Київське ОСББ визначило ідеальну систему автономного живлення, з чого вона складається

Обладнання, вартість якого виявилася цілком підйомною для багатоповерхівки, живить насоси опалення та водопостачання, освітлення під’їздів та ліфти

автономне живлення ОСББ
Голова ОСББ пройшов курси з проєктування та будівництва сонячних станцій, а у планах є ще один акумулятор, і сонячні панелі

В столичному ОСББ “ЖК Козацький”зробили оптимальну систему резервного живлення для багатоповерхівки. Проте це не популярний нині метод встановлення сонячних панелей, а поєднання акумуляторів та інверторів. А якщо в будинку буде ще й генератор, готовність до тривалих відключень електроенергії можна вважати бездоганною.

Забезпеченням будинку автономним живленням в ОСББ “ЖК Козацький” почали займатися ще в першу важку зиму 2022-2023 років, повідомляє ресур Твій дім. Практика. Тоді встановили систему з акумуляторів на майже 10 кВт*год та інвертора на 5,6 кВт. Її вистачало під час відключень на роботу системи охорони та контролю доступу, а також протипожежної системи. 

До майбутньої зими посилили власну енергонезалежність - наразі у будинку є акумулятори ємністю 60 кВт*год та інвертор потужністю 50 кВт. Ця система при відключеннях може кілька годин живити насоси опалення та водопостачання, аварійне освітлення під’їздів, а також шсть ліфтів. У планах - встановлення ще й сонячних панелей, тому голова ОСББ “ЖК Козацький” Олексій Ясинський закінчив курси з проєктування та будівництва сонячних станцій, аби точно знати, як організувати роботу такої системи у своєму будинку. 

Вартість вже встановленого обладнання чимала, але лише на перший погляд. Нові акумулятори та інвертор коштували близько 1,3 млн грн. У будинку 500 квартир, тож сума, яку довелося сплатити кожній, не була непідйомною - 2600 грн з квартири. Ще й зекономили: Ясинський - інженер за фахом, і він взяв частину робіт на себе.

У процесі тестування нової системи, каже Олексій, дійшли кількох важливих висновків. По-перше, фактично споживання будинковими системами виявилося набагато ніжчим, ніж очікували. 

“Наприклад, насос системи водопостачання, на якому написано 1,5 кВт, в режимі підкачки, фактично може брати і 300 Вт, коли кілька людей відкрили крани і він підкачує. А ліфт, на якому написано 7,5 кВт, 90% часу споживає 1-2 кВт, інколи трохи більше. Тому дуже важливо заміряти саме фактичне споживання, а не просто плюсувати показники, вказані на приладах”, - зазначає голова ОСББ.

По-друге, оскільки споживання електрики будинковими системами постійно змінюється в залежності від їхніх режимів роботи, то ідеальне рішення - саме акумулятори з інвертором. Генератор ж працює постійно і видає одне навнтаження, тому можна витратити палива на 100 кВт, а по факту взяти 10 кВт.  А інвертор зарядився на 10 кВт - стільки ж і віддав. 

По-третє, самим ідеальним варіантом є поєднання інвертора з акумуляторами та генератора, адже тоді використовується вся енергія генератора - частина йде на споживачів, решта у цей час заряджає акумулятори. За словами Олексія Ясинського, це оптимальне рішення на період тривалих відключень. У планах ОСББ “ЖК Козацький”, окрім сонячних панелей, ще один акумулятор на 60 кВт*год. А згодом і можливість віддавати надлишки згенерованої енергії в будинку до загальної мережі.

Скільки годин світла матимемо взимку, і які з будинків будуть найбільш вразливими з погляду енергозбереження

Нагадаємо, в інтерв'ю, що днями вийшло на Інформаторі, Олексій Тихонов, що є радником заступника міського голови Києва, Петра Пантелеєва, поділився прогнозами щодо функціонування енергетичної системи Києва в холодну пору року, і передбачив, по скільки годин даватимуть світло киянам у найхолодніші місяці. Також він назвав найбільш вразливі з погляду енергетичної інфраструктури та теплообміну будівлі: ними виявилися звичайні 16-поверхівки.

Також ми писали, що, за прогнозами Олексія Тихонова, взимку на добу киянам даватимуть 4-6 годин світла. А для того, щоб будинки в Києві встигали обігріватися і не втрачали тепло в умовах відключень електроенергії, необхідний хоча б такий добовий режим: 12 годин зі світлом - 12 годин без світла.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube