Є декілька версій про справжні причини демонтажу МАФів поблизу підземки: комунальники звільняють підходи до критичної інфраструктури, приводять до ладу вулиці чи просто розчищають місце для нових бізнесів
У Києві відбувається "мафоцид". Комунальники вже кілька днів поспіль зносять і вивозять кіоски та торгові павільйони, причому тільки поблизу станцій метро. Лише напочатку травня були знесені десятки МАФів поблизу ст.м. "Позняки", на Старовокзальній площі (тут іде потік пасажирів зі ст.м. "Вокзальна"), а на Академмістечку - анонсовано глобальний демонтаж. Що відбувається з МАФами, і до чого тут метро - у матеріалі Інформатора.
Наприкінці тижня комунальники з КП "Київблагоустрій" взялися підчищати Старовокзальну площу неподалік ст.м. "Вокзальна". Зносили МАФи, ті, що можливо підвантажити на евакуатори, - вивозили фізично, інші трощили. У підсумку вздовж вулиці залишився довгий ряд побутового сміття - залишки конструкцій, старе ганчір'я, оздоблення.
Цікаво, що Інформатору вдалося знайти оголошення про оренду деяких торгових приміщень на Старовокзальній, які залишили за декілька тижнів до демонтажу. Можна припустити, що деякі із власників площ та орендарів знали про підготовку "мафоциду" комунальниками, а відтак, вирішили з'їхати на більш безпечні локації.
Другою станцією метро, яку почали звільняти від яток, стали "Позняки" на Лівобережжі столиці. Там також здійняли та вивезли цілий торговий ряд МАФів. Офіційною причиною стала ДТП, що відбулася у четвер за участю трамвая: у пабліку "Київпастранс LIVE" повідомили, що рухомий склад у четвер вдень "врізався у кіоск та зійшов з рейок", внаслідок чого постраждала одна людина.
Чому саме цей трамвай врізався у кіоск, який стояв на одному й тому ж місці, - загадка: ми далекі від ідеї, що МАФ чатував на транспорт прямо на коліях, тож можемо припустити, що порядок подій був дещо іншим - трамвай спочатку зійшов з рейок, а вже потім вдарився у кіоск. Як би там не було, це стало офіційною підставою для того, щоб прибрати павільйони і на трамвайному кільці "Позняків".
Третя локація, де КП "Київблагоустрій" знімає близько 150 МАФів - ст.м. "Академмістечко". Про демонтажні роботи там розповів днями в ефірі телеканалу "Київ" очільник КП Михайло Бережной. Каже: локація велика, підготовка - "серйозна".
"Там був договір оренди земельної ділянки, і він закінчився, тож ми можемо приступати до демонтажних робіт. До людей, хто там працює, ми ставимось з повагою, немає такого, що хтось вночі приходить і знищує - будь ласка, підприємці мають право або самі забрати тимчасові споруди, або забрати речі, ми вивеземо на штрафмайданчик - а потім ці МАФи можна повернути, сплативши за демонтаж", - пояснив Бережной.
У середині березня в КП "Київблагоустрій" показали статистику: за зимові місяці у столиці демонтували близько 900 "елементів" - вони були без дозвільних документів, або, як у випадку з МАФами на "Академмістечку", строк дії дозволів витік. Назвали й "масові точки", тобто місця, звідки ятки вивозили частіше за все. Це також станції метро - "Либідська", "Почайна" та "Мінська" (біля останньої, як писав Інформатор, навіть стався скандал - коли активісти побачили, як комунальники нищать зимові кубельця їжаків).
В усіх випадках звертає на себе увагу те, що демонтаж споруд відбувається поблизу станцій метро. Відтак, від тимчасових торгових споруд "чистять" проходи до метрополітену - ймовірно, йдеться про централізований наказ спростити підходи до метро, як критично важливої інфраструктури та об'єкту укриття (така теза звучала від КП "Київблагоустрій" взимку, коли прибирали ятки біля "Почайної").
От тільки чи задоволені з цього кияни, поки неясно. З одного боку, вулиці міста стають чистішими та мають охайніший вигляд. З іншого - комунальники прибирають природні зручності, до яких звикли столичні споживачі послуг та товарів. Адже по дорозі з роботи значно зручніше завернути за покупками до невеличкої ятки, ніж йти до магазину.
Ще однією версією може бути намір підчистити "ринок". Адже йдеться не лише про величезну підприємницьку спільноту - а й про покупців, яким доведеться йти до магазинів чи шукати товар деінде. Відтак, невдовзі можна чекати на появу нових МАФів поверх фундаментів тих, що були знесені комунальниками.
Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у Києві масово виставляють на продаж торгівельні точки з продажу напівфабрикатів. Причому придбати можна як окремі магазини чи ятки, так і цілі мережі з цехами виробництва заморожених вареників чи голубців. Експерти кажуть: пройшли часи пандемії Covid-19, коли у таких мережах була велика потреба, і зараз торгівельні ятки відчувають посилену конкуренцію.
Також ми розповідали, що у одному з найбільш злачних місць Києва, "Ямі" поблизу Центрального залізничного вокзалу, зносять та продають МАФи. Це явно сигнал про реконструкцію - власники ділянки, що контролюють автовокзал "Київ-1", ймовірно, почали втрачати прибутки, пов'язані з логістичним спрямуванням ділянки, і продали її новим власникам.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.