Мешканці трьох сотень будівель у Києві та такої саме кількості в області сплачують за електрику за вдвічі більшими промисловими тарифами через жадібність забудовників, що мали б побудувати трансформаторні підстанції
У Києві близько 300 будинків не заживлені проєктно від ліній електропередач. Електрика в них є - але на правах будмайданчика, вдвічі дорожче навіть за нові, збільшені, тарифи. Також є чимало споруд, що не під'єднані до Київводоканалу чи теплових мереж. А у Бортничах на столичному Лівобережжі є новобудова, зведена на 95% і покинута забудовником: у ній не підімкнено ані електрику, ані гарячу чи холодну воду, ані теплову мережу. Попри всі негаразди, у ній живуть люди.
Як розповів Інформатору експерт з питань ЖКГ, очільник Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, нині більшість "проблемних" новобудов у Києві не має проєктного підключення до загальноміських ліній живлення. Це означає, що будинки не були введені в експлуатацію, а забудовник вирішив покинути споруди у тому вигляді, як звів їхні "коробки", не під'єднуючи до мережі. Таких, каже Попенко, у столиці є близько трьох сотень, а в області - навіть більше.
"У своїй енергетичній частині ці будинки є, по суті, будмайданчиками. І отримують електроенергію, відповідно, за промисловим тарифом - а щоб під'єднати їх до загальноукраїнської мережі, треба побудувати трансформаторну підстанцію відповідної потужності, яка буде відповідати за трансформацію електроенергії та певний її розподіл", - пояснив Інформатору Попенко.
За словами фахівця, забудовники полишали будинки на такому етапі через дороговартісне будівництво трансформаторних підстанцій. Першим "схему" почав скандальний забудовник Анатолій Войцеховський (засновник ГК "Укогруп", нині переховується від слідства). І це економічно привабливо: 2019 року, каже Попенко, на нараді у КМДА з приводу добудови ЖК "Патріотика" забудовника "Аркада", було названо вартість такої підстанції для двох десятків новобудов - близько 50 млн грн.
"Просто поруч з "Патріотикою" - об'єкти забудовника "Фундамент", у такому ж стані. На них треба ще десятки мільйонів гривень. І їхні мешканці нині платять за електроенергію за промисловим тарифом, тобто, вдвічі дорожче аніж вже нові тарифи", - додав Попенко.
Також, за словами фахівця, у Києві є чимало будівель, не введених у експлуатацію через інші проблеми. Так, ЖК "Казка" не ввів у експлуатацію Київводоканал. Споруду підімкнено до мереж, але обліку немає, також не побудована технічна частина. Також є низка будинків, не підімкнених до теплопостачання. Їхні мешканці рятуються, встановлюючи твердопаливні котли у підвалах, і палять взимку дровами або пелетами.
А є будинок-"чемпіон", який забудовник почав зводити 2009 року на замовлення Управління держохорони у Бортничах на Лівобережжі столиці. Там будували одразу три споруди: першу добудували на 95%, і у ній живуть люди, другу на 80%, третю - на 40%.
"Забудовник "кинув" інвестора, державу, яка будувала житло - і, зрештою, там будинок зовсім не введений в експлуатацію - ані холодне чи гаряче водопостачання, ані електроенергія, ані теплова частина. А люди - живуть", - резюмував Олег Попенко.
Нагадаємо, днями Інформатор розповідав з посиланням на відповідь прес-служби ДТЕК Київські електромережі, що у Києві ще 2022 року було проведено переключення житлових будинків, заживлених від ліній, на яких знаходиться критична інфраструктура. Це зробили, щоб мінімізувати кількість об'єктів, на які подається електроенергія під час відключень. Частка ж критичної інфраструктури серед усіх об'єктів бізнесу, соціально-побутової сфери та промисловості становить 22%.
Також ми робили аналітичний матеріал, у якому дійшли невтішних висновків: знеструмлень в Україні загалом і у Києві зокрема уникнути не вдасться навіть за рахунок суттєвого підвищення тарифів на електроенергію. Надто великим є дефіцит електроенергії у мережі. А відновлення генерації потребуватиме значних фінансових вливань - згенерувати кошти швидко шляхом самого лише зростання тарифів також не вийде.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.