Як підлеглі Кличка «проморгали» стародавню садибу на Подолі: прокуратурі прибавиться клопоту

Читать на русском

Бездіяльність Київради додасть клопоту прокуратурі, якій буде потрібно заново судитися з фірмою, яка вже й так програла у судах. А це ще більше часу та ще більше бюджетних витрат

Читать на русском
Як підлеглі Кличка «проморгали» стародавню садибу на Подолі: прокуратурі прибавиться клопоту
Може чиновники «грають» на руку забудовнику?

Бездіяльність Київради додасть клопоту прокуратурі, якій буде потрібно заново судитися з фірмою, яка вже й так програла у судах. А це ще більше часу та ще більше бюджетних витрат

Мера Києва Віталія Кличка звинувачують у тому, що після перемоги прокуратури у судах щодо повернення садиби купця Дмитрієва на вулиці Хорива, 2, столична влада не оформила на себе право власності на ці споруди. Проте це зробила компанія, яка хоче збудувати там ТРЦ. Активіст та юрист Олександр Дядюк знайшов підтвердження, що з 23 березня по 1 квітня 2024 року фірма «Конвалія Нерухомість», з якою судилася прокуратура, знов зареєструвала на себе ці споруди. Про це написав активіст у соцмережі 30 квітня 2024 року. 

Бездіяльність Київради додасть чергового клопоту прокуратурі, якій буде потрібно заново судитися з фірмою, яка вже й так програла у судах. А це ще більше часу та ще більше бюджетних витрат. 

Садиба Дмитрієва XIX століття на Подолі. Фото - Мапа реновації
Садиба Дмитрієва XIX століття на Подолі. Фото - Мапа реновації

 

«Чиновники Подільської районної ради і Подільської РДА в 2007-2010 роках скомуниздили з комунальної власності міста ці будівлі (садибу Дмитрієва – ред.) в інтересах «Конвалії Нерухомість», - повідомив Олександр Дядюк. - Але здавалося б справедливість торжествує – пару років тому, Господарський суд міста Києва скасував реєстрацію права приватної власності за ТОВ «Конвалія-нерухомість» на будівлі по Хорива 2 (літ. А, Б, В, Г, Д, Є, Ж, З), тобто повернув їх у комунальну власність».

Рішення на користь громади суд ухвалив у листопаді 2021 року. Воно пройшло перевірку в апеляційній інстанції та у Верховному Суді

«За збереження статусу як об’єкта культурної спадщини суди йдуть і до цих пір, причому їх, як мінімум, два», - заявив юрист.

В одному провадженні «Конвалія Нерухомість» намагається оскаржити охоронний статус садиби, а другу справу, яка стосується занесення будівель до реєстру пам’яток, направили на новий розгляд

Фірма знов зареєструвала за собою спірні будинки. Фото - Олександр Дядюк.
Фірма знов зареєструвала за собою спірні будинки. Фото - Олександр Дядюк.

 

«Що ж зробили ті, на чию користь прокуратура виграла ці судові баталії? – Київська міська рада і Департамент комунальної власності КМДА?? А в тому то і справа, що – НІЧОГО. І, дякуючи цьому «нічого», з боку влади міста, яка так і не зареєструвала за собою право комунальної власності міста на ці будівлі, «Конвалія нерухомість» буквально кілька тижнів тому (з 23 березня по 1 квітня 2024 року) повторно, знову реєструє за собою право власності на ті ж самі будівлі, на підставі тих самих старих документів», - розповів про бездіяльність Київради юрист.

Що це за садиба та чому були суди

Прибутковий цегляний будинок на вулиці Хорива, 2а було зведено у 1897-1898 роках за проєктом видатного київського архітектора Олександра Кривошеєва. Замовником будівництва виступив київський купець Федір Курлюков. У різні роки тут вдало поєднувалися житлові й торговельні функції. Горішні поверхи використовували під житлові кімнати. В той час як перший поверх був фактичним продовженням торгових крамниць відомого Житнього ринку.

Один з будинків садиби Дмітрієва.
Один з будинків садиби Дмітрієва.

Згодом п’ять унікальних пам’яток історії стали предметом тривалих судових баталій. На місці історичних споруд планують збудувати торгово-офісний центр з підземним паркінгом. Подільська райрада у 2007 році визнала спірні будівлі аварійними, хоча там ще проживали люди, та почала шукати інвесторів для реконструкції.

У 2010 році між комунальним підприємством міськради Києва та приватною фірмою «Конвалія-Нерухомість» був укладений інвестиційний договір на реконструкцію та будівництво торговельно-розважального об'єкта на вулиці Хорива, 2. У 2019 році ця ж фірма отримала землю в оренду.

За інформацією Київської прокуратури, «не виконавши умови інвестиційного договору, приватне підприємство у 2017 році незаконно зареєструвало за собою право власності» на садибу. Нагадаємо, йдеться про ділянку площею 3109,7 м кв. Ці події відбувалися за часів мера Києва Леоніда Черновецького.

Для того, щоб можна було без проблем знести садибу, потрібно було через суд викреслити будинки з Державного реєстру нерухомих пам’яток. Тим самим позбавивши охоронного статусу. Що і зробив свого часу Шостий апеляційний адмінсуд. Проте, у 2021 році будівлі комплексу отримали статус пам’ятки архітектури та історії місцевого значення. Проти чого підприємство знов подало позов.

Відомо, що в суді представник фірми «Конвалія-Нерухомість» наполягав на тому, що «садиба знаходиться в аварійному стані та є фактично зруйнованою й непридатною для експлуатації не підпадає під критерій автентичності, що фактично унеможливило її внесення до переліку об’єктів культурної спадщини».

Що відомо про фірму «Конвалія Нерухомість»

За інформацією аналітичної платформи YouControl, «Конвалію-Нерухомість» зареєстрували понад 13 років тому у Києві. Підприємство займається орендою та управлінням нерухомістю. Власницею фірми вказана киянка Вікторія Рогач. 

Коли «Конвалія-Нерухомість» відселяла мешканців спірних будинків, то більшість договорів купівлі-продажу квартир на користь компанії зареєструвала нотаріус Катерина Охендовська, дружина ексголови Центрвиборчкому Михайла Охендовського. 

Окрім Охендовського компанію пов’язували з колишнім міністром доходів і зборів України Олександром Клименком. За останніми даними він переховується від правосуддя на території Росії.

Інформатор писав, що ідею ЖК Ріхерт&Парк у Києві оскаржуватимуть у суді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.