Працюйте ретельніше: у Київраді закликають Верховну Раду терміново зайнятися охороною культурної спадщини

У КМДА згадали, що зберігання таких об’єктів є одним із пріоритетних завдань не тільки місцевої, а й державної влади, тож, відповідальність за руйнування історичних пам’яток можна розділити

Київ історичні пам'ятки
Слідом за Садибою Зеленських з мапи та історії Києва може зникнути і Садиба Бонадурера

Знищення пам’яток історії в Києві, що за останні роки набуло характер епідемії, розвивається за дивним сценарієм. Наочна ілюстрація цього - посмертне визнання Садиби Зеленських пам’яткою архітектури, коли вже тільки знищення підштовхнуло департамент охорони культурної спадщини Київради до визнання історичної цінності маєтку. Меру Києва Віталію Кличку та його підлеглим весь час заважає то Мінкульт, то Верховна Рада, то невдосконалі закони та нечіткі правила щодо змісту науково-проектної документації у сфері охорони культурної спадщини.

Тим часом за роки війни непомітно для більшості киян були знищені або зазнали шкоди через плани забудовників безліч історичних будівель. Чи то через відсутність охоронного статусу, захисту законом, чітких правил забудови історичних зон Києва, чи через “закривання очей” з боку міської влади, чи “за сукупністю” причин. Вже знищена Садиба Зеленських, будинок Замкова, якого забудовник ТРЦ позбавив статусу пам’ятки, пошкоджений іншим забудовником Будинок з комахами, напіврозібраний Гостинний двір, Садиба Бонадурера, яка має всі шанси зникнути - цей перелік можна продовжувати ще довго. 

Завдяки розголосу та невпинній боротьбі громадських активістів цього літа питання збереження об’єктів культурної спадщини нарешті вийшло на поверхню. Тож, Київрада теж вирішила взяти участь, визначившись, хто ще має нести тягар відповідальності за знищення історії Києва. І оприлюднила проект рішення щодо звернення до Верховної Ради та Кабміну за терміновим вирішенням проблемних питань у сфері охорони культурної спадщини.

Згідно з проектом рішення, Київська міська адміністрація була і залишається послідовною та не тільки вживає заходів для збереження пам’яток, а й забезпечує охорону їхнії територій. І з тим, і з іншим, можна, звісно, посперечатися, але зараз не про це. Тож, що вимагає Київрада від Верховної Ради та Кабміну, або краще охороняти пам’ятки історії:

  • розглянути та ухвалити законопроекти “Про внесення змін до Закону України “Про охорону культурної спадщини” ті інших законів щодо вдосконалення механізмів захисту культурної спадщини та відповідальності за порушення законодавства у цій сфері;
  • ухвалити низку законопроектів щодо приєднання України до Конвенціїї Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями;
  • ухвалити нормативно-правові акти на виконання ст.33 Закону України “Про охорону культурної спадщини”, а саме склад да зміст науково-проектної документації, з якою весь час виникають проблеми. Та визначити кваліфікаційні вимоги до розробників цієї документації.

А поки нормативні документи відсутні, а закони не досконалі, Київська міська адміністрація не зможе належним чином забезпечити охорону пам’яток та їхніх територій. Проте у разі знищення чергової історичної будівлі, чия цінність не була доведена, всі знатимуть, що це у Верховної Ради та Кабміну не дійшли руки до збереження культурної спадщини.

Скільки об'єктів культурної спадщини пошкоджено і що додає до реєстру профільний Департамент

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що у Києві через російську збройну агресію пошкоджено 46 об’єктів культурної спадщини. Щоб оперативно обстежувати такі об’єкти для подальшого їх відновлення, в Києві створили відповідну комісію. Її наповнять представниками Департаменту охорони культурної спадщини, фахівцями-архітекторами та представниками РДА.

Також ми розповідали, що у столиці від знищення хочуть зберегти мозаїки, керамічні панно та вітражі. До Державного реєстру культурної спадщини внесли одразу чотири нові мозаїки. Йдеться про мозаїчне панно на будівлі ресторану "Вітряк" (просп. Глушкова), панно "Квітучі сади" на Дарницькому бульварі, "Наука" на одному з корпусів КПІ тощо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube