Врятувати Житній: для вирішення долі найстарішого ринку Києва створено робочу групу

Серед нагальних питань приведення ринку до сучасного вигляду та його подальше ефективне використання

Житній ринок торгівля
Житній - один із найстаріших ринків Києва, на цьому місці торгівельний майдан існував ще за часів Київської Русі

Доля київського Житнього ринку, навколо якого навесні розгорівся скандал, має бути вирішена цивілізованим шляхом. І добре, що вона викликала такий резонанс серед громади столиці, адже це надійний шлях не допустити знесення та появи на цьому місці ЖК або ТРЦ. Тож, у столиці створили робочу групу з пошуку шляхів приведення будівлі критого ринку на вул. Верхній Вал, 16 до належного технічного стану.

Про це повідомляє КМДА. Очолює робочу групу заступник голови КМДА Валентин Мондриївський, а до іі складу увійшли депутати Київради, начальник відділу ринків управління торгівлі, представники громадських організацій, серед яких шеф-кухар Євген Клопотенко, Департаменту містобудування та архітектури, генеральний директор Житнього ринку та різноманітні посадовці.

Найближчим часом має відбутися перше засідання цієї групи, а глобальне її завдання - вивчити питання щодо приведення ринку до сучасного вигляду та його подальшого ефективного використання.  Збереження цільового призначення - важливе питання, адже Житній не просто один із найстаріших ринків Києва, на цьому місці торгівельний майдан існував ще за часів Київської Русі. Сучасн будівлю ринку звели у 1980 році, й наразі вона потребує негайної реконструкції.

"Житній ринок – це частина історичного Подолу та одна із знакових будівель Києва, і наше спільне завдання дати йому друге життя. Задача складна, ми маємо зберегти його призначення й архітектурне рішення та водночас зробити його сучасним і функціональним. В Європі є достатньо прикладів, де старовинні ринки завдяки інноваційним рішенням та інвестиціям стали новими міськими магнітами не тільки для місцевих мешканців, а й для туристів. Київ – європейська столиця, і ми маємо взяти найкращий досвід для реновації Житнього ринку", – заявив голова робочої групи Валентин Мондриївський.

Оренда, аукціон та народна приватизація Житнього ринку

Інформатор розповідав, що на кінець березня 2024 року був запланований аукціон з передачі в оренду на 15 років приміщення Житнього ринку. За умовами торгів, орендар зобов’язаний провести за власні кошти капітальний ремонт будівлі та виконати вимоги пожежників. 

Компанії мали подати заявки на конкурс у короткі терміни – за 5 днів. Цю умову назвали дискримінаційною, і кияни запідозрили, що переможець вже відомий. Через розголос мер Києва Віталій Кличко на сесії 21 березня 2024 року пообіцяв, що термін подачі заявок буде збільшено.

У квітні торги скасувались через розголос та побоювання активістів, що після аукціону на місці ринку може з’явитися черговий ЖК чи ТРЦ. У Київраді вирішили напрацювати разом з киянами нові умови конкурсу та вимоги до потенційного орендаря. У червні відбулись громадські обговорення, тепер створена робоча група - доля Житнього ринку має бути вирішена.

Крім того, ми писали, що засновник інвестиційного фонду Inzhur Андрій Журжій вважає, що за обов’язковою реконструкцією, яку має зробити орендар, оголосять приватизацію. Для того, щоб громада Києва не втратили ринок найкращий вихід, за думкою Журжія – це оголосити не конкурс оренди, а аукціон приватизації, де можуть взяти участь прості українці. 

З Житнього ринку пропонують зробити гастрономічну локацію на кшталт TimeOut Market у Лісабоні. Це колишній рибний ринок Mercado da Ribeira, якій перетворили на модний фудкорт. На цій локації під одним дахом працюють 26 ресторанів, 8 барів, багато магазинчиків та найкращі у місті продавці м'яса, риби, фруктів та квітів. А на другому поверсі ринку працює затишний коворкінг.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube