Символ ЛГБТ, веселка над водою або демонтаж: голова УІНП окреслив перспективи Арки у Києві

Антон Дробович пропонує повністю переосмислити пам'ятку радянської доби: з доступних і найбільш ефектних варіантів пропонує перетворити її на символ відкритості країни до толерантності, чи зробити навколо неї водяні гірки, щоб докорінно змінити функціонал

Майбутнє Арки дружби народів у Києві
Тріщина, яка увінчує арку, на думку Дробовича, є висловлюванням сильним, але недостатнім

Переозначення Арки Свободи українського народу допоможе запобігти її знесенню. Власне, у пам'ятки радянської доби є три альтернативи: бути знесеною громадою міста, як у випадку з пам'ятником Леніну на бул. Тараса Шевченка; бути демонтованою згідно з законодавством; чи бути творчо переосмисленою - у будь-який з варіантів, прийнятних для киян. Причому найкращі шанси зберегтися є у разі, якщо переозначать у ЛГБТ-символ.

Про це заявив виданню "Інтерфакс-Україна" очільник Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович. Він зазначив, що Арку Свободи українського народу (раніше - Арка дружби народів) не обов'язково демонтувати, якщо місто і громада її по-справжньому переозначать.

"Я бачу три сценарії розвитку подій довкола цього об'єкта. Перший сценарій – повний демонтаж. Другий варіант – залишити все, як є, і тоді буде демонтаж примусовий, бо рано чи пізно це зроблять самі громадяни, як зробили з Леніним. Третій варіант – залишити арку і зробити, як в 2017-му році, з неї веселку як символ ЛГБТ або просто символ веселки над водою", - сказав Дробович.

Також очільник УІНП пояснив, що саме має на увазі під "справжнім переозначенням". За його словами, тріщина, яка нині увінчує Арку, є "сильним висловлюванням", але справді віральною (від англ. "viral" - вірусний - Ред.) вона не стала, тобто не змінила публічний простір так, щоб у приватній розмові Арку звали "Аркою тріщини народів".

"А веселка працює! Це одразу стало зрозуміло, коли виступив "Правий сектор", а це значить, що це вже не зчитують як радянський символ", - додав Антон Дробович, додавши, що є також інші варіанти - зробити водяну гірку чи інший об'єкт, який переозначить Арку функціонально.

Переозначення у символ ЛГБТ, про яке каже голова УІНП, сталося ще 2017 року, коли компанія CFC Consulting, що займалася облаштуванням декорацій для Євробачення, вирішила на певний час прикрасити Арку кольорами веселки. Тогоріч конкурс у Києві проходив під гаслом "Celebrate Diversity" ("Прославляй різноманітність").

"А може, до трипільців все прибрати": що думають кияни про демонтаж арки

Нагадаємо, наприкінці березня 2024 року в УІНП виступили з висновками щодо Арки: на думку фахівців Інституту, вона належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу. Підстави для цього - радянські ідеологеми та конотації, які, попри перейменування, репрезентує монумент.

Тоді новина про такі висновки збурила громадськість у Києві. З одного боку, кияни висловлюють незгоду - вважаючи, що Арка є логічним завершенням Хрещатика та апелюючи до дороговизни процесу демонтажу. З іншого - синхронно з Дробовичем доводять, що, якщо вже символ є "імперським", то його необхідно повністю переосмислювати. А відтак, маленької тріщини вгорі недостатньо, щоб відобразити глибину суспільного процесу в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube