У Київраді дорікають Кличкові, що за 4 роки не створив жодної наглядової ради для комунальних підприємств

Рішення про утворення таких органів управління для КП столиці було прийняте ще 2019 року, і за весь час не було жодного чинника, який став би на заваді його виконанню, втім, воно так і залишилося на рівні декларацій

Наглядові ради рішення саботує КМДА Київрада
Центральні держкомпанії мають наглядові ради - так, наприклад, проходить засідання ради Укрзалізниці

За 4 роки на комунальних підприємствах Києва не було створено жодної наглядової ради. Відповідне рішення було прийнято ще в грудні 2019 року за ініціативою Віталія Кличка, втім, воно й досі залишається не реалізованим. Причому у Київраді кажуть: не було жодного чинника, який став би на заваді виконанню такого рішення.

Про ситуацію зі створенням наглядових рад пише депутат КМДА (фракція "Євросолідарність") Олександр Тимченко у Facebook. Він зазначає: хоча саме рішення було прийнято ще 2019 року, таких рад немає на жодному із КП столиці. Цей факт депутати "несподівано" виявили для себе під час одного з засідань комісії з питань діяльності КП "Київський метрополітен".

"Немає жодних чинників, що заважали б виконавчому органу виконати рішення. Згідно рішення, наглядова рада обов'язково утворюється на підприємстві, що належить до комунальної власності територіальної громади міста за наявності одного з трьох критеріїв", - нагадав Тимченко, перелічивши усі три параметри.

Зокрема, вартість активів підприємства згідно з даними останньої річної фінансової звітності має перевищувати 2 млрд гривень; розмір чистого доходу такого КП згідно з останньою фінзвітністю перевищує 1,5 млрд грн; чи розмір статутного капіталу КП перевищує 2 млрд грн.

Зазначимо, що комунальних підприємств, які б підходили під такі критерії, у столиці чимало - так, хоча КП "Київпастранс" має розмір статутного капіталу у 1,6 млрд, а річний прибуток далекий від "регламентного", вартість основних активів підприємства складає майже 12 млрд грн (станом на червень 2023 року). Аналогічна ситуація з КП "Київський метрополітен": ще станом на 2021 рік вартість його активів складала понад 51 млрд грн, а статутний капітал перевищував 3 млрд (відтак, два критерії з трьох).

Згідно з рішенням, прийнятим у грудні 2019-го, КМДА мала впродовж року утворити наглядові ради для підприємств, що відповідали формальним критеріям. Тоді ж було розроблено положення про створення таких рад, обрання/призначення їхніх членів, конкурсні комісії тощо. Зокрема, членами наглядових рад могли б стати люди, які мають освіту, відповідні знання та навички згідно з фахом діяльності КП, керували у компаніях чи на держслужбі впродовж не менше, ніж 5 років, а також мають "бездоганну ділову репутацію, добропорядні та неупереджені".

На такі ради покладалися обов'язки з погодження річних/стратегічних планів підприємств, їхньої оргструктури. Що дуже важливо, вони приймають рішення про значні закупівлі, проведення аудитів, перевіряють керівників на наявність конфлікту інтересів тощо.

Як працюють наглядові ради: приклад ХК "Київміськбуд"

Зазначимо, що на деяких найбільш потужних підприємствах Києва наглядові ради все ж є. Так, у середині лютого саме така рада прийняла рішення про призначення керівником ХК "Київміськбуд" замість Ігоря Кушніра, що не раз потрапляв до корупційних скандалів, Василя Олійника. На нього покладено непросту задачу із виведення підприємства зі збитків та добудови об'єктів, що нині знаходяться у стані недобудов.

Київрада намагалася допомогти "Київміськбуду" минулоріч, "вливши" до бюджету понад 1 млрд грн. Але це навіть не покрило збитків ХК, які, за підрахунками аудиторів, склали 2,28 млрд грн. Також на ХК "Київміськбуд" було покладено обов'язок із добудови об'єктів збанкрутілих компаній "Укрбуд" та бакку "Аркада". Згідно з планом, який пророблявся у КМДА, Київ мав попросити на ці цілі кошти у центральної влади. До наглядової ради ХК входять люди з близького оточення Віталія Кличка, а також представники з КМДА.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube