Радник заступника мера Києва: взимку будинки замерзатимуть поволі, а найгірше буде мешканцям панельних 16-поверхівок

Олексій Тихонов, що є радником заступника міського голови Києва, Петра Пантелеєва, в інтерв'ю Інформатору поділився прогнозами щодо функціонування енергетичної системи Києва в холодну пору року, і передбачив, по скільки годин даватимуть світло киянам у найхолодніші місяці

Інтерв'ю відключення електроенергії опалення комунальний сектор
Взимку на киян чекають складні часи: електрику можуть давати по кілька годин на добу, і це скажеться на теплопостачанні будинків

Днями Інформатор писав про історію, у яку потрапив Олексій Тихонов, радник заступника міського голови Києва, Петра Пантелеєва. Він надто емоційно переконував мешканців будинку з ОСББ у необхідності встановлення сонячних електростанцій, попереджаючи про майбутні зимові знеструмлення і відсутність опалення через них. Інформатор поспілкувався з радником Тихоновим - і про можливості енергетичної системи України, і про те, які з київських будинків будуть найменш захищеними перед важкою зимою. Одразу попередимо: текст - непростий, бо з нього стає зрозумілим справжній масштаб проблем у енергетичній сфері.

Радник заступника мера Києва Олексій Тихонов розповів, які насправді випробування можуть чекати на киян вже цієї зими
Радник заступника мера Києва Олексій Тихонов розповів, які насправді випробування можуть чекати на киян вже цієї зими

"Краще спробувати зараз, аніж страждати потім"

Від пропозицій "м'якого примусу", що звучать на тому самому відео, Тихонов не відмовляється. Щоправда, каже: відео було нарізане так, щоб виставити його в найтемнішому світлі, а самий "витік" з 4-годинних слухань за участі мешканців стався завдяки одному з них, адвокату, який колись був членом правління ОСББ, і образився після того, як в нього виникли майнові претензії. От і "каверзує", створюючи конфлікти. А в самому ОСББ є 15 квартир (менше 10%), що не згоджуються з закупівлею СЕС - з них лише 5 насправді не бажають витрачати кошти. З ними, пояснює, об'єднання буде судитися.

Щодо фраз про "вимкнути світло на декілька годин" Тихонов наводить приклад - навчання спільно з ДСНС, що проводилися днями на запрошення одного з ОСББ Києва. Автівка рятувальників приїхала до будівлі, і впродовж майже двох годин мешканці знайомилися з порядком дій при пожежі. Одну пані у рожевому костюмі навіть показово зняли за допомогою розсувної драбини з верхнього поверху - треба ж бо бути в курсі, як це працює. При цьому, каже радник, відключалися ліфти, світло і вмикалася сирена - все, як за справжньої пожежі.

"Чи це терор, чи шантаж, чи, можливо, підготовка до можливої пожежі? Звісно, це подобається не всім - є й ті, хто проти. Але краще спробувати зараз, аніж опинитися з цим сам-на-сам потім", - пояснює Тихонов Інформатору.

Власне, от про це "потім" ми й вирішили детально поговорити з радником заступника міського голови. Ще на самому відео Тихонов каже, що буде важко, і він "не знає", як жити в умовах, коли температура в квартирах впаде до -2°С. Наскільки реальна така ситуація, і що ще можна встигнути зробити - про це ми й розпитали радника, експерта з питань енергетики.

"Найважче взимку буде мешканцям панельних 16-поверхівок"

