Квартира за 8,5 млн грн, суди та 23 роки роботи в КМДА: чим відомий перший заступник Кличка Микола Поворозник

Микола Поворозник пережив кількох мерів, перебуваючи на різних посадах КМДА з 2021 року. Колишній військовий інженер-зв'язківець, капітан ЗСУ використовував свої зв'язки для успішної роботи у столичній владі. Попри різні скандали з розподілом коштів бюджету, виділенням столичної землі, крісло під Миколою Поворозником ніколи сильно не хиталося. Проте у 2020-2021 роках майже рік він був відсторонений від посади через розслідування СБУ про можливе вимагання 125 тис. дол. хабаря від забудовника, але фігурантом справи не став та повернувся до роботи. А ще під час повномасштабної війни вирішив придбати квартиру в елітній новобудові

Квартира за 8,5 млн грн, суди та 23 роки роботи в КМДА: чим відомий перший заступник Кличка Микола Поворозник
Микола Поворозник - перший заступник Віталія Кличка у КМДА

Микола Поворозник працює у Київській міській адміністрації з 2001 року. Відповідно з 2014 року знаходиться у підпорядкування Віталія Кличка, у якого став першим заступником наприкінці 2017 року. Під час повномасштабної війни заступник Кличка вклав 2,8 млн грн у придбання нової квартири у столиці. При цьому за 2022-2023 роки він заробив всього близько 2 млн грн. Дружина заступника голови КМДА є викладачкою англійської мови, а син був редактором сайту з оглядами на кіно та серіали. А невістка, працюючи журналісткою, встигли побути співвласницею будівельної компанії, яка робила ремонти для лікарень Києва за бюджетні кошти.

Микола Поворозник з 21 грудня 2017 року працює першим заступником голови Київської міської державної адміністрації Віталія Кличка. З 28 січня 2016 року був заступником голови КМДА. А раніше пройшов шлях від головного спеціаліста відділу Управління з питань підприємницьва КМДА (у 2001 році) до заступника голови КМДА, безперервно працюючи весь цей час у столичній владі. Таким чином, від почав працювати за часів мерства Олександра Омельченка, пережив Леоніда Черновецького, Олекандра Попова, Володимира Макеєнка та Володимира Бондаренка на посадах керівників КМДА, весь цей час працюючи їхнім підлеглим. При цьому був відсторонений від роботи з 21 квітня 2020 року по 11 березня 2021 рік через кримінальне провадження (це відобразилося і на зарплаті).

У квітні 2020 року СБУ затримала посередника, який обіцяв за 60 тисяч доларів погодження містобудних умов та обмежень для будівництва. За версією слідства, Поворозник вимагав хабар у 125 тис. дол. від компанії-забудовника та нібито діяв через посередника. У КМДА проходили обшуки. За версією слідства, посередник збирався отримати і за інший об’єкт будівництва 246 тис. дол. за цією ж схемою. За даними видання «КиевВласть», тоді затримали близьку до Поворозника людину з числа його ділових помічників.

Заступник Віталія Кличка Поворозник спростував свою причетність до корупційної схеми. За словами Поворозника, станом на весну 2021 року ані він, ані хтось зі співробітників КМДА не є сторонами у цій справі. Такий факт дозволив Поворознику повернутися до роботи. При цьому чиновнику КМДА судився з нардепом Давидом Арахамією та міністеркою Іриною Верещук і колишнім радником Кличка Максимом Бахматовим через їхні звинувачення Поворозника у хабарництві. Ірині Верещук довелося офіційно вибачатися, адже суд вона програла. У позові проти Арахамії наразі суд чекає на експертизу, а проти Бахматова – триває апеляція на рішення суду. Нижче додаємо відео Бахматова, через яке він отримав позов до суду від Миколи Поворозника:

22 липня 2021 року на засіданні Київради Микола Поворозник переконав депутатів погодитись віддати під знесення приміщення КП «Київський метрополітен» на Арсенальній площі, 1Б. На їхньому місці меценат із групи UFuture Василя Хмельницького (ТОВ «Войткон») облаштує фонтан та громадський простір, а замість потреб КП передасть у комунальну власність приміщення по вулиці Гарматній, 6. Депутати без обговорення дали Поворознику 60 голосів, не звернувши увагу на один нюанс – зноситимуть приміщення вартістю 40 млн гривень, а киянам віддадуть приміщення вартістю лише 1,38 млн гривень.

