Похмурий прогноз щодо знеструмлень: у Києві світло вимикатимуть до серпня, а взимку буде дуже важко

Читать на русском

Радник прем'єра з енергетики назвав ситуацію в електроенергетиці дуже складною: під час повітряних ударів у березні та квітні ворог знищив маневрову генерацію, створивши дефіцит електроенергії обсягом у 8 ГВт на добу

Читать на русском
Прогноз стану енергосистеми відключення електроенергії у Києві та країні
Відновити обладнання, пошкоджене та знищене навесні, у повному обсязі неможливо - проте дефіцит можна зменшити, каже Бойко

Радник прем'єра з енергетики назвав ситуацію в електроенергетиці дуже складною: під час повітряних ударів у березні та квітні ворог знищив маневрову генерацію, створивши дефіцит електроенергії обсягом у 8 ГВт на добу

Відключення електроенергії у Києві та загалом у країні в тому ж форматі, як минулого тижня, триватимуть до серпня. Тоді ситуація покращиться завдяки введенню в роботу кількох енергоблоків на АЕС. А от зима чекає досить важка: генерації не вистачає, а імпорт електроенергії з-за кордону ситуацію не надто виправляє.

Власним прогнозом щодо ситуації в енергетиці поділився колишній двічі в.о. міністра енергетики України, член наглядової ради НЕК "Укренерго" Юрій Бойко у ефірі Youtube-каналу Олега Попенка, фахівця у сфері ЖКГ. Причиною відключень він називає масштабне знищення генеруючих потужностей енергетичної інфраструктури країни, яке трапилось у березні та квітні 2023 року. Відтак, у системі не вистачає генерації.

"Пану міністру було озвучено цифру у 8 ГВт, яку втратила українська енергосистема за березень та квітень поточного року через ракетні обстріли з боку Росії, якщо ми пригадаємо розмір доступної потужності в енергосистемі України, яка робоча та знаходиться на контрольованій Україною території - це більш, ніж суттєва втрата", - зазначив Бойко.

До минулого тижня, каже член наглядової ради "Укренерго", диспетчерам НЕК вдавалося балансувати систему за рахунок залучення аварійної допомоги. Але її також почало не вистачати: навіть вночі, у час, коли зазвичай енергосистема країни була профіцитною, НЕК "Укренерго" залучала аварійну допомогу у розмірі майже 1,5 тис МВт. У пікові ж години, каже Бойко, навантаження було більшим як мінімум вдвічі.

"Впродовж літа ситуація буде дуже схожою на ту, що ми мали впродовж травня: в якісь дні будуть короткотермінові збалансування роботи енергосистеми шляхом непомітних для широкого загалу і населення заходів, але будуть і дні, коли будуть застосовуватись екстрені графіки відключень", - попередив Юрій Бойко, додавши, що "екстрений" характер відключень означає - бізнес, який мав відключатися від мережі, тим самим рятуючи від відключень побутових споживачів, або перестав виконувати команди диспетчерів "Укренерго", або й так припинив працювати, а відтак - і споживати енергію.

За словами радника прем'єра, екстренні відключення застосовуватимуть приблизно до середини серпня. Потім ситація виправиться - у систему повернуться ключові атомні енергоблоки, які виведуть з ремонтів, і відтак частину дефіциту буде скомпенсовано (плюс, літній обсяг споживання все ж нижче за зимовий). До того ж, до вересня включно очікується статистично багато сонячних днів - і сонячна генерація також допоможе покривати денні піки споживання, викликані вмиканням кондиціонерів.

"А от щодо осені і зими - не відкрию секрету, коли скажу, що ми чекаємо на дуже важку зиму. Відновити у повному обсязі пошкоджене за березень-квітень неможливо. Це не секретна і очевидна інформація, руйнування значні... А от скільки не буде вистачати електроенергії, залежить від багатьох факторів: насамперед від того, як ефективно і швидко вдасться виконати ремонт обладнання, яке ще можливо відремонтувати до осінньо-зимового періоду. Воно є, більше сказати не можу, але цифру "вісім ГВт" дефіциту можна суттєво зменшити", - зазначив радник прем'єра.

За його словами, тривають роботи із захисту обладнання від пошкодження з повітря. Зокрема захищаються об'єкти магістральної мережі та підстанції. Бойко зазначив, що жодна одиниця обладнання, яку було захищено внаслідок виконання програми захисту, не була знищена внаслідок обстрілів.

Якою була ситуація зі знеструмленнями минулого тижня і коли відбудують Трипільську ТЕС

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що 14 травня компанія Укренерго повідомила про екстрені відключення електроенергії в столиці та Київській області. Першими без світла залишили ТРЦ “Караван” та “Дрім Таун” в Києві, також відімкнули електрику в Дарницькому та Голосіївському районах. Зрештою, усе місто залишилося без світла. А графіків відключення при цьому не існувало, чи вони були досить умовними - адже відключення не були плановими.

Також ми розповідали, що у містечку Українка на Київщині відбудують Трипільську ТЕС. У п'ятницю, 17 травня 2024-го, український уряд виділив на це більше, ніж 1,5 млрд грн. Об'єкт відновлюватимуть разом з ще одною ТЕС, що керується ПАТ "Центренерго", - Зміївською на Харківщині. Як каже прем'єр-міністр Денис Шмигаль, роботи з відновлення мають бути максимально швидкими.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.