Закладений ще за князя Володимира: Софійський собор Києва виявився старшим, ніж думали

Хоча засновником найдавнішої споруди столиці був визнаний великий київський князь Ярослав Мудрий, фахівці національного заповідника Софія Київська довели, що поважний вік собору майже на чверть століття більший, ніж вважалося

Софія Київська Володимир Веиикий
На стінах собору простежується прославлення саме Володимир Великого

Спираючись на давньоруські літописи, побудові Софійського собору, історики тривалий час пов’язували із князем Ярославом Мудрим, що правив у 1019–1054 роках. Але вже новітніми дослідженнями доведено, що найстаріший храм України засновано хрестителем Русі, великим київським князем Володимиром Святославичем. Тобто великий князь Ярослав Мудрий лише продовжив справу свого батька та завершив будівництво собору.

Про це повідомляють у Національному заповіднику “Софія Київська”. Літописи згадують закладення  Святої Софії і під 1017 рік - у Новгородському літописі, і під 1037 рік - у "Повісті временних літ". Але наразі мова йде про 1011-й як рік заснування Софійського собору, тож, з Нестором Літописцем ці дати розходяться аж на чверть століття. А закладення храму автоматично “відсилає” до великого київського князя Володимира Святославича.

“Свідок появи Софійського собору митрополит-русич Іларіон Київський у своєму “Слові про Закон і Благодать” говорить, що у цій справі Ярослав завершив починання свого батька Володимира, як Соломон – Давидове у  будівництві Єрусалимського храму”, - повідомляють у Національному заповіднику “Софія Київська”.

Беззаперечними доказами більш старшого віку Софії Київської є фрески та мозаїки, які прославляють князя Володимира Великого, що правив у 980–1015 роках. Адже у ті часи розписи храмів завжди прославляли “замовника”. І коли знайшли на стінах Софії Київської напис 1022 року, це стало свідченням того, що храм вже був розписаний, тож його не мокли закласти ані 1017 року, тим більше - 1037-го.

До того ж, дослідження підтвердили, що і Софію Київську, і Десятинну церкву будували одні й ті самі зодчі, виявлені схожі будівельні матеріали, а фрески в обох храмах, ймовірно, створювали одні майстри.

«Структура будівельних розчинів ідентична розчинам Десятинної церкви, яка будувалась точно за Володимира. Ми це знаємо, це зафіксував літопис. Дуже близькі стилістично й самі фрески святинь. Також ті фрески, що збереглися в уламках з Десятинної церкви і ті, які в Софії, підписали одні художники», – розповів заступник директора заповідника «Софія Київська» В’ячеслав Корнієнко у програмі "Загублений світ"

А за допомогою Святців, що зберегли дні освячення Софії Київської, історики визначили дату її створення. 4 листопада 1011 року, за часів Володимира Великого, святиня була закладена, а у травні 1018 року, вже за Ярослава Мудрого, відбулась перша літургія.

Нові хідники на покрівлі музею та відцифровані графіті

Нагадаємо, Інформатор писав про облаштування на покрівлі Софіївського собору нових дерев'яних хідців для співробітників музею. Потреба у цьому була давно, оскільки попередні конструкції від впливу зовнішнього середовища зогнили і перетворилися на труху. А сам собор був і залишається однією з найскладніших споруд міста - зверху ж він нагадує справжній лабіринт. Тоді ж Вадим Кириленко розповів, що на покрівлі насправді можна легко заблукати, якщо видертися нагору в туман чи мряку.

До того ж, Інформатор повідомляв, що у Національному заповіднику "Софія Київська" стартував проєкт з цифрової документації масиву графіті. Мета проєкту — отримати 3D макет зображень графіті для створення їх цифрової документації і зберігання. Проєкт лазерного сканування, фотограмметрії та технології Трансформації зображення за допомогою відтиску керівництву та науковцям у Національному заповіднику представили професори шведського університету Гуннар Альмевік і Джонатан Вестін. Мета проєкту — отримати 3D макет зображень графіті для створення їх цифрової документації і зберігання.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube