Історичну будівлю на Сагайдачного в Києві знівечили прибудовою з ДСП-плит

На розі триповерхового будинку, заведеного у другій половині XIX сторіччя, з’явилася незрозуміла споруда з похилим дахом, що досягає другого поверху

історична будівля
Активисти побоюються, що ремонт підвалу закінчиться появою підземних поверхів

У середмісті Києва, до будівлі за адресою вул. Сагайдачного 8/10, “приліпили” щось схоже на закриту терасу, яка закриває не тільки перший поверх на розі будинку, а й тротуар. Споруда з ДСП-плит закрила частини обох фасадів як по вул. Сагайдачного, так і по вул. Ігорівській. Паспорта об’єкту, опізнавальних знаків або будь-якої інформаці, яка б пояснювала її призначення або вказувала на замовника чи виконавця робіт, немає.

Про це 12 жовтня 2024 року у  Facebook повідомив столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов. За його інформацією, будівля на Сагайдачного, 8/10 внесена до Державного реєстру нерухомих памʼяток України відповідно до Наказу Міністерства культури і туризму України від 13 липня 2009 року та є памʼяткою архітектури та містобудування. 

“Історичну будівлю встигли закрити дсп-плитами з обох фасадів як по вул. Сагайдачного, так і по вул. Ігорівській та спорудити похиле накриття до рівня другого поверху. Спорудження прибудов до об'єктів культурної спадщини є порушенням ст. 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини», що забороняє змінювати, перебудовувати або надбудовувати памʼятки”, - зазначає Дмитро Перов.

Проте у коментарях до його допису, знайомі із ситуацією кияни стверджують, що прибудова - тимчасова та пов’язана з проведенням ремонту у підвальному приміщенні будинку та приміщенні, що розташоване на першому поверсі, на розі будівлі. Тому для пересування ремонтників у холодний період і звели цю незрозумілу “терасу”. До того ж, у компанія, що проводить ремонтні роботи, має науково-проєктну документацію, а мешканці будинку контролюють хід робіт. 

Але активисти побоюються, що все закінчиться подібно до історії з ремонтом історичної будівлі на Ярославому Валу. Там під будинком вирили п’ять підземних поверхів, не маючи на це дозвільних документів. І роботи з “укріплення підвалу” розпочалися зі встановлення подібної конструкції, а закінчилися появою тріщин та руйнацією будинку.

Щодо будівлі на Сагайдачного 8/10, вона зведена у другій половині XIX сторіччя як прибутковий будинок на замовлення купця Михайла Личкова. Згодом він перейшов до сімʼї відомого київського мецената та підприємця Лазаря Бродського. Збудований у стилі історизм з елементами неоренесансу та цегляного стилю, є характерним зразком забудови Подолу у другій половині XIX сторіччя.

У Києві розбирають руїни садиби Зеленських попри накладений на неї арешт

Як розповідав Інформатор, 10 жовтня 2024 року робітники почали розбирати залишки знищеної влітку садиби Зеленських. Роботи велися попри накладений на будівлю арешт: до самої будівлі підігнали вантажівку, а працювали над демонтажем будівельники з сусіднього будмайданчику. Громадські активісти закликали киян не допустити остаточного руйнування споруди.

Нагадаємо, наприкінці липня Інформатор писав про те, що спроба захисту громадою Києва ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала поразки. Ввечері 19 липня будівельники знесли Садибу Зеленських 1890 року побудови у середмісті столиці. Це відома будівля, про неї не раз писав Інформатор та інші ЗМІ, пам'яткоохоронці не раз мітингували з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції - а зважаючи на назву, зверталися по захист навіть до президента. Жоден з цих заходів не був результативним: садиби на вул. Кониського, 22 не стало.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