Чи допоможе ріст тарифів на електрику відновити систему і запобігти знеструмленням Києва

Дефіцит електроенергії у Києві та країні загалом є надто великим, щоб говорити про проходження літнього періоду без відключень навіть за умови зростання тарифів на електрику, вважає фахівець з питань ЖКХ Олег Попенко

Блекаути відключення електроенергії у Київській області та столиці
Один з об'єктів, знищених навесні, - Трипільська ТЕС під Києвом, належав "Центренерго", яка втратила усі генеруючі потужності

Знеструмлень в Україні загалом і у Києві зокрема уникнути не вдасться навіть за рахунок суттєвого підвищення тарифів на електроенергію. Надто великим є дефіцит електроенергії у мережі. А відновлення генерації потребуватиме значних фінансових вливань - згенерувати кошти швидко шляхом самого лише зростання тарифів також не вийде.

"Щоб відновити 2,5 ГВт потужності треба 2,5 млрд доларів"

Про це розповів у коментарі Інформатору експерт з питань ЖКГ Олег Попенко. За його словами, надто великим є дефіцит у генерації електроенергії - за квітень-травень РФ вдалося знищити сукупно генеруючу інфраструктуру на 8 ГВт. Ще на 3 ГВт потужності реактори нині виведено з роботи на планові ремонти. При цьому, у періоди пікового навантаження взимку, за словами міністра з питань енергетики України Германа Галущенка, обсяги споживання у країні становлять 18 ГВт (відтак, втрачено майже половину від цієї потужності).

"У п'ятницю я спілкувався з товаришем, який є власником потужної газопоршневої установки на 30 МВт - вона стоїть в нього на одному з заводів. Раніше ця установка працювала в нього лише під час пікового навантаження, коли вартість електроенергії надвисока. Сьогодні - працює навіть вночі! Він виконує графіки Укренерго, і його установка працює майже цілодобово", - розповів Інформатору Попенко.

За словами фахівця, ситуація з генерацією в Україні вкрай складна. Відновити її за короткий проміжок часу, за рахунок підняття тарифів, чи будь-яких інших короткотермінових фінансових вливань, неможливо. Потрібні час та гроші - у тому числі, на будівництво розподіленої генерації, яку наразі вважають одним з можливих виходів для вітчизняної енергетики.

"Кошторис такий: нам конче потрібно відновити 2,5 ГВт генерації, на це в середньому треба 2,5 млрд доларів. І це - вартість самого лише обладнання без роботи та приєднання (до мережі - Ред.) Власне, уся генерація, включаючи приватних власників та державу, втратили навесні загалом 8-10 млрд доларів - збитки самого лише Центренерго можна оцінити у 1,8 млрд доларів", - сказав Інформатору Олег Попенко.

Балансувати системою допомагає сонячна генерація

Попри це, в Україні залишається досить потужна сонячна генераця. Так, за словами Попенка, незважаючи на те, що на тимчасово окупованій території Запорізької області залишився найпотужніший у Європі завод з виробництва сонячної електроенергії, певні потужності з її виробництва є і в інших регіонах. Зокрема, у Чернівецькій області та на Харківщині.

Саме тому, стверджує експерт, гендиректор Yasno Сергій Коваленко повідомляє про ймовірні відключення, орієнтуючись на те, чи буде наступний день сонячним, чи похмурим. Так, виробництво сонячної електроенергії в країні наразі можна вже назвати значним, вони дозволяють ГАЕС (гідроакумулюючим електростанціям) накопичувати воду, яка потім використовується для виробництва електроенергії ввечері.

Як у Києві відшукати точний час знеструмлення свого будинку і коли відімкнули "будинки-щасливчики"

Нагадаємо, днями у ДТЕК Київські тепломережі розповіли Інформатору, що більшість будинків-щасливчиків в Києві, заживлених від одних ліній з лікарнями, котельними та іншої критичної інфраструктури, перемкнули ще 2022-го. Це зробили, щоб мінімізувати кількість об'єктів, на які подається електроенергія під час відключень. Частка ж критичної інфраструктури серед усіх об'єктів бізнесу, соціально-побутової сфери та промисловості становить 22%.

Також ми писали у деталях, як знайти графіки відключень світла в Києві у чат-ботах ДТЕК. Це можна зробити і за допомогою Viber, і через Telegram. Саме ж формування груп відключень світла може змінюватись відповідно до ситуації в енергосистемі України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