Киян та всіх небайдужих закликають звернутися до голови держави, щоб на найвищому рівні звернули увагу на знищення споруд у столиці.
Володимира Зеленського просять врятувати будівлю родини Зеленських, яка знаходиться на вулиці Кониського (колишня - Тургенівська), 22. Для цього потрібно скопіювати звернення, підписати його та відправити за потрібною адресою. Заради появи нового ЖК забудовники знаходять серед колишніх власників будівель росіян та вказують, що таким спорудам не можна давати охоронний статус в умовах війни. Про це спільнота «Спадщина» написала на своєму каналі у вівторок, 7 травня 2024 року.
У спільноті радять приділити декілька хвилин часу, щоб зробити свій внесок у захист історичної споруди в столиці. Для цього розробили покрокову інструкцію:
Президента просять не тільки захистити будівлю Зеленських, а й винести питання про знесення споруд у Києві на засідання РНБО.
Активісти вірять, що чим більше розголосу отримає історія з садибою Зеленських, тим більше шансів, що її не знесуть заради нового ЖК. Щоб президент звернув на цю історію увагу кияни радять знайти родинний зв’язок між сім’ями голови держави та родини, на честь якої названа споруда.
Заради побудови II черги клубного дому Turgenev у Києві на вулиці Кониського, 22 (колишня назва вулиці – Тургенєвська) може зникнути садиба Зеленських. Її збудували у 1890 році, але вона муляє око забудовнику, який має на цю ділянку плани.
Для того, щоб київські активісти перестали докучати, забудовник подав до консультативної ради при департаменті охорони культурної спадщини Київради, яка вирішує долю старих будівель інформацію про не цінність споруди. За версією забудовника, Василь Малінін, на замовлення якого зводили будинок, був російським філологом та викладав російською мовою. Хоча Тургенєв, на честь якого назвали ЖК. був російським письменником.
«Яким філологом в російській імперії міг бути ще Малінін? Ну справді!? Менше з тим - продублюю: Малінін викладав російську мову російською мовою. На цінність будинку, думаю, це не впливає», - написав активіст Дмитро Перов.
Ті, хто бореться за збереження пам’яток вважають, що це дуже небезпечний прецедент. Забудовники будуть вишукувати російські «корні» тих, з ким пов’язують цінність споруд та наполягати, що в умовах війни з Росією неможливо давати охоронний статус будівлям, де жили російські та радянські діячі.
«Місяць тому Консультативна рада так само відмовила в наданні пам’яткоохоронного статусу ще одній історичній будівлі - Будинку Замкова, 1899 р., на вул. Франка, 26. Останній планують перетворити на ТРЦ. Тоді Консультативна рада так само прийняла до уваги довідку надану забудовником щодо нецінності 125-річної будівлі. Головним аргументом - було проживання в будівлі Отто Шмідта, радянського полярника», - йдеться зі звернення до президента.
Активісти вважають, що будь-яка будівля у Києві старше 100 років існувала і в московській імперії, і в «совєтському» союзі.
«Тож всю історичну забудову за такою логікою можна віддати під ковш екскаватора. Варто лиш згадати, Андріївську церкву або Мар’їнський палац - збудовано на замовлення чужоземних імператорів», - нагадали пам’яткоохоронці.
Дерев’яна обкладена цеглою будівля буда збудована на замовлення купця Василя Малініна. У 1911 році власником садиби стала родина заможних міщан Зеленських, від прізвища яких будинок і отримав свою назву.
У 2021 році будівля потрапила в «Список Кличка» по культурній спадщині, а прокуратура відкрила провадження №12021105100003147 проти забудовника, який намагається її знищити. Сьогодні - це одна з найстаріших будівель на вулиці.
Поряд з історичною будівлею у 2017 році компанія «Сервіт» збудувала 11-поверховий житловий комплекс – клубний будинок Turgenev. Щоб побудувати другу чергу у 2018 році садибу Зеленських вже намагалися знести, але після розголосу демонтаж зупинили.
Інформатор писав, що садибу Зеленських у Києві знесуть, тому що її будував російськомовний професор.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.