Віталій Кличко та Микола Поворозник
Віталій Кличко та Микола Поворозник (другий зліва)

13 жовтня 2021 року КМДА видала розпорядження №2152, яким вартість будівництва Подільського мосту була збільшена майже вдвічі – до 19,91 млрд грн. Блогер Олексій Біловол звернув увагу на те, що по-перше, документ підписав перший заступник Кличка Микола Поворозник. По-друге, це було зроблено напередодні довгих вихідних, щоб подію максимально проігнорували ЗМІ та громадськість.

25 січня 2022 року Віталій Кличко повідомив, що Миколі Поворознику оголосили підозру у справі про позбавлення апарату РНБО землі у Києві, йому інкримінували службову недбалість. Мова йде про ділянку поблизу станції метро «Сирець», де облаштували сквер замість запланованих РНБО багатоповерхових будинків. За словами Кличка, через цей епізод проводилися обшуки у КМДА. Поворозник був допитаний по цій справі прокуратурою. За висновками експертизи, Раді національної безпеки та оборони завдано збитків у 48 млн грн. Столичні чиновники вирішили забрати в РНБО право на користування землею, бо нею не користувалися за призначенням.

Наприкінці 2023 року Поворознику закидали те, що він не проконтролював, що комунальний медзаклад Київський міський клінічний госпіталь ветеранів війни вирішив провести капремонт у своїй 12-поверховій будівлі на приблизно 1 млрд грн під час війни. Тендери на проведення робіт виграла одна компанія - ТОВ "Абсолют-Клімат". Згодом медзаклад скоротив своє замовлення. У політичних кругах навіть йшли розмови про відставку директорки Департаменту охорони здоров'я КМДА Валентини Гінзбург та першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника, який є куратором медичної галузі у столичній владі. Але обійшлося без звільнень.

8 лютого 2024 року Микола Поворозник та Департамент земельних ресурсів КМДА ініціювали проєкт рішення Київради про зміну цільового призначення ділянки на вул. Автозаводській, 72а в Оболонському районі. Більшість депутатів міської ради проголосували «за» без обговорення. Мова йшла про дозвіл будівельній групі «Гефест» перетворити промислові об’єкти на житлову забудову. Мешканці району обурювалися, бо неподалік знаходиться туберкульозний диспансер №1, а законодавство вимагає санітарно-захисні зони біля таких об’єктів. Раніше юристи КМДА не рекомендували ухвалювати таке рішення.

До сфери відповідальності першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника наразі входить координація діяльності Печерської районної адміністрації. Також він координує та керує діяльністю Апарату КМДА, Департаменту економіки та інвестицій, Департаменту фінансів, Департаменту охорони здоров’я КМДА. Також раніше він координував напрям боротьби з епідемією COVID-19 у столиці. Як змінювався розподіл обов’язків між Поворознюком та іншими заступниками Кличка – читайте тут.

Для чиновника вигадали широке коле додаткової зайнятості. У 2016 році він літав у відрядження до ЮАР на міжнародну конференцію з боротьди зі СНІДом (журналісти підрахували, що така поїздка могла обійтися у 200 тис. грн). У 2017 році його призначили головою комітету Києва з доступності осіб з інвалідністю і інших маломобільних груп населення до об'єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. У 2020 році очолив спецкомісію з питань надзвичайних ситуацій технологічного та природного характеру у Києві. У 2021 році призначений керівником робочої групи з питань громадського бюджету (бюджету участі) та очолив госпітальну раду при КМДА і був призначений координатором проєкту «Київська міська мобільність». У 2021 році також призначений керівником міської координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції СНІДу. 20 вересня 2023 року призначений першим заступником голови Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА (яку очолює Віталій Кличко).

Скільки платять Миколі Поворознику

За 2023 рік перший заступник голови Київської міської державної адміністрації заробив на роботі 934 тис. 691 грн. Ще він отримав 9 тис. 674 грн процентів від Ощадбанку. А дохід дружини склав 901,9 тис. грн завдяки підприємницькій діяльності.

У 2022 році Микола Поворозник акумулював дохід в 1 млн 108 тис. 711 грн зарплати (з преміями та надбавками), у 2021 році отримував лише 737 тис. 735 грн. Також отримав 49 тис. 238 грн відсотків по депозиту (у 2021 році – 19 тис. 813 грн). А дружина заробила 375 тис. грн як підприємиця (у 2021 році – 500 тис. грн).

