Без «потьомкінських дєрєвень»: Кличка просять прибрати банери з історичних будівель

За рекламними плакатами забудовники по-тихому перебудовують цінні споруди поки ніхто не бачить, тому що відновити оригінальний вигляд будівель буде майже неможливо, й це зараз відбувається на Андріївському узвозі, 26 та на Хрещатику, 48.

забудовник, Київ, будівництво, історична будівля
До Київради звернулись із петицією

У суботу 6 квітня 2024 року сильний вітер зірвав фрагмент завіси з будинку на Андріївському узвозі, 26. Споруда була закрита від очей перехожих начебто для проведення ремонту. Однак виявилося, що на місці будинку 1870 року, який належав титулярному раднику Всеволоду Тарнавському, зараз стоїть сучасна новобудова. Хоча про наявність дозволів на такі роботи поки нічого не відомо. Петицію із закликом прибрати у столиці традицію ховати будинки у стилі «потьомкінських дєрєвєнь» опублікували 9 квітня 2024 року. 

На місці маєтку 1870 року побудови височіє бетонний моноліт та видна нова цегла. Будинок №26 на Андріївському узвозі, як і сусідній №24, входять до комплексу пам’ятки національного значення «Андрівський узвіз». 

Київраду закликали прибрати ширми з історичних будівель.
Київраду закликали прибрати ширми з історичних будівель.

 

«Мабуть, кожен із нас, гуляючи центром міста, помічав наглухо завішені фасади історичних будівель. Деякі з них - це реклама модного одягу, інші якихось виставок, а треті - просто нашвидкоруч намальований фасад або одноколірне полотно-ширма. Проблема одна - за ось такою ширмою, подалі від людських очей відбувається знищення нашої історичної та культурної спадщини», - написав пам’яткоохоронець, киянин Дмитро Перов.

Він вважає, що великі рекламні банери на всю висоту будівлі псують візуальне сприйняття вулиці та оточуючої історичної забудови.

Вітер зірвав ширму та відкрив результати "ремонту" у будівлі.
Вітер зірвав ширму та відкрив результати "ремонту" у будівлі. Фото - Дмитро Перов

 

«Кривонамальовані на будівельній сітці фасади історичних споруд - відсилають нас до зовсім чужої для нас нині традиції «потьомкінскіх дєрєвєнь». Закриваючи пам’ятки від огляду - їх наче виривають з візуального та історичного контексту вулиці. За 5 чи 10 років потому навряд знайдеться велика кількість людей, що згадає про те, що за будівля стояла на цьому місці. Останнім - користуються забудовники», - переконаний активіст.

Через те, що довгий час за такою завісою був закритий від огляду будинок Всеволода Тарнавського, його власник встиг зробити з цінної споруди звичайну будівлю.

На Хрещатику теж сховали будівлю за завісою.
На Хрещатику теж сховали будівлю за завісою.

 

«Водночас, вже не перший місяць ведуться роботи з демонтажу ще однієї пам'ятки архітектури, цього разу - на вул. Хрещатик, 48. Розбирання об'єкта культурної спадщини - прикриває величезна реклама одного з виробників мобільних телефонів. Тож, ми закликаємо міську владу прибрати з середмістя величезні полотна-ширми за якими незаконно відбувається демонтаж історичних та культурних пам’яток столиці», - закликав Дмитро Перов.

На момент підготовки матеріалу петицію підтримали 813 мешканців столиці. Для розгляду її Київрадою потрібно зібрати 6 тисяч голосів.

Що трапилося з будинком Тарнавського

До того, як вітер зірвав зі споруди завісу, будинок титулярного радника Всеволода Тарнавського двічі намагалися розібрати. Перша спроба була у вересні 2022 року.

Тоді департамент охорони культурної спадщини Київради направив власнику будівлі на Андріївському узвозі, 26 припис із вимогою зупинити роботи, які не узгодили з владою.

Будівлю приховали подалі від газ перехожих.
Будівлю приховали як найдалі від очей перехожих. Фото - Дмитро Перов

У Київраді тоді повідомили, що під час перевірки зафіксували демонтаж частини головного фасаду в межах першого та другого поверхів та початок зносу внутрішніх конструкцій будівлі. В столичній раді заявили, що не видавали жодних документів та дозволів на проведення робіт в будівлі.

Наступна спроба розібрати будівлю була через рік, у вересні 2023 року. Тоді на будівлі помітили робітників.

«Андріївський узвіз є вулицею пам’яткою, а будинок Тарнавського знаходиться в охоронних зонах Софії та Андріївської церкви. Звісна річ, демонтаж відбувається за «циганським шатром», а паспорт об’єкта відсутній», - писав торік киянин Дмитро Перов.

Хто може займатися роботами у будівлі Тарнавського

Ще у 2022 році представники Київради повідомили, що нібито капітальним ремонтом на Андріївському узвозі, 26 займається фірма «Андріївська музейна справа». За даними з відкритих джерел відомо, що фірму зареєстрували понад 10 років тому у столиці.

Керівником, головним бухгалтером, засновником та бенефіціаром вказана одна особа – Дмитро Осипов. Людина з таким ім’ям та прізвищем у 2021 році як ФОП отримала грант від Мінкульту Олександра Ткаченка на створення подарункового видання «Ковчег «Україна».

За Будинок Зеленських будуть боротися у судах

Поруч із Будинком Зеленських у 2017 році збудували клубний будинок «Turgenev». Для того, аби продовжити будівництво, у 2018 році садибу спробували знести, але після громадського розголосу демонтаж зупинили. 

Будинок не має охоронного статусу, проте він є у «списку Кличка» щодо заборони зносити будівлі, яким понад 100 років. Про це повідомила спільнота «Цегла». Наразі власники будівлі судяться з Київрадою, щоб отримати містобудівні обмеження та почати роботи, які їм не видали через поважний вік споруди.

Інформатор писав, хто потрапив у рейтинг найкращих забудовників Києва у 2023 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