Стало відомо, якими програмами з підвищення енергоефективності будинків можуть скористатися кияни

У Києві діють чотири механізми, які допомагають мешканцям багатоквартирних будинків провести дороговартісні заходи для підготовки до зими

сонячні панелі котельня
Для зменшення залежності від централізованого електропостачання є різні спосои, головне - прийняти спільне рішення

У Києві працюють міські програми, якими мешканці багатоквартирних будинків можуть скористатися для зменшення залежності від централізованого електропостачання. Напередодні складної зими можливість підвищити енергонезалежність власної оселі має великий суспільний запит. Аби забезпечити свої будинки резервними джерелами живлення, кияни можуть обирати, яка саме з чотирьох існуючих у столиці програм їх влаштовує.

Про це в ефірі телеканалу Київ24 розповіла радниця заступника голови КМДА Юлія Грамотна, зазначивши, що різні програми можуть використовувати різні категорії. Наприклад, є программа “70/30”, в який можуть брати участь лише ті будинки, де створені ОСББ та ЖБК. Тобто будинки, де є організований власник та юридична особа. 

Програма “70 на 30” допомагає провести енергоефективні заходи і працює за принципом співфінансування: 30% коштів збирають мешканці, 70% – допомога з міського бюджету. Зокрема, можна зробити капітальний ремонт, реконструкцію, модернізацію  внутрішньобудинкових інженерних мереж або індивідуального теплового пункту, реконструкцію або технічне переоснащення систем електропостачання, теплопостачання, гарячого водопостачання із застосуванням відновлюваних чи альтернативних джерел енергії, капітальний ремонт, реконструкцію чи технічне переоснащення внутрішньобудинкового електричного обладнання.

“Є програма капремонту, в якій можуть брати участь усі будинки без винятку, зокрема й ті, де юридичну особу не створено. Головне, щоб мешканці прийняли таке спільне рішення”, - повідомила Юлія Грамотна.

Це теж програма співфінансування, де мешканці визначають, які роботи з підвищення енергоефективності треба провести. І від цього залежить, яку частку компенсує місто. Наприклад, при капремонті покрівлі місто фінансує – 90%, мешканці – 10%, а при проведенні енергоефективних заходів (заміна вікон та дверей, утеплення будинку, встановлення теплопункту тощо) місто фінансує – 70%, мешканці – 30%. 

Є програма часткової компенсації вартості генераторів та сонячних батарей для багатоквартирних будинків. Вона передбачає відшкодування 75% вартості придбаного обладнання, але не більше 80 тисяч гривень на один будинок. У ній можуть брати участь ОСББ, ЖБК та обслуговуючі кооперативи, житлові кооперативи, багатоквартирні будинки з обраним управителем, юридичні особи, основним видом діяльності яких є комплексне обслуговування об'єктів.

Є Револьверний фонд, де на умовах позики можна залучити до 1 млн грн, але більше 75% суми витрат на управління багатоквартирного будинку або утримання будинку та прибудинкової території за останній календарний рік, що передує року отримання позики. Або на умовах кредиту можна отримати до 5 млн грн - на тіх самих умовах. Тобто більше 75% суми витрат на управління багатоквартирного будинку або утримання будинку та прибудинкової території за останній календарний рік. Скористатися цим можуть ОСББ, житлово-будівельні та обслуговуючі кооперативи, співвласники багатоквартирного будинку, в якому обрано управителя.

“Усі ці програми можуть комібнуватися. Наприклад, якщо у ОСББ немає зараз коштів, і їх будуть поступово збирати, можна скористатися позикою Револьверного фонду, аби взяти участь у програмі “70 на 30”, - пояснила радниця.

Але всі існуючі міські програми розраховані лише на багатоквартирні будинки. Це пояснюють великим суспільним запитом та складністю прийняти рішення великою кількістю людей. Приватні ж садиби можуть скористатися національними програмами, зокрема тими, що пропонує Фонд енергоефективності.

Чи буде вода у Києві в разі масштабного блекауту

Як розповідав Інформатор, влада Києва намагається убезпечити ключові об'єкти, зокрема, водопостачальні станції, на випадок відсутності електроенергії впродовж кількох днів у холодну пору року. Котельні, насосні станції та водопостачання загалом у столиці працюватимуть навіть за умови кількаденних знеструмлень. За словами депутата Київради від "УДАРу" Олега Костюшка, найважливіші об'єкти критичної інфраструкутри міська влада вже убезпечила від відключень в разі масштабного знеструмлення. 

Особливу увагу приділяють автономності роботи водопостачальних станцій та основних котелень. Ці об’єкти вже обладнані резервними джерелами живлення, а також додатковими системами захисту, що забезпечують їхню безперебійну роботу в надзвичайних ситуаціях.

Нагадаємо, у серпні Інформатор розповідав про те, що Київ готує до розгортання мобільні пересувні котельні. Їх використовуватимуть для опалення медичних установ, шкіл та інших об'єктів соціальної сфери взимку у випадку надзвичайних ситуацій. Станом на середину серпня у київських тепловиків вже є 50 таких котелень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube