Реставрація чи руйнування: чому активісти викликають поліцію до Києво-Могилянської академії

Читать на русском

Найбільша криптовалютна біржа Європи, яку пов’язують із росіянами, дала університету у Києві гроші на реставрацію одного з корпусів.

Читать на русском
Києво-Могилянський університет, Могилянка, реставрація, пам'ятка
Кияни вимагають проводити роботи згідно закону

Найбільша криптовалютна біржа Європи, яку пов’язують із росіянами, дала університету у Києві гроші на реставрацію одного з корпусів.

Вже кілька тижнів поспіль тривають роботи у будівлі національної пам’ятки – келіях Братського монастиря за адресою вул. Сковороди, 2. Братські келії – це 200-річна пам'ятка національного значення. Зараз там знаходиться 10 корпус Києво-Могилянської академії. 

Як повідомляє канал про архітектурну спадщину столиці «Мапа реновації», від памʼятки 1823 року побудови залишився тільки фасад. Киян закликають підписувати та надіслати електронне звернення у прокуратуру. 

Щоб зупинити роботи, активісти викликали поліцію. Фото – «Спадщина».
Щоб зупинити роботи, активісти викликали поліцію. Фото – «Спадщина».

«Ми закликаємо Києво-Могилянську академію оприлюднити повний проєкт реставрації задля прозорого діалогу з громадою, а також — зупинити будівельні роботи до зʼясування усіх юридичних обставин. Продовжувати будівництво, ігноруючи не тільки громаду, але й низку законодавчих актів — точно не найкращий метод збереження культурної спадщини. Адже незалежно від намірів, закони нашої країни обовʼязкові до виконання для всіх», - йдеться у повідомленні спільноти.

Вже декілька разів роботи на пам’ятці зупиняли пильні кияни, які викликали поліцію.

«Попри ряд присів Департамента територіального контролю міста Києва роботи будівельники зупинити відмовились», - повідомив активіст Дмитро Перов.

Щоб не обмежуватися лише зітханнями, мешканцям столиці пропонують підписати та надіслати електронне звернення до прокуратури. Для цього потрібно:

  • роздрукувати звернення, яке можна знайти за цим посиланням
  • заповнити пропуски і підписати;
  • відсканувати або сфотографувати;
  • надіслати на цей email: zvern@kyiv.gp.gov.ua

Що кажіть про роботи в університеті

У Києво-Могилянській академії будівельні роботи називають реставрацією та порятунком пам’ятки. Там запевняють, що мають дозвіл на проведення робіт від міністерства культури та інформаційної політики та погодження Державної інспекції архітектури та містобудування

Так виглядав корпус у 2012 році, після завершення першочергових робіт. Фото: Павло Чебурей
Так виглядав корпус у 2012 році, після завершення першочергових робіт. Фото: Павло Чебурей

«Роботи з реставрації будівлі Братських келій (корпусу # 10) розпочалися у 2012 році. В той час були виконані мінімальні заходи, необхідні для порятунку будівлі, можливі в межах залучених приватних коштів. До цього переліку зокрема входили: ремонт даху, який провалився через зношеність дерев'яних балок, підсилення фундаментів, часткова заміна перекриттів між поверхами, ремонти і прокладання мереж», - йдеться у поясненнях університету.

Ці роботи провели в одному крилі будинку.

«Станом на 2023 рік інша (не відреставрована) половина будівлі продовжувала руйнуватися, що вимагало комплексного завершення реставраційних робіт, - заявили в Києво-Могилянській академії. - Із цією метою протягом 2022 р. Академією було залучено приватні кошти для відновлення робіт з реставрації та, що важливо, порятунку будівлі».

Кошти на відновлення навчальний заклад отримав від криптобіржі WhiteBIT. Публіцист Володимир Фомічов виявив зв’язок між бенефіціарами цієї криптобіржі та росіянами. Попри це, співробітництво університету та криптобіржі передбачає, що в академії навчатимуть блокчейну та криптовалютам. Відповідний меморандум підписали у жовтні минулого року.

В університеті запевняють, що роботи передбачають появу сучасних аудиторій, мультифункціональної зали та відновлення фасаду будівлі. Загалом проєктну документацію змінювали 6 разів. 

На даху історичного будинку почали збудували мансарду. Фото - Оксана Левченя
На даху історичного будинку почали збудували мансарду. Фото - Оксана Левченя

Як розповіли у спільноті «Спадщина», головний архітектор проєкту Юрій Лосицький відомий тим, що є автором «надбудови двоповерхових мансард на пам'ятках за адресою Володимирська, 4 та Володимирська, 47». 

Чи планують змінювати вигляд пам’ятки

Могилянка обіцяє «повне збереження оригінального історичного вигляду Братських келій». Та пропонує міністерству культури створити робочу групу щодо реставрації Ансамблю Братського монастиря. 

Роботи, які викликали занепокоєння – це також демонтаж ліфтової шахти. Фото - НаУКМА
Роботи, які викликали занепокоєння – це також демонтаж ліфтової шахти. Фото - НаУКМА

«Роботи, які зараз проводяться, покликанні повернути Братським келіям автентичний вигляд. Адже за часів радянської влади до фасаду корпусу було здійснено прибудову для встановлення ліфта, небезпечну для всієї конструкції. Зараз ця прибудова, яка фактично руйнувала будівлю, демонтована й відбуваються роботи з відновлення історичного фасаду та усунення наслідків руйнування», - повідомили в університеті.

Проте захисники історичних будівель запевняють, що картинка того, як буде виглядати пам’ятка після закінчення робіт не відповідає проєкту. 

«На офіційних сторінках НаУКМА та на нещодавно розміщеному паспорті об’єкту зображена візуалізація вигляду пам’ятки після реставрації. В проєкті є пункт про повну заміну кроквяної системи даху з улаштуванням вікон для виходу на покрівлю, проте на візуалізації ці перетворення не відображені», - пояснили у спільноті «Спадщина».

Припис забороняє проводити роботи.
Припис забороняє проводити роботи.

 

В університеті вважають, що у Київради до них претензії не має.
В університеті вважають, що до них претензії не має.

Через відсутність пояснень та діалогу виникли непорозуміння. Активісти вказують на припис департаменту територіального контролю щодо зупинки робіт. А в університеті щиро здивовані та відповідають, що департамент не має до них жодних зауважень.

Інформатор писав, що під стінами Київради відбулася акція проти знесення історичних будівель.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.