Київрада передасть землю під Гостинним двором заповіднику «Софія Київська»: проєкт рішення

Читать на русском

Для того, щоб створити у Гостинному дворі музей «Київський Лувр» потрібно запобігти руйнації пам’ятки та знайти 2 млрд грн.

Читать на русском
Київрада передасть землю під Гостинним двором заповіднику «Софія Київська»: проєкт рішення
На реставрацію потрібно 5 років

Для того, щоб створити у Гостинному дворі музей «Київський Лувр» потрібно запобігти руйнації пам’ятки та знайти 2 млрд грн.

На сайті Київради 17 червня 2024 року був опублікований проєкт рішення, за яким планують передати національному заповіднику «Софія Київська» у постійне користування 1,0189 га землі під Гостинним двором. Ніяких нових спроб побудувати ТРЦ на місці пам’ятки не буде – землю передають «для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини». 

Мова йде про ділянку, яку у 2012 році за договором оренди передали акціонерному товариству «Укрреставрація» під торговельно-офісний центр зі стоянкою. Згідно з відомостями столичної влади, у липні 2014 року цю угоду розірвали. 

На сайті Київради зареєстрований проєкт рішення щодо Гостинного двору.
На сайті Київради зареєстрований проєкт рішення щодо Гостинного двору.

Наразі проєкт рішення перебуває на розгляді комісій Київради з питань архітектури та з питань захисту та збереження культурної спадщини.

Як Гостинний двір ледь не зруйнували

Інформатор писав, що у серпні 2011 року Гостинний двір було виведено з реєстру пам`яток архітектури, а наступного року Київрада передала товариству «Укрреставрація» в оренду на 5 років земельну ділянку під спорудою для проведення реконструкції. 

Київрада Кличка передасть землю під Гостинним двором заповіднику «Софія Київська»: проєкт рішення 2

 

Гостинний двір перебуває в аварійному стані. Фото - Київрада
Гостинний двір перебуває в аварійному стані. Фото - Київрада

«Керівником «Укрреставрації» був Дмитро Ярич, який працював юристом у дружини Андрія Кравця, наближеного до експрезидента Віктора Януковича. Його ще називали "завгоспом Януковича. З серпня 2012 року Віктор Янукович виключив Гостинний двір з Переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації», - писав сайт «Економічна правда».

У лютому 2012 року київське регіональне відділення Фонду держмайна надало згоду на проведення реконструкції Гостинного двору. А міська влада столиці погодила перетворення пам’ятки у торговельно-офісний центр. 

Кияни виступили проти перетворення цінної споруди у ТРЦ, тому у 2014-2016 суди скасували дозвіл на виконання будівельних робіт. Остаточне рішення про повернення двору у власність держави було ухвалено у 2018 році. А з травня 2021 року Гостинний двір знов став пам’яткою національного значення, та наразі споруда перебуває в управлінні Мінкульту

Лише у листопаді 2021 року національний заповідник «Софія Київська» замовив проєкт та кошторис на протиаварійні роботи. Вже у грудні 2021 року уклали договір на порятунок «Гостинного двору» на понад 33,2 млн грн. З цієї суми підряднику - «ІНЖИНІРИНГОВІЙ КОМПАНІЇ ПЛАНЕТА БУД» заплатили лише майже 10 млн грн. Цього недостатньо для порятунку пам’ятки.

Що потрібно для збереження Гостинного двору

В Київраді вважають, що перш за все Мінкульт має виконати обіцянку та передати споруду у комунальну власність. Столиця готова виділити кошти на протиаварійні та консерваційні роботи, але за умови передачі пам’ятки у власність громади.

«На сьогодні будівля Гостинного двору перебуває в аварійному стані та потребує негайних першочергових протиаварійних робіт. Відсутність гідроізоляції, неглибоке залягання метро під будівлею можуть призвести до руйнування пам’ятки та створення загрози техногенного характеру. Київська влада неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України щодо передачі Гостинного двору громаді, аби мати змогу проводити необхідні роботи з порятунку цього об’єкта, що є домінантою Контрактової площі та має знову стати окрасою стародавнього Подолу», – сказала 18 квітня цього року під час візиту до Гостинного двору заступниця голови КМДА Ганна Старостенко. 

Загалом в Київраді підрахували, що на реставрацію Гостинного двору потрібно 2 млрд гривень та майже п'ять років. З цієї споруди планують зробити музей «Київський Лувр».

Інформатор писав, хто та що будує на місці садиби Горбунової у Києві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.