Скандальний Департамент охорони культурної спадщини КМДА повстав проти Буданова

У Київській міській адміністрації згадали, що пам’ятки архітектури столиці мають охоронятися, тож мурал, присвячений українським розвідникам, треба негайно прибрати

мурал
Стіна має бути автентичною - і крапка, зазначили у ДОКС, і запропонували перенести мурал з Будановим, котиком і совою на нову локацію

Департамент охорони культурної спадщини КМДА обурився самовільним нанесенням муралу, що днями з’явився на вул. Введенській, 6, неподалік від кінотеатру “Жовтень”. Він присвячений подвигу українських розвідників, проте центральний персонаж стінопису - очільник ГУР Кирило Буданов, на руках якого сидить кіт, над головою символ української розвідки - сова, а навколо ромашкове поле. У профільному департаменті, який періодично потрапляє до скандалів через не надто ретельну охорону культурної спадщини Києва, на це видали припис з вимогою привести фасад будинку до “належного стану”.

Про це Департамент охорони культурної спадщини КМДА повідомив у Facebook 16 жовтня 2024 року. Тобто, Буданов не протримався і тижня - зносити, стирати та зафарбовувати завжди простіше, ніж відновлювати. Проте проти закону нічого не вдієш: у департаменті посилаються і на Закон України “Про охорону культурної спадщини”, і на липневе рішення Київради про затвержений порядок створення муралів у столиці. 

Ним передбачається, що коли хтось хоче нанести мурал, треба подавати документи до спеціальної комісії, до того ж, на об'єкти культурної спадщини наносити мурали взагалі заборонено - псувати історичні фасади не можна. Щоправда, їх чомусь можна зносити, як це сталося із Садибою Зеленських, але то вже діло минуле. А зараз у Департаменті захищають памʼятку архітектури місцевого значення, занесену до Державного реєстру нерухомих памʼяток України наказом Міністерства культури України від 29.12.2016 року за адресою вул. Введенська, 6.

Тому вже видано припис з вимогою привести фасад до належного стану, який тепер, ймовірно, зафарбують разом з Будановим, котом та совою. Хоча у якості “реверансу” охоронці культурної спадщини обіцяють запропонувати альтернативне місце - звісно, лише після проходження всіх комісій, процедур та затверджень.

Чи потрібні Києву єдині правила створення муралів?

Нагадаємо, Інформатор і собі долучився до дискусії, пов'язаної зі створенням муралів у Києві. Ми розпитали відомих київських митців, причетних до створення муралів: чи обмежуватиме творчість наявність подібних правил, і чи так вже необхідні узгодження.

Також ми розповідали про той самий мурал із Грушевським, який створили наприкінці березня у Святошинському районі. Його особливістю, так само як і у випадку з Залужним, є створення вже після ембарго від Київради на будь-які мурали. Варто зазначити, що сама особистість на муралі вже є певним викликом: "а спробуйте-но зафарбувати Грушевського!" - так само відбулося і з Залужним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube