З Житнього ринку хочуть зробити гастрономічну локацію, як у Лісабоні: чому оренда цьому не допоможе

Читать на русском

Якщо нічого не зміниться, то орендар зробить реконструкцію локації та, ймовірно, швидко приватизує приміщення і відкриє замість ринку новий «Ашан».

Читать на русском
Житній ринок, оренда, конкурс, приватизація, Київ
Заміть оренди пропонують оголосити приватизацію

Якщо нічого не зміниться, то орендар зробить реконструкцію локації та, ймовірно, швидко приватизує приміщення і відкриє замість ринку новий «Ашан».

Новий аукціон з оренди приміщень Житнього ринку у Києві пройде 15 квітня. Однак засновник інвестиційного фонду Inzhur Андрій Журжій вважає, що за обов’язковою реконструкцією, яку має зробити орендар, оголосять приватизацію. Це дозволяє норма закону про невід’ємні поліпшення. На це вказують вартість оренди та реконструкції, які може буде важко окупити. Крім того, є рішення судів, що приміщення ринку не можна експлуатувати. Найкращий вихід, за думкою Журжія, оголосити не конкурс оренди, а аукціон приватизації, де можуть взяти участь прості українці. Про це колишній нардеп написав у соцмережі 9 квітня 2024 року. 

На торгах, які пройдуть у найближчий понеділок, 15 квітня, в оренду на 15 років можна буде взяти приміщення площею 11 тис. 186,5 м кв. За підрахунками Андрія Журжія, за цю нерухомість щомісяця потрібно сплачувати 2 млн 970 852,71 грн з ПДВ (за 15 років — це 534 млн 753 тис. 487,44 грн). Окремо необхідно буде вносити 155 тис. 895,06 грн земельного податку (за 15 років — це 28 млн 061 110,80 грн). 

З Житнього ринку хочуть зробити гастрономічну локацію як у Лісабоні: чому оренда цьому не допоможе 1

 

Житній ринок шукає нового орендаря.
Житній ринок шукає нового орендаря.

«Враховуючи плачевний стан ринку, який рішенням суду заборонено експлуатувати, то реконструкція обійдеться орендарю орієнтовно в 700 доларів за квадратний метр або десь в 304 167 535 гривень по сьогоднішньому курсу», - написав власник сервісу для спільного придбання нерухомості Inzhur.

До витрат потрібно додати ще реконструкцію ринку, яка необхідна для того, щоб скасували заборону на користування локацією через порушення пожежної безпеки. Загалом за 15 років орендар з врахуванням реконструкції зобов’язаний виплатити 866 млн 982 тис. 133 грн або 22 млн 319 тис. 761, 85 доларів.

«Після завершення реконструкції, яка орієнтовно займе 2 роки, загальна площа, яку можна буде здати в суборенду (GLA) складе десь 4 847,48 кв. м. (площа першого та другого поверху мінус 25% на місця загального користування та підвал, який ви нікому не здасте). І здавати орендар її буде не на 15 років, а на 13 років», - наводить свої розрахунки колишній нардеп.

За словами Андрія Журжія, для того, щоб повернути всі інвестиції орендар має здавати один квадратний метр за 30 доларів в місяць.

«Якщо ми говоримо про ринок, а не елітний торговий центр, то я не розумію, хто буде платити таку оренду. Або її не будуть платити і швидко приватизують ринок після реконструкції — відкриють там Ашан чи якийсь інший супермаркет», - вважає фінансист.

Що пропонують замість оренди

З Житнього ринку пропонують зробити гастрономічну локацію на кшталт TimeOut Market у Лісабоні. Це колишній рибний ринок Mercado da Ribeira, якій перетворили на модний фудкорт.

З Житнього ринку хочуть зробити гастрономічну локацію як у Лісабоні: чому оренда цьому не допоможе 3

 

Замість старого рибного ринку зробили сучасний футкорт. Фото - TimeOut Market
Замість старого рибного ринку зробили сучасний фудкорт. Фото - TimeOut Market

 

На цій локації під одним дахом працюють 26 ресторанів, 8 барів, багато магазинчиків та найкращі у місті продавці м'яса, риби, фруктів та квітів. А на другому поверсі ринку працює затишний коворкінг. 

З Житнього ринку хочуть зробити гастрономічну локацію як у Лісабоні: чому оренда цьому не допоможе 5

 

Місце стало модною локацією.
Місце стало модною локацією. Фото - TimeOut Market

Для того, щоб зробити з Житнього ринку таке цікаве місце, залучили міжнародну компанію-консультанта на ринку комерційної нерухомості Colliers

«Вони готові створити концепцію реновації Житнього ринку. Це буде безкоштовно для міста. Inzhur повністю профінансує роботу Colliers, - написав засновник інвестиційного фонду. - Враховуючи специфіку об'єкта, до роботи також буде залучена спеціальна команда з лондонського офісу Colliers — Destination Consulting Team».

Фахівці британської команди спеціалізуються на наданні послуг для об'єктів нерухомості призначеної для дозвілля, відпочинку та культури. Команда має досвід роботи над проєктами ревіталізації об'єктів нерухомості по всьому світу.

Але для цього потрібно, щоб замість аукціону з пошуку орендаря оголосили конкурс приватизації. Нагадаємо, що зараз Житній ринок перебуває у комунальній власності громади Києва.

Шеф-кухар Євген Клопотенко закликає взяти в оренду Житній ринок

Кухар Євген Клопотенко запропонував українцям взяти участь в аукціоні та зібрати необхідну суму для участі у конкурсі. Під цим закликом відгукнулось багато киян. Хтось пропонував створити петицію, хтось – подати до суду. Мешканці столиці згадали про «народний краудфандинг» як з Inzhur Ocean, проте є відмінності – це оренда, а не приватизація. 

«Об’єкт спеціально доводять до занепаду, щоб потім перетворити на черговий бездушний ТРЦ чи висотку-мурашник, - написав Євген Клопотенко. - Тоді (у травні 2023 року – ред.) моєю метою стало повернути життя на Житній. Об'єднати всіх небайдужий навколо цього культового місця. За цей рік ми з вами провели на Житньому толоку і відмили його, організували два поп-апи, разом з активними киянами сформувати спільне бачення майбутнього Житнього».

За його словами, на початку квітня мав початися аудит технічного стану ринку. А на кінець весни була запланована презентація проєкту відродження торгівельного майданчика. Але влада оголосила про пошук орендаря.

Інформатор писав, що у Києві пройшов гастрономічний pop-up на Житньому ринку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.