У Могилянці вважають незаконним заклик звертатися в прокуратуру щодо робіт на 200-річній будівлі: що про це кажуть юристи

Читать на русском

Кожен, хто вважає що відбувається злочин, може звернутися до прокуратури. Це право закріплене у Конституції. Але потрібно пам’ятати, що за вигадані історії злочинів можуть покарати.

Читать на русском
Київ, історичні пам'ятки, Києво-Могилянська академія
Триває конфлікт університету та активістів

Кожен, хто вважає що відбувається злочин, може звернутися до прокуратури. Це право закріплене у Конституції. Але потрібно пам’ятати, що за вигадані історії злочинів можуть покарати.

Після виходу матеріалу про будівельні роботи в одному з корпусів Києво-Могилянської академії на редакційну пошту Інформатора прийшов лист від університету. В ньому просили видалити заклик до подачі звернення в прокуратуру. 

Нагадаємо, що активісти, які вважають будівельні роботи порушенням, запропонували киянам звертатися до прокуратури. Й надали примірник такого звернення та адресу, куди потрібно його надсилати. 

«Заклик на ваших ресурсах до подачі звернення в прокуратуру підпадає під вчинення кримінального правопорушення КК України ч. 1 ст. 383», - написала у листі до редакції керівниця комунікацій НаУКМА Анастасія Пилипак. Мається на увазі стаття про завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину. Й перша її частина передбачає покарання до двох років тюрми. 

Ми не зрозуміли: чи це погрози журналістам, чи попередження для всіх, хто захоче звертатися до прокуратури? Тому запитали про це в юристів та адвокатів.

Що розповіли юристи

На сайті Генеральної прокуратури сказано, що «розгляд звернень і запитів, особистий прийом громадян є невід’ємною частиною діяльності прокуратури та гарантований Конституцією України». 

Як пояснив адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов, статтею 40 Конституції України закріплено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатись до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. 

Однак прокуратура сама не займається розслідуванням злочинів. Вона доручає це робити іншим правоохоронним органам.

«Зараз відкрити кримінальне провадження може сама прокуратура за зверненням. Впродовж 24 годин мають внести відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Потім, із урахуванням підслідності – хто має розслідувати факт порушення законодавства, відправляє у цей орган всі матеріали із заявами для проведення розслідування. Якщо це факт порушення будівельних норм, то це, загалом, відносить до Національної поліції», - розповів адвокат Кирило Сидоренко.

Далі вже мають з’ясувати – чи є там порушення законодавства, чи немає. І що цікаво: кожен, хто звертається із заявою про злочин бере на себе відповідальність за неправдиве повідомлення.

«Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину характеризується прямим умислом, тобто особа повинна усвідомлювати, що спрямовані нею відомості до правоохоронних органів не відповідають дійсності», - пояснив Євген Воробйов.

Цей умисел ще потрібно довести.

«За таких обставин, редакцію не можна притягти до відповідальності за згаданий злочин, оскільки вона не зверталась до прокуратури», - заявив Воробйов. Бінго: адвокат підтвердив, що журналісти виклали інформацію про конфлікт навколо реставрації історичної будівлі та не є учасником цих подій.

Як вважає керівник правових проєктів ГО «Інститут масової інформації» Роман Головенко, факти цієї історії загалом зводяться до того, що реставраційні роботи в будівлі дійсно проводяться.

«Це визнають усі сторони. Але вони розходяться в оцінці того, чи така реставрація не шкодить історичному вигляду будівлі (принаймні зсередини) і наскільки це правомірно. Це питання вже оцінки фактів і я не вважаю, що когось реально притягнути до кримінальної відповідальності за некоректну оцінку дій, викладену в заяві про злочин», - вважає Роман Головенко.

Згідно з його оцінкою, «університет вважає, що коли читачі подадуть такі заяви, то це становитиме відповідний склад кримінального правопорушення».

«Буквально це не виглядає як звинувачення самої редакції в злочині. Гіпотетично можна хіба розглядати, що ви підбурюєте читачів до цього, але саме такого в листі не сказано», - заявив керівник правових проєктів ГО «Інститут масової інформації».

Активісти викликали поліцію, щоб зупинити будівельні роботи. Фото - "Спадщина"
Активісти викликали поліцію, щоб зупинити будівельні роботи. Фото - "Спадщина"

Нагадаємо, що кілька тижнів поспіль тривають роботи у будівлі національної пам’ятки – келіях Братського монастиря. Зараз там знаходиться 10 корпус Києво-Могилянської академії. Через це виник конфлікт між активістами, які захищають історичні споруди, та університетом, який має дозволи на проведення реставрації.

Інформатор писав, що у центрі Києва руйнують будинок 1899 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.