Садибу Зеленських в Києві можуть знести заради ЖК Turgenev: Київрада відповіла на петицію

Читать на русском

Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини не змогла дійти остаточного висновку щодо цінності будівлі, тому попросила зробити це Український інститут національної пам’яті

Читать на русском
Садибу Зеленських в Києві можуть знести заради ЖК Turgenev: Київрада відповіла на петицію
Забудовник отримав рішення суду, яким Київраду змушують дозволити знесення споруди

Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини не змогла дійти остаточного висновку щодо цінності будівлі, тому попросила зробити це Український інститут національної пам’яті

Київрада 12 червня 2024 року відповіла на петицію, в якій її просили зберегти садибу Зеленських та не дати зруйнувати будівлю заради другої черги ЖК Turgenev. Чиновники розводять руками: забудовник давно просить надати йому містобудівні умови, проте кожен раз отримає відмову, тому через суд хоче домогтися свого. Долю садиби має вирішити Верховний Суд, хоча всі попередні рішення вказують на те, що садибі залишилось стояти недовго. Виправити ситуацію міг би охоронний статус будівлі, але чомусь ніяк не можуть визначитися з постаттю першого власника садиби - Василя Малініна, який був російським філологом. 

На петицію щодо заборони будівництва ЖК «Тургенев» на місці історичної садиби міщан Зеленських відповів секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко. Він пояснив, що будинок не має охоронного статусу, але над цим працюють. 

На місці садиби Зеленських хочуть збудувати другу чергу ЖК “Тургеневъ”.
На місці садиби Зеленських хочуть збудувати другу чергу ЖК “Тургенев”.

«Будинок на вул. Олександра Кониського, 22 на обліку як пам’ятка або об’єкт культурної спадщини не перебуває. Водночас Департамент охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради ініціював розгляд питання щодо занесення (споруди. – Ред.) до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини», - повідомив секретар Київради.

Бондаренко нагадав, що консультативна рада з питань охорони культурної спадщини вислухала забудовника та активістів щодо цінності будинку, але не змогла дійти остаточного висновку. Тому це попросили зробити Український інститут національної пам’яті. Головне питання, яке мають вирішити – чи вартує постать Василя Малініна, на замовлення якого збудували садибу, того, щоб дати спокій будівлі?

Нагадаємо, що Василь Малінін був російським філологом та викладав російською мовою. Хоча Тургенєв, на честь якого назвали ЖК, був російським письменником. 

«Яким філологом в російській імперії міг бути ще Малінін? Ну справді!? Менше з тим - продублюю: Малінін викладав російську мову російською мовою. На цінність будинку, думаю, це не впливає», - написав активіст Дмитро Перов.

Що відбувалося у суді

Поки Київрада чекає на висновки інститут національної пам’яті, забудовник чекає на остаточне схвальне рішення, за яким отримає «зелене світло», щоб знести садибу та на її місці будувати житловий комплекс.

Як пише памʼяткоохоронна організація «Цегла», Київрада на 6 сторінках відповіді пояснила, чому вона безсила захистити споруду. Одним з аргументів є програш чиновників у суді, де забудовник «примушує» їх надати містобудівні умови та обмеження для початку повномасштабних робіт.

Київрада скаржиться на рішення суду, які вказують на те, що будинок не має охоронного статусу.
Київрада скаржиться на рішення суду, яке вказує, що будинок не має охоронного статусу.

 

Перше рішення, яким мали знести садибу, у червні 2023 року ухвалив суддя Київського окружного адміністративного суду Сергій Дудін. У лютому 2024 року судді Шостого апеляційного адміністративного суду зробили рішення Дудіна чинним. Тепер все залежить від Верховного суду, але він поки не визначився. 

Вся суперечка крутиться навколо історичного статусу будинку. Якби він був, то ніхто б не міг посягнути на ділянку під садибою.

«Ще у квітні 2022 р. ГО Мапа Реновації подала пакет облікової документації на присвоєння історичній садибі статусу памʼятки. А в травні 2024 р. петиція за збереження унікального історичного будинку зібрала більше 6 000 голосів, - прокоментував ці події активіст Дмитро Перов. - Втім, жодна з двох успішних петицій на понад 12 тис. голосів киян не стала достатнім рушійним поштовхом для департаменту охорони культурної спадщини КМДА. Останній - досі не надав будівлі статусу памʼятки».

За його словами, «КМДА ж чекає рішення суду, щоб зняти з себе відповідальність за знос чергової історичної будівлі в центрі міста».

У Київраді послухали про не цінність садиби Зеленських

Консультативна рада департаменту охорони культурної спадщини Київради 11 квітня 2024 року розглянула інформаційну довідку, що столиця нічого не втратить, якщо замість маєтку Зеленських 1890 року побудови з’явиться сучасний моноліт з бетону та скла. 

За версією представника забудовника, деревʼяна обкладена цеглою садиба неодноразово перебудовувалась, була надбудована і зазнала суттєвих руйнувань, непридатна для нормальної експлуатації та «не являє собою жодної цінності». Іншої думки дотримуються активісти.

Відомо, що консультативна рада при департаменті охорони культурної спадщини Київради розглядає майже всі проєкти щодо будівництва у центрі столиці. На її засіданнях вирішуються питання реставрації, реконструкції та нового будівництва в охоронних зонах пам'яток.

Інформатор писав, що заради ЖК Turgenev у Києві готують до зносу садибу Зеленських.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.