Як придбати квартиру у новобудові Києва та не прогадати: покрокова інструкція

Читать на русском

Головні ризики полягають у праві забудовника на землю та якщо із цим є складнощі, а покупці квартир про це не знають, то це створить проблеми мешканцям будинку у майбутньому

Читать на русском
забудовник, Київ
У столиці зареєстровано 110 новобудов за даними Опендатабот

Головні ризики полягають у праві забудовника на землю та якщо із цим є складнощі, а покупці квартир про це не знають, то це створить проблеми мешканцям будинку у майбутньому

54% українських новобудов мають судові процеси щодо земельних ділянок. Деякі забудовники можуть забути подовжити оренду землі, на якій «росте» ЖК, або ж взагалі почати будівництво без жодних дозвільних документів. Щоб українці могли самостійно перевіряти будівлі на законність та уникати проблем під час купівлі житла, зробили спеціальний проєкт. Його презентувати 23 квітня 2024 року. 

Для перевірки даних щодо новобудови сайт Opendatabot зібрав дані з реєстрів в одному сервісі. Там є інформація з таких джерел:

  • Реєстру будівельної діяльності
  • Єдиного державного реєстру судових рішень
  • Державного земельного кадастру
  • Єдиного державного реєстру
  • Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

«Для кого «Опендатабот. Корупційні ризики новобудов». Для покупців житла — щоб ухвалювати обґрунтовані рішення при купівлі житла та контролювати надійність забудовника та журналістів-розслідувачів та громадських активістів — щоб стежити за належним містобудуванням і вчасно виявляти правопорушення», - повідомила Мінцифра.

Як перевірити новобудову

Серед майже чотирьох сотен проаналізованих новобудов у 214 житлових комплексів наявні суди щодо землі, на якій їх зводять, повідомляє Опендатабот. Забудовники ще 22 ЖК не подовжили оренду земельної ділянки. Втім, найбільш критична ситуація у 9 майбутніх комплексах — в Реєстрі речових прав відсутня інформація про зв’язок землі із будівництвом.

До основних ризиків не введеного в експлуатацію житла на будь-якому етапі будівництва, які створюють можливості для корупції, можна віднести:

  • відсутність дозволів на будівництво;
  • відсутність права власності або права користування у замовника на земельну ділянку;
  • договори оренди на земельну ділянку, що закінчуються найближчим часом;
  • невідповідність цільового призначення земельної ділянки — тобто на цьому місці взагалі не можна будувати житловий будинок;
  • наявність судових справ та арештів на земельних ділянках;
  • невідповідність будівництва до містобудівних умов (етажність та висотність).

Як придбати квартиру у новобудові Києва та не прогадати: покрокова інструкція 1

Аналіз починається з вибору міста, де ви приглядаєте житло. Наприклад, вас зацікавила покупка квартири у Києві в ЖК «Нова Англія». Для того, щоб з’ясувати - чи все у забудовника в порядку із землею та дозволами, потрібно обрати цей ЖК у списку.

Як придбати квартиру у новобудові Києва та не прогадати: покрокова інструкція 2

Тицнувши на назву комплексу одразу випадає інформація щодо розміру ділянки та прав на неї, де відбувається будівництво, дані про кількість поверхів, квартир різної площі, відомості про забудовника та замовника будівництва.

Як придбати квартиру у новобудові Києва та не прогадати: покрокова інструкція 3

Занурившись ще глибше в аналіз, можна більше дізнатися про замовника будівництва: хто директор компанії, де вона зареєстрована, який в неї статутний капітал, почитати її фінансову звітність та дізнатися про судові позови.

Через дії забудовника кияни платять за комірне втричі дорожче

Забудовник 8 років не може отримати від Київради дозвіл на введення в експлуатацію секції ЖК «Грюнвальд» на вулиці Клавдіївській, 40-Є. Через це мешканці будинку платять за комуналку дорожче за сусідів - на рівні з комерційною нерухомістю. На питання від інвесторів забудовник не відповідає. До того ж сайт нерухомості Лун пише, що відділ продажів ЖК теж поза зоною досяжності. 

Через те, що будинок не введений в експлуатацію для обслуговуючих компаній він вважається комерційною нерухомістю. Якщо інші кияни зараз сплачують за тепло за ціною 1 тис. 654 гривні за гігакалорію, то мешканці по вулиці Клавдіївській, 40-Є – 4 тис. 551 гривню за гігакалорію, починаючи з грудня 2023 року. За електроенергію мешканці мають платити 7,14 грн/кВт-год, а це майже втричі більше ніж в інших багатоповерхівках.

Інформатор писав, що суддя підказала, як повернути гроші за квартиру у ЖК Lego House у Києві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.