Будинок вчителя, Ольгінська гімназія й садиба Терещенків: які з об'єктів спадщини Київрада реставруватиме першими

У межах міської цільової програми зі збереження спадщини Києва на 2025–2027 роки планують відреставрувати 20 таких будівель, а загалом за три роки їх буде 45

історичні пам'ятки
Будинок вчителя та садиба Терещенків серед пріоритетних об'єктів

Київрада визначила перелік об’єктів культурної спадщини столиці, з реставрацією яких вже неможливо зволікати. Вони є частиною міської програми “Охорона та збереження культурної спадщини Києва на 2025–2027 роки”, яку нещодавно затвердила Київська міська рада. Щодо невідкладності реставраційних робіт, це передусім стосується об’єктів, які постраждали через ракетні обстріли столиці.

Про це в інтерв’ю для спільного проєкту "Київ FM" та "Вечірнього Києва" повідомила заступниця голови КМДА, депутатка Київради від фракції УДАР Ганна Старостенко. За її словами, першочергові протиаварійні, реставраційні та консерваційні роботи проводитимуться на об’єктах культурної спадщини, які належать громаді Києва. У визначеному переліку об’єктів перші місця займають будівлі, які постраждали від ракетних обстрілів. 

Наприклад, Будинок учителя на Володимирській, де відбувалися перші засідання українського парламенту і де працював Грушевський. Або будинок архітектора Павла Альошина, який є пам’яткою національного значення, а сам він, до речі, проєктував Будинок вчителя, Ольгінську гімназію, маєток Ковалевського, брав участь у спорудженні залізничного вокзалу. У цьому переліку й садиба Терещенків, яка нині перебуває в аварійному стані. 

Як повідомила Старостенко, співвиконавцями цих робіт будуть як районні адміністрації, так і різні департаменти КМДА, на балансі яких перебувають ці об’єкти. І вже прийнято рішення про збереження історичних будівель, яким більше 100 років, навіть якщо вони не мають статусу пам’ятки культурної спадщини. У Київраді обіцяють створити перелік таких об’єктів та визначити критерії для їхнього захисту.

“Зокрема, ми вже передбачили вимогу до власників: якщо будівля, старша за 100 років, буде зруйнована або доведена до руйнації, власник буде зобов’язаний відновити її за власний кошт. Це рішення зараз проходить погодження у Державній регуляторній службі, і ми сподіваємося, що найближчим часом його буде винесено на голосування Київської міської ради”, - зазначила Ганна Старостенко. 

Як йдеться у самій програмі “Охорона та збереження культурної спадщини Києва на 2025–2027 роки”, при визначенні найбільш цінних об’єктів та необхідності їхньої реставрації, пріоритетність мали не тільки вік та причини руйнації, а й наявність науково-проєктної документації або вже розпочаті ремонтно-реставраційні роботи. Загалом у межах програми у 2025 році планується відреставрувати 20 об’єктів культурної спадщини, у 2026-му – 14, у 2027-му – 11. Крім реставрації, Програма має на меті облік та інвентаризацію пам’яток, консервацію, пристосування до вимог з дотриманням принципів безбар’єрності, забезпечення охорони тощо.

Скільки об'єктів культурної спадщини пошкоджено і що додає до реєстру профільний Департамент

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у Києві через російську збройну агресію пошкоджено 46 об’єктів культурної спадщини. Щоб оперативно обстежувати такі об’єкти для подальшого їх відновлення, в Києві створили відповідну комісію. Її наповнять представниками Департаменту охорони культурної спадщини, фахівцями-архітекторами та представниками РДА.

Також ми розповідали, що у столиці від знищення хочуть зберегти мозаїки, керамічні панно та вітражі. До Державного реєстру культурної спадщини внесли одразу чотири нові мозаїки. Йдеться про мозаїчне панно на будівлі ресторану "Вітряк" (просп. Глушкова), панно "Квітучі сади" на Дарницькому бульварі, "Наука" на одному з корпусів КПІ тощо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube