Біля стін Софійського собору несподівано виявили тисячолітню археологічну знахідку: вже працюють археологи

Читать на русском

Будівельники випадково знайшли апсиду, якій близько 1 тис років, коли проводили ремонт і облаштовували водовідведення навколо собору: на її підлозі вже знайшли залишки плит покриття

Читать на русском
Софія Київська археологічні розкопки знахідка
Всередині апсиди вже відкрили цілі фрагменти кладки та плит покриття підлоги

Будівельники випадково знайшли апсиду, якій близько 1 тис років, коли проводили ремонт і облаштовували водовідведення навколо собору: на її підлозі вже знайшли залишки плит покриття

У заповіднику "Софія Київська" проходять археологічні розкопки. Йдеться про залишки апсиди (виступа будівлі, здебільшого півкруглого) ХІ століття. Відкриття стало сюрпризом для науковців і вже принесло декілька цікавих знахідок.

Апсиду, якій приблизно 1 тисяча років, віднайшли випадково, коли проводилися ремонтні роботи з влаштування водовідведення навколо собору. Як розповів у Facebook перший заступник гендиректора заповідника "Софія Київська" Вадим Кириленко, знахідка стала відкриттям для всіх: всередині апсиди вже відкрили цілі фрагменти кладки та плит покриття підлоги.

На світлинах, що виклав Вадим Кириленко у соцмережі, видно, що розкоп сягає кількох метрів в ширину, і 8-10 метрів у довжину. Для проведення досліджень робітники зняли гранітні плити, з яких було облаштовано покриття навколо собору, а дослідники-археологи проводять сам розкоп, причому заглиблення вже сягає більше, ніж 1 метр.

Сама апсида є досить невеликою - вона відстає від будівлі приблизно на 2,5-3 метри та має квадратне заглиблення у центрі. На її підлозі збереглося покриття, яке також видно на фото. Відомо, що Софійський собор зазнавав численних руйнувань, зокрема, 1169 року, коли Київ захопив та руйнував владимиро-суздальський князь Андрій Боголюбський, потім - 1240 року, під час руйнування Києва ханом Батиєм.

Сама апсида є досить невеликою - вона відстає від будівлі приблизно на 2,5-3 метри та має квадратне заглиблення у центрі
Сама апсида є досить невеликою - вона відстає від будівлі приблизно на 2,5-3 метри та має квадратне заглиблення у центрі

Останніми Софійський собор руйнували два хана: нащадок Золотої орди, Едигей, у 1416 році, а також 1482 року - кримський хан Менґлі I Ґерай. Ймовірно, у ті часи й було зруйновано апсиду. Після цього храм зовсім занепав, а "капітальний ремонт" і нинішній зовнішній вигляд з'явилися лише у середині XVII ст. після зусиль митрополита Петра Могили, що повернув собор у власність відновленої православної Київської митрополії Константинопольського патріархату.

Реставрують хрест та зробили новий настил для даху, де "можна легко заблукати"

Нагадаємо, у квітні 2024-го Інформатор писав, що у заповіднику "Софія Київська" показали процес реставрації хреста з центрального купола Софійського собору. Чималу конструкцію занесли всередину майстерні, поклали на задню поверхню хреста та провели детальні обміри з обстеженням на предмет дефектів і пошкоджень. Реставратори вже почали роботу з відновлення оздоблення, а платять за це виключно меценати.

Також ми розповідали, що на покрівлі Софійського собору встановлено нові трапи та переходи для безпечного пересування співробітників Національного заповіднику. Потреба у цьому була давно, оскільки попередні конструкції від впливу зовнішнього середовища зогнили і перетворилися на труху. А сам собор був і залишається однією з найскладніших споруд міста - зверху ж він нагадує справжній лабіринт.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.