У КМДА хочуть розбирати зруйнований будинок на Жилянській, а його мешканці чекають на реконструкцію

Ласий шматок землі у самому серці столиці вже майже два роки не дає власникам, що залишилися без житла, узгодити дії з місцевою владою

руйнування
Демонтувати будинок, в який влучив шахед, згодні лише три квартири з чотирнадцяти

Вирішення долі зруйнованого у жовтні 2022 року російським шахедом будинку на Жилянській, 116 а вже два роки розвивається за сценарієм “відновити не можна знести” - кома в цьому реченні досі не поставлена. Змагання експертиз, які проводила КМДА та мешканці постраждалого будинку не надали остаточної відповіді на питання - зносити історичну будівлю чи відновлювати? Але те, як розвиваються події, наводить на думку, що, на нещастя її мешканців, на цю перспективну територію вже хтось “накинув оком” і подумки вже збудував на цьому місці новий житловий будинок або бізнес-центр.

Про можливість саме такого вирішенні долі будинку на Жилянській, 116А повідомляє LIGA.net та зазначає, що ця історична місцевість під назвою Нова Забудова нині вважається перспективною, і там вже активно зводяться будівлі. Аби збудувати нове, тут зносять старе, то як же не скористатися таким “зручним” випадком, коли будинок вже майже зруйнований і без втручання забудовника? До того ж, досить пристойний розмір території и дорога земля: площа земельної ділянки - 400 кв. м. А вартість землі, за даними з Державного земельного кадастру, станом на січень 2023 року складала 4,5 млн грн. Ну, і “вишенька на торті” - за інформацією LIGA.net, отриманою від одного з представників Київради, на цю ділянку вже багато охочих.

Тим часом мешканці, яким влада у жовтні 2022 року запропонувала переїхати  з середмістя Києва на околицю столиці неподалік від станції метро “Червоний хутір”, весь цей час живуть хто де. І все ще сподіваються, що колись їхній будинок буде відновлений. Проте ще два роки тому місцева влада наполягала, що будинок відновленню не підлягає. Так, заступник голови КМДА Микола Поворозник заявляв, що дерев’яні перекриття у будинку неможливо відбудувати.

Він посилався на експертизу, яку у той же день, коли в будинок влучив ворожий БПЛА, провело комунальне підприємство КМДА "Київекспертиза". Згідно з її висновками, "житловий будинок, як об’єкт в цілому, відновленню не підлягає". На це мешканці замовили свою - незалежну експертизу. Експерти Проєктного інституту "Київський Промбудпроєкт", які впродовж двох місяців обстежували будівлю, прийшли к іншому висновку - будинок підлягає капітальному ремонту або реконструкції, а стан його є частично задовільним. 

У КМДА на це провели інструментальне дообстеження, яке вирішило, що знести треба аварійні конструкції, а потім обстежити фундамент. Проте у квітні 2023 року будинок на Жилянській потрапив до переліку аварійно небезпечно об’єктів, які потрібно демонтувати. Влітку 2024 року з мешканцями провели нараду щодо демонтажу, але з цим погодилися лише 3 квартири з 14. 

"У департаменті будівництва сказали, що ми всі маємо підписати документ про те, що не проти знести будинок для додаткового дослідження. І після цього, якщо доведуть, що будинок потрібно зносити, ми зможемо претендувати на сертифікати. Але мої юристи не радили цього робити, тому що немає будинку – немає й про що говорити. Адже якщо добровільно погоджуєшся знести будинок, ти не маєш права претендувати на сертифікат", – цитує голову ОСББ будинку Тетяну Махрінську LIGA.net.

До того ж, будинок за два роки так і не внесли до Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна. Для цього має прийти спеціальна комісія, оцінити вартість пошкоджень та скласти акт, який є підставою для внесення в реєстр. Проте, мешканці, які давно живуть в інших місцях, і гадки не мають, чи приходила та комісія, чи оглядала вона майно: і якщо так, то де складений акт, а якщо ні, то де ж та комісія - питань навколо будинку на Жилянській, 116 а стає все більше.

 Скандал з історичним будинком на Жилянській

У жовтні минулого року росія вдарила по житловому кварталі у Шевченківському районі Києва. Один з дронів влучив будинок номер 116 на Жилянській, в результаті він обвалився. Житло у цьому будинку втратили 16 людей, 5 загинули. Цей будинок має певну архітектурну й історичну цінність.

Місцева влада наполягала, що будинок відновленню не підлягає. Так, заступник голови КМДА Микола Поворозник заявляв, що дерев’яні перекриття у будинку неможливо відбудувати. Він посилався на експертизу, яку у той же день, коли в будинок влучив ворожий БПЛА, провело комунальне підприємство КМДА "Київекспертиза". Згідно з її висновками, "житловий будинок, як об’єкт в цілому, відновленню не підлягає".

Петицію, яка вимагає відновити будинок, зареєстрували 19 жовтня 2022 року. Вона зібрала необхідну кількість підписів і чекала на розгляд Київради. У відповідь на петицію міський голова лише підтвердив, що будинок неможливо відновити.

У серпні 2023 рокустало відомо, що мешканці будинку замовили у ДП "Київський промбудпроект" ще одну експертизу власним коштом. Її висновки – діаметрально протилежні експертизі, яку зробила КМДА. Це дослідження ДП "Київський промбудпроект" зробило у травні 2023 року. Згідно з висновками експертів, технічний стан будинку – частково задовільний. Для його відновлення необхідно демонтувати всі дерев’яні перекриття, стіни до "живого", перемички над пошкодженими вікнами. Фахівці наголошують на необхідності відремонтувати перекриття над підвалом, а дерев’яні перекриття пропонують замінити на легкі монолітні. Водночас покрівлю будинку потрібно повністю замінити. Загалом будинок підлягає капітальному ремонту, йдеться у висновку.

Мешканці історичного будинку на вулиці Жилянській 116а, зруйнованого російським дроном у жовтні 2022 року, планували звертатися до президента Володимира Зеленського та благодійних фондів, які могли б допомогти відновити будинок.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