Погодження зносу історичних будівель у Києві зробити відкритим: до Кличка звернулись із петицією

Читать на русском

Публічний процес погодження проєктів будівництва в історичному центрі може врятувати садибу Зеленських, яку намагаються знести заради нового ЖК

Читать на русском
забудовник, садиба Зеленських, петиція, Кличко
Видача дозволів на знесення будівель має бути прозорою

Публічний процес погодження проєктів будівництва в історичному центрі може врятувати садибу Зеленських, яку намагаються знести заради нового ЖК

Консультативна рада при департаменті охорони культурної спадщини Київради розглядає майже всі проєкти, що стосуються будівництва в центрі міста. На її засіданнях вирішуються питання реставрації, реконструкції та нового будівництва в охоронних зонах пам'яток. Проте, на відміну від трансляції засідань постійних комісії міськради, ніхто не знає, коли проходять засідання ради та що там узгоджують. Про це киянин Дмитро Перов написав у петиції, яку зареєстрував у четвер, 4 квітня 2024 року. 

Одне з питань, які може вирішити комісія на найближчому засіданні, стосується садиби Зеленських. На місці цієї споруди планують збудувати другу чергу ЖК Turgenev

До мера Києва звернулись з петицією зробити засідання щодо зносу будівель відкритими.
До мера Києва звернулись з петицією зробити засідання щодо зносу будівель відкритими.

 

«Пам’ятаєте історію з історичною Садибою Зеленських, 1890 р., яку хочуть знести заради будівництва ЖК «Turgenev»? Так ось, забудовник подав документацію щодо нецінності та неісторичності 134-річної будівлі до департаменту охорони культурної спадщини КМДА», - написав Дмитро Перов

Бажання забудовника – це одне, а от як погоджують знесення цінних споруд – це процес, про який публічно майже нічого не відомо.

«Засідання Консультативної ради, яка має дати оцінку «підручнику історії від забудовника» відбудеться - невідомо коли. Ви не повірите, але в умовах, коли в Дії можна знайти свій атестат, а в Київській міській раді транслюються навіть засідання окремих комісій, ми не маємо навіть умовного розкладу роботи консультативної ради профільного Департаменту», - вважає киянин.

За його словами, ця рада розглядає майже всі проєкти, що стосуються будівництва у центрі міста. Тому мешканців столиці закликали підписати петицію, яка вимагає зробити процес погодження проєктів будівництва в історичному центрі відкритим та публічним.

«Це допоможе зберегти, як мінімум, цю пам’ятку (мається на увазі – садибу Зеленських – ред.)», - пояснив пам’яткоохоронець.

На момент написання матеріалу звернення до Київради підтримали 158 мешканців столиці. Для того, щоб отримати відповідь від Кличка потрібно зібрати 6 тисяч голосів. На це ще є 59 днів.

Чому хочуть знести садибу Зеленських

Заради побудови II черги клубного дому Turgenev у Києві на вулиці Кониського, 22 (колишня назва вулиці – Тургенєвська) може зникнути садиба Зеленських. Її збудували у 1890 році, але забудовник – фірма «Сервіт» заявила, що будівля не має ніякої історичної цінності та її можна знести. 

На будівлі забудовник вивісив плакат.
На будівлі забудовник вивісив плакат.

 

«Активісти, маючи на меті зберегти історичний центр міста, не враховують той факт, що далеко не кожна будівля є культурною спадщиною… кожне необґрунтоване твердження з боку активістів ставить під загрозу репутацію забудовника, рішучість інвесторів, та довіру до владних органів», - йшлося у тексті плаката від забудовника, який висів на стінах будівлі Зеленських.

Нагадаємо, що дерев’яна, обкладена цеглою будівля була збудована на замовлення купця Василя Маліна. Пізніше власником садиби стала родина заможних міщан Зеленських, від прізвища яких будинок і отримав свою назву.

У 2021 році будівля потрапила в охоронний «список Кличка», але це не захистило її від зацікавленості забудовника. Згодом, після спроб знести споруду прокуратура відкрила провадження №12021105100003147. Поки її не демонтували остаточно - це одна з найстаріших будівель на вулиці на вулиці Кониського.

До проєкту ЖК Turgenev може мати відношення Михайло Голиця. Це колишній голова правління ПАТ «ХК «Київміськбуд» та ексдепутат Київської міської ради. Також він був вказаний як співвласник компанії «Геос Девелопмент». Крім Голиці до забудовника може мати відношення й Микола Негрич - депутат Київської міської ради 7-8 скликань та зять Голиці.

Інститут нацпам'яті вимагає знести Арку дружби народів у Києві

Арка дружби народів у Києві (перейменована на Арку свободи українського народу) належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу. Підстави для цього - радянські ідеологеми та конотації, які, попри перейменування, репрезентує монумент. 

Відтак, він становить загрозу нацбезпеці України. Про це йдеться у висновках експертної комісії Українського інституту нацпам'яті із визначення належності об'єктів до символіки російської імперської політики.

Першим питання про знесення Арки підіймав ще міністр культури Євген Нищук 2016 року. Втім, після консультацій він розповів, що було прийняте рішення не руйнувати пам'ятник, який вже став "одним із символів міста".

Інформатор писав, що у Києві виставлять на аукціон будинок у центрі з унікальною літературною історією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.