Попри заборону з боку прокуратури проводити будь-які дії на ділянці, що знаходиться під арештом, міська влада збирає волонтерів для прискорення відновлення будівлі
Департамент охорони культурної спадщини КМДА запрошує волонтерів долучитися до толоки, офіційна мета якої - якнайшвидше почати процес відновлення садиби Зеленських, якому заважають завали. Хоча залишки знесеної у липні 2024 року садиби почали розтягувати ще у серпні, з руїн будівлі вивезли 130-річні дерев'яні балки і розібрали вручну частину стіни, яку не встиг зруйнувати екскаватор. Але і тоді, і зараз будь-які дії на території садиби є незаконними, адже і на будівлю, і на земельну ділянку накладений арешт.
Це стосується і запланованого Департаментом майбутнього “прибирання” та можливісті долучитися до процесу "інженерних досліджень вцілілої частини будинку", звертає увагу відомий київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов. По-перше, каже Перов, для чого тут волонтери, по-друге, проведення таких досліджень без затвердженого проєкту реставрації будівлі прямо суперечить ст. 26 Закону України "Про охорону культурної спадщини". І, нарешті, у КМДА повідомляють, що роботи погоджені Головним управлінням Нацполіції, хоча оскільки садиба і земельна ділянка під нею перебувають під арештом, і проведення будь-яких робіт на цьому місці заборонено санкцією суду.
“Вочевидь, будівлю планують остаточно розібрати. Бо ані дати, ані часу "волонтерсько-інженерних досліджень" офіційний портал міськради не повідомляє”, - зазначає Дмитро Перов.
Дати дійсно немає, усім зареєстрованим обіцяють згодом особисто повідомити про день та час толоки. У Департаменті повідомляють, що усі роботи з розбирання залишків будинку проводитимуться під наглядом архітектора-реставратора - дбайливо та вручну.
“Роботи проводитиметься вручну із використанням засобів малої механізації, зберігаючи автентичні частини – портальну групу та мурування стін підвального поверху. Крім того, стару цеглу планується зібрати та сортувати, окремо відділяючи профільовану від рядової. Після закінчення розбирання буде зафіксовано збережені частини відповідно до рекомендацій, наданих архітектором-реставратором”, - зазначають у Департаменті охорони культурної спадщини.
Але чи збереться потрібна кількість помічників для цієї толоки - велике питання. Як пишуть під цим дописом кияни, департамент пропонує волонтерам “піти по статті ч. 1 ст. 388 КК України - "знищення майна, що знаходиться під арештом" після такого "прибирання". І припускають, що спершу садибу дозволити зруйнувати, а тепер влаштують толоку, щоб очистити навіть згадку про залишки культурної спадщини.
А відтак, замість прибирання пропонують охоронцям цієї спадщини залучити найкращих істориків, археологів, архітекторів, реставраторів, архівних працівників, аби ретельно виміряти та задокументувати стан кожної вцілілої цеглини і дошки. Це допоможе відтворити якомога більш відповідну оригіналу будівлю.
Нагадаємо, наприкінці липня Інформатор писав про те, що спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Ввечері 19 липня будівельники знесли Садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писав Інформатор та інші ЗМІ, пам'яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції - а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.
А вже через 4 дні ми повідомили, що Мінкультури та інформаційної політики визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам'яткою архітектури. Своєю чергою, Департамент охорони культурної спадщини КМДА зобов'язаний тепер внести будівлю до Переліку пам'яток Києва. На жаль, це сталося лише після того, як садибу було зруйновано.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.