Фонд держмайна програв у суді справу про виселення архіву-музею з території Софії Київської

Читать на русском

У музеї зазначили, що це була не перша спроба висилити їх з будівлі Бурси XVIII ст., яка знаходиться на території Національного заповідника «Софія Київська», без надання рівноцінного приміщення.

Читать на русском
Фонд держмайна програв у суді справу про виселення архіву-музею з території Софії Київської
Рішення суду не остаточне

У музеї зазначили, що це була не перша спроба висилити їх з будівлі Бурси XVIII ст., яка знаходиться на території Національного заповідника «Софія Київська», без надання рівноцінного приміщення.

Господарський суд Києва 24 червня 2024 року вирішив, що Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва нікуди не поїде з приміщення, яке займає з 1966 року. Цього вимагав Фонд держмайна у позові, який подав у 2023 році. І це не перша спроба виселити музей. Як пише сайт «Вечірній Київ», у жовтні 2017 року Фонд не продовжив договір оренди, й тоді музей зобов’язали впродовж тижня залишити територію заповідника. 

Про перемогу у суді першої інстанції в соцмережі написала перша заступниця голови Державної архівної служби України Тетяна Шевченко.

«Сьогодні Господарський суд міста Києва ухвалив рішення про повну відмову в позові Регіональному відділенню ФМДУ по м. Києву до Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, треті особи на стороні позивача - Національний заповідник «Софія Київська», Міністерство культури та інформаційної політики України про виселення Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва з будівлі Бурси XVIII (знаходиться на території Національного заповідника «Софія Київська»), у якій знаходиться архів-музей з 1966 року», - написала Тетяна Шевченко.

Представниця архівної служби нагадала, що наказом від 21 липня 1920 Київський Губревком передав будівлю Бурси XVIII ст. Архівному управлінню для розміщення головного Архіву, а постановою ВУ ЦВК від 29 вересня 1922 будівля Бурси XVIII ст. була закріплена за архівними установами.

Наразі рішення Господарського суду ще не має у судовому реєстрі. Відомо, що позов прийняли до розгляду у листопаді минулого року. З матеріалів справи відомо, що за версією Фонду держмайна «договір оренди №4087 припинив свою дію, а (музей) втратив статус орендаря та продовжує незаконно використовувати державне нерухоме майно без належних правових підстав». Наразі рішення на користь музею можуть оскаржити.

Виселити музей намагалися й раніше

Сайт «Вечірній Київ» писав, що ще у жовтні 2017 року Фонд держмайна України не продовжив договір оренди Центральному архіву-музею. Тоді музей зобов’язали впродовж тижня залишити територію заповідника, не запропонувавши альтернативи. Тоді приміщення вдалося відстояти.

У лютому цього року свою підтримку музею-архіву висловила Спілка письменників України

«Звертаємося до очільників Міністерства культури та інформаційної політики України та Національного заповідника „Софія Київська“ з вимогою ґрунтовно вивчити це питання і перейти до його вирішення в правовому полі, маючи безперечні аргументи, які б переконували в доцільності такого рішення. Ми цілковито переконані, що подібні рішення мають ухвалюватися після низки фахових консультацій, а також після обговорення широких кіл громадськості», — наголосили в Спілці письменників України.

Нагадаємо, що музей заснували за ініціативи Павла Загребельного та Олеся Гончара, для збереження української культурної спадщини. В архіві закладу зберігаються цінні рукописи, графічні праці, світлини та документи видатних діячів українською літератури, серед яких: Панас Мирний, Агатангел Кримський та Володимир Сосюра.

Також тут є кімнати музеї відомих діячів мистецтва, архівні документи Національної премії імені Тараса Шевченка, Національної опери, театрів імені Івана Франка та Лесі Українки, кіностудій та інших театральних та культурних установ.

Про приміщення де знаходиться музей - бурсу Софійського монастиря або північно-західний корпус келій відомо, що це пам’ятка архітектури. Вона була збудована у 1763-1767 роках в стилі українського бароко за проєктом архітекторів Михайла Юрасова та Пилипа Лапова. У складі комплексу монастирських споруд Софійського собору колишня бурса включена до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО під № 527.

Інформатор писав, що до Великодня-2024 храм-МАФ біля Десятинної церкви в Києві планували знести.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.