Станом на кінець 2023 року у Миколи Поворозника було 42,4 тис. дол. готівкою. А також 273 тис. 106 грн на банківських рахунках. Ще 93 тис. дол. готівкою та 73 тис. 433 грн на банківських рахунках було у дружини заступника Кличка. За 2 роки повномасштабної війни заощадження дружини чиновника збільшилися на 32 тис. дол. та 60 тис. 770 грн, натомість у самого заступника Кличка зменшилися на 12 тис. 978 грн.

У липні 2022 року Микола Поворозник придбав у розстрочку квартиру (100 кв. м) у Tetris Hall 2 у Києві за понад 8 млн 550 тис. грн від компанії KAN Development колишнього першого заступника Кличка Ігоря Ніконова. Цей комплекс ще будується. Частки платежів Поворозником виплачуються щомісяця. Якщо вірити деклараціям Поворозника, у 2022 році він заплатив 2 млн 299 тис. грн за квартиру (при цьому це у понад 2 рази більше за річну зарплату, а сумма заощаджень від цього не змінилася), а у 2023 році – 385 тис. 620 грн.

З власної нерухомості у Поворозника лише 2 ділянки (загальна площа 2 тис. кв. м) у місті Васильків Київської області, які йому дісталися у 2016 році. Дружина володіє ділянкою у Гостомелі (1 тис. 496 кв. м) та з 2014 року на 67% володіє будинком у Гостомелі (193 кв. м), а ще 33% будинку належать дочці подружжя. У 2020 році дружина першого заступника голови КМДА придбала автомобіль Audi A7 2017 року за 870 тис. грн, а Микола Поворозник має мотоцикл BMW K1200R 2006 року.

У 2020 році з бюджету Києва сплатили Поворознику 252 тис. 582 грн (та отримав 226 тис. 820 грн банківських процентів), а дружина отримала 600 тис. грн від підприємництва. У 2019 році дохід на роботі Поворозника – 892 тис. 749 грн (та 142 тис. 305 грн процентів), а 600 тис. грн дохід дружини від підприємництва. У 2018 році – 625 тис. 761 грн зарплати в КМДА (та 9 тис. 789 грн процентів). У 2017 році – 600 тис. 96 грн (та 1 тис. 54 грн процентів). У 2016 році – 382 тис. грн (а зарплата дружини – 27 тис. 572 грн). У 2015 році – 222 тис. 522 грн у КМДА та 57 тис. 289 грн відсотків, а зарплата дружини склала 36 тис. 24 грн. За 2014 рік Микола Поворозник отримав дохід у розмірі 354 тис. 626 гривень: 204 тис. 928 грн – заробітна плата, 29 тис. 598 грн – проценти (дивіденди), 100 грн – дарунки та 120 тис. грн – від відчуження майна.

Трудовий шлях Миколи Поворозника та бізнес родини

Микола Поворозник народився у 1972 у селі Святець Теофіпольського району Хмельницької області. Після закнічення 8 класів навчався у суворовському училищі у Львові. У 1995 році закінчив Київській військовий інститут управління та зв’язку за спеціальністю інженера електронної техніки. До 2001 року служив у ЗСУ, звідки звільнився у званні капітана. У тому ж році йде працювали в управління з питань підприємництва КМДА. У 2006 році стає начальником управління ліцензування та з питань реєстрації. У ЗМІ поширювалися чутки, буцімто у ті часи у КМДА брали хабарі по 5 тисяч доларів за ліцензії для бізнесу (перевірити достовірність цього твердження зараз неможливо). У 2008 році Поворозник здобуває ступінь магістра держуправління у НАДУ при Президентові України.

А от у червні 2013 року стає заступником директора Департаменту економіки та інвестицій КМДА – начальником управління координації регіональної економічної політики, у серпні очолює цей департамент. З січня 2016 року стає заступником голови КМДА Віталія Кличка. А наприкінці 2017 року стає першим заступником голови КМДА у Кличка. У 2020 році захистив дисертацію доктора філософії у КНЕУ, що дозволяє отримувати вищу зарплату. «Автор понад 25 наукових публікацій».

Син заступника мера працює підприємцем. Основний вид діяльності – оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність, а також рекламні послуги. Він отримав 803 тис. 347 грн доходу від підприємницької діяльності у 2016 році та придбав квартиру у Києві площею 86,1 кв. м. А у 2017 році Юрій Поворозник отримав дохід 1 млн 127 тис. 202 грн.

