Автор проєкту та архітектор Андрій Миргородський розповів у інтерв’ю, яким є найгірший сценарій техногенної катастрофи на Поштовій площі, як її відвернути і чому в публічному просторі з’явилася версія з опорою "скляного мосту" та Хрещатим ручаєм
Ситуація з Поштовою площею викликає чимдалі більше побоювань. Слідом за Київрадою до дискусії пристала ТСК, створена вже Верховною Радою. А у публічному просторі звучить кілька версій про причини: згідно з першою, проблема в тимчасовому характері опор під сподом площі - плити, що покладені на них, почали "грати". Друга полягає в тому, що, буцімто, одна з опор "скляного мосту" перекрила звичайний тік Хрещатого ручая. Третю озвучила Держаудитслужба: там кажуть, що у ТЦ під площею не було завершено роботи з водовідведення та гідроізоляції, через що почалася корозія конструкцій.
Про справжні причини ситуації з Поштовою площею Інформатор поговорив з архітектором Андрієм Миргородським, головою архітектурної майстерні "Проектні системи ЛТД", яка проєктувала і будувала Поштову.
- Існують певні версії з приводу Поштової, але ви, як архітектор, розумієте, що там зараз?
- А що, на вашу думку, саме зараз відбувається на самій площі?
- Якщо ви днями там бували, ймовірно, помічали тріщини у покритті пішохідної частини, вони не критичні, але є. На проїзній частині навпроти готелю "Riviera House" ще взимку просідав асфальт. А під самою площею струменить вода.
- Звичайно, проблема є. А мені от цікаво, хто був автором версії з опорою мосту. Я чув, що це якась активістка.
- Її звати Ольга Рутковська, і вона висловила цю версію ще взимку цього року.
- Будівництво зупинили свого часу саме активісти. Серед них однією з головних осіб була якась панянка-екскурсовод, є підозри, що це якраз Ольга Рутковська. І якщо сьогодні висновок екскурсовода є "фаховою думкою", то на цьому потрібно, власне, зупинитися. Адже в цієї особи та в людей, що пов'язані напряму з будівництвом, думки не збігатимуться. І якщо думку цієї особи подавати за "експертне середовище", то саме експертне середовище вже не буде потрібним. Якщо екскурсовод вирішує, як правильно оцінювати техногенні впливи, то ми дійшли до певного рівня розвитку, безумовно.
Оця жінка-екскурсовод була активним учасником протестів, наслідком яких стала зупинка будівництва, і те, що площу так і не добудували, не ввели в експлуатацію, не зробили гідроізоляцію, дренажні роботи, не завершили нічого.
- Тобто це активісти є винуватцями стану, в якому нині знаходиться Поштова площа?
- Вони зупинили будівництво. Чи були вони правими, чи ні - не мені судити. Для цього є компетентні органи. Зупинили - та й по всьому. Але по суті їхня вина у тому, що будмайданчик залишився у нинішньому вигляді, де не було зроблено повністю конструктив: площа стоїть на тимчасових стійках, там не було завершено огороджуючі конструкції (їх немає). Це американська технологія, яка називається "Top Down", вона крокує вже цілим світом - це технологія з ведення підземного багатоповерхового монолітного будівництва.
У підсумку будівництво було закинуто, люди пішли. І от сьогодні ця жінка - не знаю, чи це та сама пані екскурсовод, чи вже інша - каже, що через те, що опора мосту буцімто стоїть на підземному ручаї, напрям його руху пішов не туди. Напевно, вона краще розбирається у конструкціях, аніж люди, які побудували сотні мостів, вираховували опори, вивчали геологію, досліджували, що буде під опорами, які ґрунти - водоносні чи ні. Певно, вони чогось не розуміли, а от екскурсоводи - чудово знають, якими є причинно-наслідкові зв'язки. І розповідають нам усім.
- Чому, на вашу думку, прозвучала ця версія?
- Бо вони не хочуть чути, що саме через зупинку будівництва внаслідок їхніх протестів, через те, що не було завершено гідроізоляцію, конструктив, дренажі - звичайно, вода буде там бігти, і те, що внизу відбувається, - буде відбуватися. Але, виявляється, винуваті зовсім не активісти, а опора мосту.
- Перекладають з хворої голови на здорову?
- Дивно, що суспільство з'їдає ці "фахові висновки", і якийсь "експерт-екскурсовод" може в принципі розповідати, що колона може перекрити рух якимось-там ручаям. Це - не версія, це - рябої кобили сон!
А "версія" одна: будівництво не завершене, не зроблено гідроізоляцію, дренажі, перекриття, конструктив будівлі. Вона техногенно небезпечна. І це - на совісті судів, які зупинили будівництво. Але, звісно, почали все активісти. І я вам таємницю не відкрию, якщо скажу, що Володимирська гірка, весь спуск з Хрещатика на Поділ, постійно потроху "повзе", там завжди були зсуви ґрунту - ще до появи мосту. Він, натомість, ситуацію лише стабілізував, бо будь-яка опора, чи свая, що забита у зсувний схил, протидіє руху ґрунту. Там же вся дорога сповзала. Нині ж "експерти" відводять від себе провину за потенційно можливу гігантську техногенну катастрофу на Подолі.
- А вона таки можлива?
- Авжеж. Адже стійки, які мають за технологією стояти півроку, стоять вже 10 років. От нехай активісти підуть до церкви та поставлять там свічки за те, що їх поки що "пронесло". Не доведи Господь, щось станеться - там може провалитися, просто впасти донизу, все перекриття.
