У Києві намагаються врятувати археологічну пам'ятку в урочищі Китаєво: що відомо про забудовника

Читать на русском

У 2004 році Київрада передала для сільського господарства землі, які є історичною пам’яткою. Пізніше на цих землях міська рада столиці дозволила будувати висотки.

Читать на русском
Київрада, Пилипишин, забудовник, будівництво
Судові засідання ще тривають

У 2004 році Київрада передала для сільського господарства землі, які є історичною пам’яткою. Пізніше на цих землях міська рада столиці дозволила будувати висотки.

16 січня пройшло судове засідання щодо земель Китаївського городища - памʼятки археології національного значення. Позов стосується передачі фірмі «Київська овочева фабрика» понад 4 га на цій території. Фабрику давно викупили забудовники, і тепер, замість вирощування городини, вона планує тут забудову. Про це пише спільнота "Спадщина".

У Кличка хочуть забрати землі в урочищі Китаєво: чому Генпрокуратура на цьому наполягає 1

 

Прокуратура намагається повернути землі. Фото з суду – спільнота «Спадщина».
Прокуратура намагається повернути землі. Фото з суду – спільнота «Спадщина».

«Прокурори натомість виступають за збереження обʼєкту археології та повернення ділянки в державну власність», - йдеться у повідомленні організації.

 

Нагадаємо, що Китаїв — це місцевість на південній околиці Києва у Голосіївському районі в східній частині Голосіївського лісу. Тут знаходиться Китаївський археологічний комплекс, який є пам'яткою історії під назвою «Китаївське городище і курганний могильник». 

Територія цінна для дослідників.
Територія цінна для дослідників. Фото - Mykola Semenchuk

Памʼятка складається з городища, поселення та курганного могильника. Частину території, яка має охоронятися від забудови передали для будівництва ЖК. Наразі в судах слухається декілька справ, щодо збереження цієї території.

Що за земля та чому сперечаються

У серпні 1997 року інститут садівництва Української академії аграрних наук отримав від КМДА право користування земельними ділянками загальною площею 71,45 га в урочищах Китаєво, Самбурки та Болгарське.

За часів мера Олександра Омельченко, у грудні 2004 року, Київрада передала акціонерному товариству «Київська овочева фабрика» в оренду на 15 років 59,06 га, які забрала в інституту. Землю надавали «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва»:

  • в урочищі Китаєво фабрика отримала дві ділянки на 4,82 га та 21,61 га;
  • в урочищі Болгарське - 9,50 га;
  • в урочищі Самбурки - 23,13 га.

Щодо Китаєво, то у 2007 році – вже за часів Черновецького, міська рада в один день змінила призначення двох ділянок та віднесла їх до території земель житлової та громадської забудови (рішення по 21,55 га – тут, по 4,76 га – тут).

У квітні 2010 року прокуратура заявила протест проти рішення, яке ухвалила міська рада у 2004 році. Але цей протест відхилили. Річ у тому, що урочище Китаєво Кабмін визнав пам’яткою у 2001 році. Тому мерія Омельченко не повинна була віддавати такі цінні землі, тому що вони мали захист.

землі городища мали б охоронятися від забудови.
Землі городища мали б охоронятися від забудови.

Ймовірно, фабрика знала про цей факт, тому підстрахувалася через суд. У червні 2009 року на той час Вищий господарський суд України визнав угоди про оренду укладеними.

Якщо було два рішення Київради про передачу ділянок в Китаєво, то в суді мають бути два позови, щоб зберегти ці ділянки від забудови. У вересні 2023 року заступник Генерального прокурора звернувся з одним таким позовом щодо 4 га землі до Господарського суду Києва і 16 січня по цій справі пройшло судове засідання

Разом з тим, у тому ж суді слухається ще один такий позов. У ньому мова йде про ділянку 21,5472 га та Генеральна прокуратура просить не тільки скасувати рішення Київради та угоду про оренду, а взагалі – позбавити громаду столиці права розпоряджатися цією землею. З тим, як забудовують у столиці кожен клаптик землі, ця ідея має право на існування.

З Генеральною прокуратурою за право записати до своїх перемог повернення історичної ділянки бореться Київська міська прокуратура. Вона подала позов ще влітку минулого року та мала всі шанси першою отримати рішення суду. Однак у жовтні 2023 року суд зупинив її провадження.

«Розгляд даної справи про розірвання договору земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:79:090:0001, зареєстрованого 31.07.2009 року, неможливий до вирішення справи № 910/14550/23 про усунення перешкод у користуванні пам`яткою археології та землею, предметом якої, зокрема, є визнання недійсним того ж договору оренди земельної ділянки», - це означало, що спочатку суд розгляне позов Генпрокуратури, а потім, якщо буде що розглядати, позов їх столичних колег.

В міській прокуратурі намагалися бути першими. Там заявили, що у них різні вимоги та залишати громаду без землі вони не збираються. Але судді з цим не погодилися та запропонували почекати, поки Генпрокуратура буде судитися. 

Ми будемо слідкувати за перебігом цих справ та за наявності цікавої інформації обов’язково повідомимо.

Хто забудовник цінних земель

За інформацією аналітичної платформи YouControl, приватне акціонерне товариство «КИЇВСЬКА ОВОЧЕВА ФАБРИКА» було зареєстровано понад 28 років тому. Основний вид її діяльності – оптова торгівля фруктами та овочами.

Компанія Віктора Пилипишина отримала землі під забудову.
Компанія Віктора Пилипишина отримала землі під забудову.

Це товариство входить до сфери впливу ексголови Шевченківської РДА у столиці, колишнього нардепа Віктора Пилипишина та члена його родини – депутата Київради Костянтина Ялового. Діяльність компаній родини Пилипишина переважна пов’язана з аграрним сектором, будівництвом та нерухомістю.

Інформатор писав, чи буде будівництво в заказнику "Троєщинські Луки" в Києві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.