Підлягає повному демонтажу: Інститут нацпам'яті вимагає знести Арку дружби народів у Києві

Читать на русском

У висновку фахівців йдеться про те, що монумент являє собою загрозу нацбезпеці України через радянські ідеологеми та конотації, які він, попри перейменування, продовжує репрезентувати

Читать на русском
Демонтаж Арки дружби народів у Києві
Арку відкрили 1982 року на честь 60-ї річниці створення СРСР

У висновку фахівців йдеться про те, що монумент являє собою загрозу нацбезпеці України через радянські ідеологеми та конотації, які він, попри перейменування, продовжує репрезентувати

Арка дружби народів у Києві (перейменована на Арку свободи українського народу) належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу. Підстави для цього - радянські ідеологеми та конотації, які, попри перейменування, репрезентує монумент. Відтак, він становить загрозу нацбезпеці України.

Про це йдеться у висновках експертної комісії Українського інституту нацпам'яті із визначення належності об'єктів до символіки російської імперської політики. Фахівці дійшли висновку, що Арка, навіть попри рішення Київради від травня 2022 року про перейменування Арки на Арку свободи українського народу, продовжує нести у собі стару конотацію.

"Розміщена в Хрещатому парку міста Києва Арка дружби народів, що присвячена подіям, пов'язаним зі здійсненням російської імперської політики та її глорифікацією (встановлена 1982 р. з нагоди 60-річчя утворення СРСР і 65-річчя Жовтневого перевороту 1917 року), належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу", - мовиться у висновку.

Першим питання про знесення Арки підіймав ще міністр культури Євген Нищук 2016 року. Втім, після консультацій він розповів, що було прийняте рішення не руйнувати пам'ятник, який вже став "одним із символів міста". Також він обіцяв не зносити Батьківщину-мати, яка є одним із елементів радянської пропаганди разом із Аркою. У 2014 році роботи з демонтажу Арки оцінювали у 4 млн гривень.

Коли і як з'явилася Арка у Києві

Нагадаємо, що арку 35-метрової висоти створили на честь 60-ї річниці створення СРСР, 1982 року. Це збіглося за часом із підготовкою до святкування 1500-річчя Києва. 24 листопада на верхівці Арки українські митці та правозахисники відкрили інсталяцію "Тріщина дружби", її присвятили питанню українських політв'язнів у росії, зокрема, режисерові Олегові Сенцову.

26 квітня 2022-го було демонтовано одну із складових композиції під аркою - радянську бронзову скульптуру з двох робітників, що було встановлено 1982 року, як один із символів "єднання України з росією". Символічно, що, коли 8-метрову скульптуру намагалися підняти за допомогою крану, відпала голова робітника-росіянина. А 14 травня 2022 року рішенням КМДА "Арка Дружби народів" була перейменована на "Арку Свободи українського народу".

Що відбувається з демонтованими пам'ятниками

Нагадаємо, у середині грудня Інформатор знайшов місце зберігання пам'ятника російському поетові Олександрові Пушкіну. Його покинули на Шулявці, у однойменному парку поряд з кіностудією Довженка - тобто, ніхто й нікуди не вивозив монумент, лишивши поряд з місцем, де він стояв. А на самому місці пам'ятника залишається лише п'єдестал вкритий написами із закликами до деколонізації.

А 9 грудня ми писали, що пам'ятник Миколі Щорсу у Києві було остаточно демонтовано. Роботи комунальних служб зі знесення скульптурної композиції, присвяченої червоному командиру часів захоплення України радянськими військами початку ХХ ст, тривали понад 6 годин. В подальшому його планували перевезти до місця постійного зберігання в Державному музеї авіації ім. Антонова.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.