаходиться на вул. Софіївській, 20/21 може готуватися до знесення, принаймні, наразі невідомо, у якому стані ця споруда кінця ХІХ століття

Один з найцікавіших історичних будинків Києва, що знаходиться на вул. Софіївській, 20/21 може готуватися до знесення. Вже близько 20 років він стоїть завішений ширмою, і за цей час пережив 3 пожежі та 2 спроби демонтажу. Ще влітку минулого року будівлю планували демонтувати, щоб побудувати замість неї офісний центр - а нині пам'яткоохоронці наводять її, як приклад будівель, завішених ширмою та спеціально доведених до жалюгідного стану забудовниками. Про ймовірну підготовку до зносу будівлі колишнього готеля "Древня Русь" на вул. Софійській, 20/21 22 квітня пише у Facebook київський пам'яткоохоронець Дмитро Перов.

Він нагадав, що, за міською легендою, саме з балкону цього будинку Михайло Грушевський проголосив текст IV Універсалу Центральної ради про незалежність Української Народної Республіки. Минулоріч будинок пропонували повернути громаді міста, втім, петиція не набрала необхідної кількості голосів.

"Років 20 тому будинок завісили ширмою. З того часу - 3 пожежі, 2 спроби демонтажу пам’ятки… І це лише один будинок. Загалом такою "заширмляної" спадщини в столиці - більше 50! Що відбувається з памяткою завішеною рекламою не помітно. Контролюючі органи теж туди потрапити не можуть. Минулого тижня один такий "будівельний кокон" розкрився на Андріївському узвозі. І замість памятки там виявився новий будинок", - пише Перов у Facebook.

Минулоріч активістам вдалося домогтись внесення будинку до Переліку об'єктів культурної спадщини. У КМДА наголосили, що споруда зберегла автентичність і є важливим елементом формування історико-архітектурного оточення Софії Київської – пам’ятки ЮНЕСКО (будинок знаходиться через дорогу від центрального входу до Софії - Ред). Перед цим, ще 2011 року, будинок позбавили охоронного статусу, як "такий, що не підлягає занесенню в реєстр у зв’язку з невідповідністю критеріям" (висновок надав Мінкульт).

Додамо, що будинок на Софіївській, 20/21, де ще напочатку ХХ століття розміщувався невеликий готель "Древня Русь" усього на 11 номерів, було побудовано у 1869-1870 роках архітектором Афіногеном Сопоцинським. Споруда у стилі неоренесансу та пізнього класицизму має площу у 1000 кв.м. і знаходиться у охоронній зоні ЮНЕСКО національного заповідника "Софія Київська".

Петицію проти "Потьомкінських дєрєвєнь" подали після інциденту на Андріївському узвозі

Нагадаємо, напочатку квітня 2024 року сильний вітер зірвав фрагмент завіси з будинку на Андріївському узвозі, 26. Споруда була закрита від очей перехожих начебто для проведення ремонту. Однак виявилося, що на місці будинку 1870 року, який належав титулярному раднику Всеволоду Тарнавському, зараз стоїть сучасна новобудова. Хоча про наявність дозволів на такі роботи поки нічого не відомо. Одразу після цього кияни написали петицію до КМДА із закликом прибрати у столиці традицію ховати будинки у стилі "потьомкінських дєрєвєнь".

Також Інформатор писав про те, що поруч із Будинком Зеленських у 2017 році збудували клубний будинок "Turgenev". Для того, аби продовжити будівництво, у 2018 році садибу спробували знести, але після громадського розголосу демонтаж зупинили. Будинок не має охоронного статусу, проте він є у "списку Кличка" щодо заборони зносити будівлі, яким понад 100 років. Наразі власники будівлі судяться з Київрадою, щоб отримати містобудівні обмеження та почати роботи, дозвіл на які їм не видали через поважний вік споруди.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.