- Тобто вся площа разом з фонтанами, ліхтарями та урбан-зоною?
- Саме так, все впаде вниз. Бо ж це тимчасові конструкції! А "експертам" треба щоденно ходити до церкви і молитися, щоб цього не сталося. Бо якщо це станеться - то саме з їхньої провини! Саме з їхньої. І тут вже ніхто не буде вдавати якісь цінності - а будуть шукати винних. І винні, хто це зробив, знайдуться дуже швидко.
- Держаудитслужба, будинок якої знаходиться поряд з Поштовою площею, переймається через те, що внаслідок подібної катастрофи може "повести" фундаменти усіх навколишніх будівель. Чи це можливо?
- Вся площа навряд чи буде зсуватися. Там достатньо багато бетону вбухано, щоб вона посунулася, це можливо хіба під час землетрусу. А вірогідність, що в сусідніх будинків може виникнути проблема з фундаментами існує - як, власне, і завжди існувала. Але, радше, не через сусідство з Поштовою площею... хоча достеменно ніхто ж не може сказати, розумієте. В будівлі ТЦ під сподом площі не завершено будівництво, там стіни не закриті. От коли ви в себе у подвір'ї вириєте яму глибиною у 2 метри, та підете геть - чи є вірогідність, що її краї почнуть осипатися?
- Це питання часу, думаю.
- Ну але ніхто про це достеменно не знає. На питання, чи щось може статися і коли саме, ніхто сьогодні не відповість, тому, що будівлю не було введено в експлуатацію. Не було приймальної комісії. Хтозна, що там може статися! Бути так не має. Тому статися може усе, що завгодно - може, навіть сусідні будівлі "попливуть", якщо там стінка, чи щось ще, провалиться, і будуть зсуви.
- Які саме з будівель, що знаходяться у безпосередньому сусідстві з площею, знаходяться під загрозою? Нагадаю, там поруч будівля Річкового вокзалу, ресторану MacDonald`s, історична поштова станція та церква.
- Річковий вокзал знаходиться в небезпеці прямо з моменту, коли розрили його перший поверх. Не знаю, хто на себе взяв цю відповідальність - адже там відкопаний підвальний поверх, і, коли ви проїздите тунелем, ви бачите крізь колони стан цього першого цокольного поверху. Він буквально дихає на ладан, і його треба посилювати! Але з Поштовою площею будівля не пов'язана, вона від неї відрізана у тому числі тунелем, і не дотична до власне площі.
MacDonald`s проєктувала наша майстерня, так саме, як "Компот" і інші сусідні ресторани. Всі вони відрізані сваями. Те ж стосується і поштового будиночку - він укріплений достатньо надійно, з ним навряд чи щось станеться. Інша справа - що не завершені обмежувальні конструкції ТЦ, і те, що воно не поповзе, не значить, що між конструкціями не може піти вода. Вона може просочуватися. Та вона й має сочитися - адже в цьому її фізична логіка. Якщо стоїть низка свай, а між ними - незавершене бетонування, дренажі та обмежувальна конструкція котловану, - звичайно, все буде протікати. "Спасибі" активістам.
- Що наразі можна зробити? Якщо почати добудовувати об'єкт, це допоможе врятувати площу?
- Терміново відкривати ордер на будівництво, зробити всередині музей, якщо цього усі хочуть і ніхто не проти, зробити там... та все, що місто буде вважати за потрібне. Але терміново замінювати тимчасові конструкції на постійні. Робити завершення будівництва, і робити це правильно, прибирати воду та посилювати конструкції.
Зазначимо, що Андрій Миргородський очолює архітектурну майстерню "Проектні системи ЛТД". Головними реалізованими проєктами ТОВ "Проектні системи ЛТД" є реконструкція Поштової площі (незавершена з об’єктивних причин) та ресторану McDonald's поряд із нею, І черга Меморіального комплексу пам'яті жертв Голодомору, мостовий пішохідно-велосипедний перехід (т.зв. "скляний міст") між Хрещатим парком і Володимирською гіркою, реконструкція Олімпійської площі, ресторан "Царське село" в пороховому погребі Києво-Печерської фортеці. Нині компанія Андрія Миргородського будує ІІ чергу Меморіалу пам'яті жертв Голодомору. А найбільш скандальний та нереалізований проєкт "Проектних систем ЛТД" - реконструкція Гостиного двору, що призвела до руйнування пам'ятки. За проєктом, споруда мала б стати торгово-офісним центром, втім, активісти домоглися скасування реконструкції у судовому порядку, і нині пам'ятка архітектури стоїть занедбаною прямо посеред Контрактової площі.
Нагадаємо, днями Інформатор писав, що через скандал із заявами про аварійний стан Поштової площі у Києві бізнеси, розташовані на самій площі та навколо неї, почали знижувати орендні ставки. Так, лише за тиждень власники ресторану, який здають в оренду якраз до весняно-літнього сезону, знизили ціну у півтора раза. Аналогічні втрати можуть чекати й на інші бізнеси, що розташовані поблизу площі.
Також Держаудитслужба заявила, що ще напочатку 2023 року попереджала Віталія Кличка про проблеми на Поштовій площі. Тоді вона проводила комісійний огляд незавершеного ТЦ, що розташований під сподом площі, та виявила, що будівельники недовиконали роботи з гідроізоляції, водовідведення та пониження рівня ґрунтових вод. Крім того, на вже встановлених конструкціях під площею знайшли ознаки корозії металу та руйнування захисного шару бетону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.