Дружина сина чиновника Олександра Ринк, за даними аналітичної платформи YouControl, у 2019-2020 роках була співвласницею (на третину) ТОВ «Нідком» з Леонідом Дорошем та Олександром Шишкіним. Керує підприємством Максим Лазаренко. У час присутності там Ринк фірма виграла тендери на ремонти медичного центру «Академія здоров’я людини» (28 млн 38 тис. 641 грн) та Київської міської клінічної лікарні №1 (169 млн 786 тис. 102 грн), які підпорядковуються Департаменту охорони здоров’я КМДА. А куратором цього департаменту виступає Микола Поворозник.

А ще Олександра Ринк разом з чоловіком Юрієм Поворозником – сином заступника Кличка – є кінокритиками. Олександра писала огляди на фільми та серіали на сайті Vertigo протягом 2017-2022 років та є випусковою редакторкою цього медіа. Сам Юрій записував підкасти «Поттерлови» про Гаррі Поттера, був (чи досі є) головним редактором сайту Vertigo, працює головним редактором контенту стрімінгового сайту Sweet.TV та веде невеликий телеграм-канал про стендапи. Щоправда, з липня 2023 року сайт Vertigo не оновлювався.

Бізнес-партнером дружини Миколи Поворозника був Дмитро Стеценко по ТОВ «Єдиний розрахунковий центр» (була співвласницею у 2009-2018 роках). За твердженням журналістів, ця організація проводила платежі для «Укрпошти». У 2018 році Стеценко заплатив 782,4 тис. грн Валентині Поворозник за її частку. Дмитро Стеценко свого часу був радником мера Леоніда Черновецького, відповідальним за налагодження роботи гарячих ліній мерії та продаж квитків через термінали самообслуговування, а у 2020-2023 роках працював начальником відділу у КП «ГІОЦ». Ще одним партнером по «Єдиному розрахунковому центру» був Олександр Вінницький, який колись встиг попрацювати на таких відомих політиків минулого, як Анатолій Кінах, Анатолій Толстоухов, Людмила Супрун. А дружина Вінницького Людмила Денисюк у 2006-2014 роках пропрацювала на керівних посадах у КМДА та була начальницею у Поворозника.

Валентина Поворозник зайнялася підприємницькою діяльністю у 2019 році. Основний профіль – освітні послуги та переклад. Вона викладає англійську мову в одній зі шкіл Києва. З 2008 року вона також є співвласницею ТОВ «Лєста-А», але це підприємство не веде ніякої діяльності.

З січня 2010 року Микола Поворозник є одним із засновників БО «Благодійний фонд «Ніхто крім нас» при однойменній громадській організації. Даний вислів є девізом ВДВ. Інші співзасновники – Віктор Білич, односелець Миколи Поворозника, який очолював Головне управління з питань підприємництва КМДА у 2001-2006 роках, де і працював Поворозник, а у 2011-2016 роках Білич працював у КП «Житлоінвестбуд-УКБ», у 2016 році був призначений Поворозником керівником київського БТІ на 5 місяців. Інші співзасновники: Геннадій Воляник (дружина якого працювала у Нацбанку до 2017 року), Сергій Когут (співвласник ТОВ «Спайс АС», яке займається продажем медичного обладнання), ВГО «Ніхто крім нас» (керівник Олександр Ковальов – ветеран війни в Афганістані та з 2019 року народний депутат України від Донеччини).

У 2010 – 2012 рр. Микола Поворозник очолював Святошинську районну партійну організацію ВО «Батьківщина» у Києві. У період між 2007-2012 роками був помічником народного депутата України від Блоку Юлії Тимошенко Віталія Коржа. За наявними даними сам Поворозник нікуди не балотувався та депутатом не обирався.

Микола Поворозник захоплюється мотоспортом. За його сприяння у Києві 3 роки поспіль проводився фестиваль MotoOpenFest. Також заступник Кличка захоплюється футболом. Він гравець та керівник збірної команди КМДА з міні-футболу. За його сприяння створено центр масового футболу та спорту в Гідропарку «Місто спорту». Поворозник ще є почесним головою Асоціації масового футболу Києва. Брав активну участь в організації проведення Фіналу Ліги чемпіонів УЄФА 2018 у Києві. У 2019 році був організатором міжнародного турніру з міні-футболу Кубок мера Києва, у цьому ж році очолив оргкомітет з підготовки до Чемпіонату світу з мініфутболу 2021 року серед жінок та молодіжних збірних.

Читайте також про інших членів команди Віталія Кличка. Про заступника Кличка Петра Оленича – у нашому матеріалі. Про секретаря Київради Володимира Бонаренка можна більше дізнатися тут. Про керівника Апарату КМДА Дмитра Загуменного – читайте тут. Про уповноважену Київради з прав людей з інвалідністю Лесю Петрівську – читайте тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