Могилянка пішла судом проти ДІАМ: університет проти перевірок робіт у Братських келіях

Читать на русском

Університет буде судитися з будівельною інспекцією за її спробу побачити на власні очі роботи на пам’ятці національного значення та планує оскаржити штраф, який отримала за відмову надавати документи та пускати інспекторів на територію навчального закладу

Читать на русском
реконструкція, реставрація, будівництво, Могилянка, Київ
Позов подали також від імені ректора Сергія Квіта

Університет буде судитися з будівельною інспекцією за її спробу побачити на власні очі роботи на пам’ятці національного значення та планує оскаржити штраф, який отримала за відмову надавати документи та пускати інспекторів на територію навчального закладу

Національний університет «Києво-Могилянська академія» та її президент Сергій Квіт у середу, 3 квітня 2024 року подали позов до Київського окружного адмінсуду з вимогою скасувати позапланову перевірку та понад 90 тис. грн штрафу за недопуск інспекторів. Зацікавленість інспекторів пов’язана із будівельними роботами на території пам’ятки національного значення - келіях Братського монастиря на вулиці Григорія Сковороди, 2 у Подільському районі столиці. 

Наразі, у судовому реєстрі ми не знайшли інформації про відкриття провадження. Новину про те, що Могилянка подала в суд на Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ) університет розмістив на своєму офіційному сайті

Такими Могилянка бачить келії після закінчення будівельних робіт.
Такими Могилянка бачить келії після закінчення будівельних робіт.

 

В навчальному закладі згадали про спроби міністерства освіти часів Табачника та Київради за головуванням Черновецького забрати в університету Будинок настоятеля і Братські келії.

«Наприкінці 2023 року здійснено нову системну спробу вилучити у НаУКМА частину історичної території навколо вже згаданих Братських келій та Будинка настоятеля, й зупинити реставрацію Братських келій через публічні наклепницькі звинувачення. Мовляв, Києво-Могилянська академія не має проєкту реставрації, вона руйнує історичну будівлю, здійснюючи там реконструкцію, здійснює демонтаж елементів конструкції, які збереглися, зокрема дубових балок перекриттів, має намір надбудувати два зайвих поверхи, приватизувати Келії», - йдеться в офіційній заяві навчального закладу.

Зацікавленість роботами в пам’ятці національного значення – Братських келіях університет назвав «новою хвилю рейдерських атак».

«Наявні факти свідчать, що в цих нападках об’єдналися інтереси кількох груп: політиків і державних службовців, які в інтересах великих будівельних компаній лобіюють скандальний законопроєкт № 5655, а також активістів, які відбілюють їхню репутацію, відстоюючи по суті інтереси рейдерів і великих забудовників», - заявили в Могилянці.

В позові університет просить скасувати наказ про проведення перевірки будівельною інспекцією та анулювати штраф за недопуск представників ДІАМ на територію закладу.

Такими будівельні роботи побачили кияни.
Такими будівельні роботи побачили кияни.

 

Нагадаємо, що між активістами та керівництвом університету виникло непорозуміння щодо того, як проходять будівельні роботи. Кияни називають їх «незаконним руйнуванням» пам’ятки, а університет посилається на дозволи, які надають йому право виконувати реставрацію. Задля того, щоб розвіяти всі непорозуміння керівництво закладу попросили оприлюднити повний проєкт реставрації, проте крок на зустріч Могилянка не зробила.

Наприкінці 2023 року студенти Києво-Могилянської академії створили відкритий лист до адміністрації свого навчального закладу. Вони вимагали призупинити будівельні роботи на Братських келіях до публічного обговорення проєкту. 

Як проходила перевірка ДІАМ

Під час останньої зустрічі керівництво університету буквально виставило за двері будівельних інспекторів, які планували подивитися на реставрацію, яку університет робить в одному зі своїх корпусів.

«Якби це було в законний спосіб, ми б мали уже показати наші документи комісії, послухати заявників та їхні аргументи, вони повинні б були представити свої аргументи. Підтвердження так званих порушень, яких не було. Зважаючи на це, ми хочемо тільки одного – законності та поваги. Від вас немає ні законності, ні поваги. Тому на цій підставі ми не допускаємо вас мине допускаємо вас до перевірки», - наводить слова Сергія Квіта сайт державної інспекції.

Президент університету Сергій квіт заявив, що якщо інспекція буде й надалі наполягати на проведенні перевірки, то це в університеті буде вважати тиском на навчальний заклад.

«Якщо ви будете продовжувати діяти незаконно, спираючись на ті попередні кроки, які були зроблені, ми, я просто вас попереджаю, будемо звертатися до наших міжнародних партнерів, до міжнародної преси, до європейських бюрократичних організацій, які опікуються, зокрема вищою освітою», - такі слова записані на відео камерами інспекторів.

Якщо не можна було зайти на територію університету, то інспекція «залетіла» туди квадрокоптером.

В Могилянці перевірку вважають незаконною та пояснюють, що з такою ініціативою до народної депутатки Олени Шуляк звернулась нібито неіснуюча громадська організація «Спадщина».

 

Дійсно, саме такої організації не існує, проте є ГО «СПАДЩИНА КИЇВ» та керує нею саме той Дмитро Перов, який одним з перших почав казати про можливу невідповідність робіт поняттю «реставрації»

Прокуратура зацікавилась роботами в келіях

У грудні 2023 року Київська прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом пошкодження та руйнування келії Братського монастиря. Покаранням за таке може бути до 3 років за ґратами. 

«12 грудня 2023 року Подільською окружною прокуратурою Києва відомості щодо можливого незаконного проведення будівельних робіт на пам'ятці історії та архітектури національного значення - келії Братського монастиря по вулиці Сковороди, 2, корпус 10 у Києві внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 298 Кримінального кодексу України», - про це стало відомо з відповіді на звернення депутатки Київради Євгенії Кулеби.

Розслідуванням займався слідчий відділ Подільського управління Нацполіції.

Інформатор писав, що у Могилянці вважають незаконним заклик звертатися в прокуратуру щодо робіт на 200-річній будівлі. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.