Мешканці вулиці Північної на Оболоні протестують проти зведення храму, який, на їхню думку, будується поза узгодженням з громадськістю, у свою чергу, священники кажуть про організовані протести
На Оболоні місцеві мешканці протестують проти будівництва храму. Наполягають: не було ані громадських слухань, ані схвалення місцевою спільнотою. Навіть більше - церкву зводять поряд з дитсадочком, техніка їздить тротуаром, а будівельники першим чином вирубили старі дерева, що росли у дворі. Протистояння уже перейшло до силової фази: ввечері 1 квітня дехто з місцевих мешканців спробував повалити паркан, що оточує будмайданчик, і пошкодив майно Парафії Пресвятої Трійці УГКЦ. Інформатор вислухав усі сторони конфлікту.
Як нам вдалося з'ясувати, Київрада виділила землю "під будівництво храму Пресвятої Трійці з вбудовано-прибудованими приміщеннями для експлуатації та обслуговування" ще 2017 року. Його мають звести на вул. Північній, на невеликому пустирі біля колишньої поліклініки (нині Центр первинної медико-санітарної допомоги). Сама місцева громада стверджує, що землю виділили значно пізніше, 2021 року, і наполягає на тому, що рішення потрібно переглянути - чи, бодай, провести роз'яснення. Зазначимо, що замовником будівництва є саме релігійна громада - Парафія Пресвятої Трійці УГКЦ. А генпідрядником - ТОВ "КТБП №3 ПЛЮС".
Власне, обурення висловлюють мешканці вул. Північної та прилеглого мікрорайону з кількох причин. Перша - відсутність діалогу з боку місцевої влади. Так, мешканка Оболоні Тетяна Витрук пише у Facebook, що з приводу початку будівництва не проводилися громадські слухання. А коли громада вийшла на протест - стався конфлікт.
"Місцеві вийшли з протестом проти появи цього будівництва, при встановленні паркану були помічені тітушки зі сторони замовника", - пише Тетяна Витрук.
Про участь на стороні забудовника/замовника певних воєнізованих угруповань пише й мешканка Оболоні Анастасія Берладіна: за її словами, на місці конфлікту були присутні особи у військових одностроях, з нашивками "Правий Сектор Оболонь".
"Я прошу представників Правий Сектор Оболонь звернути увагу, що під вашим імʼям діють невідомі особи, у грубій формі звертаються до місцевих жителів та залишаються патрулювати будівельну ділянку", - зазначила Берладіна у дописі.
Іншою претензією є той факт, що будівельний паркан, встановлений виконавцями, перекриває прохід тротуаром до місцевої школи. Насправді ж цю претензію можна розширити: нарікання викликає і самий факт будівництва посеред житлового масиву - поряд знаходиться дитячий садочок, неподалік - школа, дитячі та спортивні майданчики тощо.
"Важливіше коло дитячого садочка та школи зробити будівництво - діти мало дихають "чистим повітрям"? Що коїться?" - задається питаннями мешканка Людмила Знайда у Facebook-групі "Оболонь".
Нарешті, претензію висловлюють з приводу зрубування зелених насаджень - усього місцеві нарахували 7 пеньків на місці, де стояли багатолітні дерева. Також, за словами Берладіної, для переміщення будівельної техніки використовували тротуар - а на перекриття пішохідного руху дозволу забудовник, звісно, не має.
Зазначимо, що громадські слухання з питання будівництва Храму все ж проводилися: на неофіційному сайті-порталі Оболонського району є згадка про схвалення проєкту під час обговорень (підтримали проєкт 382 мешканці Києва, не підтримали - 247), що проводилися у травні 2017-го. Ще один етап проводився у січні та лютому 2018-го. У документі про підсумки обговорення Детального плану територій йдеться про те, що "розміщення храму УГКЦ здійснено з дотриманням усіх нормативних відстаней від існуючого дитячого садочка та прилеглих житлових будинків" (як відповідь на реакцію з боку місцевих мешканців).
З отцем Андрієм, адміністратором Парафії Пресвятої Трійці УГКЦ, Інформатор зв'язався саме у момент, коли він знаходився у райвідділку поліції Оболонського району. Там з'ясовували обставини конфліктної ситуації, що виникла напередодні - священник каже про пошкодження огорожі навколо будівництва, та майна парафії. Панотець стверджує: такі дії з боку місцевих є певним викликом для релігійної громади.
"Комунікування з місцевою спільнотою відбувалося ще на етапі отримання дозвільної документації, з 2017 року, коли ми офіційно отримали ділянку під будівництво храму. Ми зареєстровані у Оболонському районі, тут молимося, і тут же нам виділили ділянку. Обговорення було на тому етапі, коли ми (Парафія - Ред.) виявилися у заручниках Детального плану території - без нього не можна було нічого робити. Обговорення велося у тому числі онлайн: кожен міг подати зауваження, висловити власну думку", - розповідає Інформатору отець Андрій.
За словами адміністратора Парафії Пресвятої Трійці, будівництво храму було зазначене у новому Детальному плані території. Ці дані, каже він, ніхто й не намагався приховувати, бо самі ж чиновники навряд чи хотіли б підставити себе під удар з боку незадоволеної громади. Але тепер, стверджує священник, має підозру про спрямований характер протестів проти будівництва.
"Я добачаю чітку організацію: по-перше, коли я спілкувався з протестуючими, вони всі чомусь казали про "колокольню" - її у планах немає, але говорять так, ніби "заряджено". По-друге, були ніби якісь закиди до католиків - вони переповідали це у приватних розмовах. А дуже не хочеться, щоб ситуація мала розвиток на міжрелігійному підґрунті. По-третє, я бачив на майданчику того ж чоловіка, який виступав на сесії Міськради, коли піднімалося питання про виділення земельної ділянки від представників місцевих мешканців. Він ходив у капюшоні, був активним і вступав у діалог", - розповів Інформатору отець Андрій.
За словами священника, найпершим об'єктом, який побудує Парафія Пресвятої Трійці УГКЦ, буде укриття для місцевих мешканців (ним зможуть користуватись не лише віруючі, а усі, хто проживає в сусідніх будинках). Також буде зведено "Модуль зцілення ран війни" - споруду для надання психологічної підтримки та допомоги. У цьому, стверджує священник, буде полягати соціальне служіння релігійної Парафії місцевій громаді.
"І ми, як громада, готові до діалогу", - додає отець Андрій.
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що ідея Віталія Кличка з облаштування зони відпочинку на Оболонському острові наштовхнулася на протест місцевих мешканців. Жителі будинків по вул. Прирічній, що тягнеться вздовж набережної, виступили проти підключення електромереж, прокладених на острові, до їхньої старої підстанції. Вони хвилюються щодо безпечності робіт з "проколу" дамби - гідротехнічної поруди, що рятує Оболонь від водопіль.
Також ми писали про те, що у листопаді 2023 року студенти Київського міжнародного університету мітингували під стінами вишу. Причина - практика з платних відпрацювань занять, що були пропущені студентами з тих чи інших причин. Станом на кілька років тому ця сума дорівнювала 50 грн/академічна година, проте зараз, за очікуваннями студентів, вона буде ще зростати.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.