На Лук`янівське єврейське кладовище в Києві оформлять землевідвід на прохання євреїв США

Читать на русском

Це перший крок до визнання 25 га землі колишнього цвинтаря в столиці пам`яткою культурного значення та внесення її до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Читать на русском
На Лук`янівське єврейське кладовище в Києві оформлять землевідвід на прохання євреїв США
Київрада пропонувала спочатку визнанні цінність земель, а потім оформлювати документи

Це перший крок до визнання 25 га землі колишнього цвинтаря в столиці пам`яткою культурного значення та внесення її до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Орієнтовно на 25 га між вулицею Юрія Іллєнка (колишня назва – вулиця Мельникова) та Реп’яховим Яром у Києві може з’явитися територія, яка буде охоронятися законом як пам’ятка. Першим кроком на цьому шляху має стати землевідвід, який має замовити Київрада. Цього вимагає постанова Верховного Суду, яку ухвалили 29 грудня 2023 року. Проєкт рішення опублікували 16 травня 2024 року. 

Американське об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу займається вивченням давніх єврейських поховань та активно судиться, щоб місцеві чиновники більш ретельно доглядали за цими територіями. 

У Києві предметом їх досліджень стало давнє єврейське поховання (кіркут) - Лук`янівське єврейське кладовище. Воно знаходиться між сучасною вулицею Юрія Іллєнка та Реп`яховим яром. Кладовище було відкрите у 1894 році та на початках існування займало площу понад 25 га, оточену капітальною стіною з арковими брамами. 

У 1937 році кладовище було закрите для поховань, а вже у 1962 році Київський міськвиконком офіційно ухвалив ліквідувати некрополь.

Від давнього поховання залишилося небагато.
Від давнього поховання залишилося небагато.

«Стіну розібрали (залишився тільки фрагмент), ритуальні приміщення знесли, переважну частину поховань розібрали, а надгробки знищили чи розграбували, - написано у позові об’єднання. - На облік вказане кладовище не взято, межі кладовища не встановлюються, не проводиться робота з вивчення стану закритого кладовища».

Щоб виправити це, об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу звернулось до суду та просило, щоб Київрада надала дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою цієї території. Столична влада була не проти, проте пропонувала спочатку провести дослідження та визнати цю територію історично цінною, а потім займатися оформленням документів на землю. Такий варіант не підійшов, тому суперечку вирішували у суді.

Що було у суді

Судді Львівського окружного адміністративного суду та Восьмого апеляційного адміністративного суду підтримали євреїв бувшого Радянського Союзу та зобов’язали Київраду надати дозвіл на оформлення землевідводу.

Столичні чиновники з цим не погодилися та вирішили звернутися до Верховного Суду. Й там трапилося цікаве. Судді не лише підтвердили правильність всіх попередніх рішень, а буквально змінили вимоги, з якими зверталось об’єднання євреїв.

Замість «надати дозвіл», Верховний Суд постановив, що Київрада має сама замовити землевідвід Лук`янівського єврейського кладовища, хоча законодавством це не передбачено.

Суддя Василь Шарапа мав окрему думку щодо рішення Верховного Суду.
Суддя Василь Шарапа мав окрему думку щодо рішення Верховного Суду.

 

«Колегія суддів вийшла за межі касаційної скарги, змінивши предмет позову», - йдеться в окремій думці судді Верховного Суду Василя Шарапи.

Суддя також вказав, що Київрада за законодавством не має повноважень замовляти оформлення землевідводу.

Проте рішення Верховного Суду остаточне та оскаржити його неможливо. Тому Київрада зареєструвала проєкт рішення та направила його на розгляд до земельної комісії та комісії з питань захисту культурної спадщини.

В Києві готуються до будівництва Національного військового кладовища

В Мінветеранів повідомили, що перші поховання на Національному військовому кладовищі можуть відбутися наприкінці літа - на початку осені цього року. Будівництво першої черги поділено на два етапи. Зокрема першу частину планують ввести в експлуатацію до кінця серпня - початку вересня й розпочати поховання героїв. 

На першому етапі організують заїзд на цвинтар, площу перед входом до комплексу, площу для проведення церемоніалу, а також перший сектор для поховань. Повністю побудувати весь комплекс планується до 2027 року.

Інформатор писав, що доглядач кладовища у Києві платив невідомо кому за прибирання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.