- Сонячні електростанції, які ви пропонуєте купити, будуть ефективними взимку, коли сонця у Києві майже не буде?
- Вони продовжують працювати і взимку, але на 10% від потужності. Якщо у вас вона на 30 кВт - то ви продовжите отримувати 3 кВт все одно. А це - потужність насосів опалення. Іншу ж потужність будете отримувати від мережі, і навіть якщо електрику даватимуть 2 години, то без СЕС акумуляторів вистачало б на 6 годин, а з нею - на 8-10.
- А на що в будинку вистачить такої "зимової" потужності?
- Залежить від розміру акумуляторів, звісно. В ОСББ "Художник" батарея на 40 кВт/год, і, якщо не вмикати ліфти, то вистачить на 48 годин. З ліфтами - приблизно на 16-20 годин. Але там 1 під'їзд на 16 поверхів.
- В ідеалі, СЕС додає десь чверть до можливостей акумуляторів?
- Простої цифри немає, бо потужність СЕС падає поступово. Вже навіть зараз вона складе 70-80% від тієї, що була влітку, на піку можливостей. В грудні-січні інсоляція (кількість сонячних діб у місяці) впаде до 4-5 світлових діб на місяць, тоді й потужність буде 2-5%.
- Крім ліфтів, в будинку мають працювати ще насоси, що забезпечують підйом води на горішні поверхи й те ж - для опалення. І от це найголовніше, зважаючи на ваші слова про -2°С в багатоповерхівках взимку. Чи такі насоси є у кожному будинку?
- Багатоповерхівок, що використовують їх, десь 20-30% з усіх. Без циркуляції тепла в системі вони почнуть холонути. І швидкість їх замерзання буде різною: в нових будівель це десь 0,5-1 градус на день. В старших "панельок" - в 4 рази швидше, такий вже поганий коефіцієнт теплоопору в керамзитобетонних панелей 350 мм.
- Припустимо, є поламка, чи стався обстріл. І електроенергії немає декілька діб - чи рахували, як швидко почнуть замерзати домівки киян?
- Проблема в тому, що будинки замерзатимуть поволі. Скажімо, за умови, що 6 годин на добу світло є, а 18 - немає: споруди не встигатимуть прогрітися за цей час, і невпинно втрачатимуть по півградуси на добу. І це стосується відносно нових будівель. Щодо 16-поверхових панельок - там буде страхіття! Бо в них значно вищі тепловтрати. І вони будуть втрачати тепло дуже швидко. Все залежить від того, на який час даватимуть тепло: якщо електроенергії на добу більше "не буде", аніж "буде", будинки втрачатимуть тепло швидше, аніж отримуватимуть. Баланс буде від'ємний - і треба, щоб було хоча б 12 годин зі світлом на 12 - без нього.
- Тож які будинки будуть у найменш вигідному становищі взимку?

- 16-поверхові "панельки", однозначно. Для них буде все погано. Для 12-поверхівок - трохи краще, а у 5-9-поверхівках майже ніяких проблем не буде. Хіба що ліфти не будуть працювати.

"Була надія на поляків, але вони вирішили не ризикувати своєю системою"

- А чи є зараз підстави говорити про знеструмлення довше, аніж 12 годин, взимку?
- Давайте порахуємо. З усієї генерації в Україні 20% зараз виробляє сонце. Вже у жовтні вони перетворяться на 15%, в листопаді на 8%, у грудні - на 2%. А споживання зросте на 30%. Загалом баланс зменшиться на 40-45%. От тепер розумієте, чому нервують енергетики? Я рекомендую дослухатися до прогнозів Олександра Харченка, директора Центру досліджень енергетики. Він володіє великим обсягом інформації, і навіть тією, що містить гриф "ДСК" (для службового користування - Ред.) Раніше його прогнози були завжди м'якішими за мої. Але днями стали значно більш похмурими.
- Чому так сталося?
- Для себе я зрозумів, що він має дані про те, як держава планує виходити зі скрути. Десь на його рівні спілкування ця інформація обговорюється. І головний план, на який вони розраховували, - полягав у збільшенні імпорту електроенергії з-за кордону з нинішніх 1,8 ГВт до майже 4 ГВт.

Хотіли домовитись з поляками про збільшення потужності їхніх вугільних станцій. Але коли з нашого боку пішли запити і перемовини, поляки відповіли, що зробити цього не зможуть, бо це поставить під загрозу їхню власну систему. Ризикувати нею вони не готові.

- Але ж в нас є стабільна атомна генерація.
- Тут теж є проблема. Останні аварії, що відбувалися на АЕС, з насосним обладнанням, показали: ремонти, що проводили влітку, ймовірно, робилися з порушенням регламентів, надто швидко. Харченко, до речі, про це казав також. А дані про такі пришвидшення складно приховати. Так от: коли відбулася зміна уряду, від міністра енергетики пішла команда - не зупиняти черговий блок при аварії основного мережевого насосу. Це агрегат висотою з двоповерховий будинок, колосальна штука. І його треба спиняти, бо, якщо він зламається серйозно - не буде навіть чим його замінити.

"На добу матимемо 6-4 годин зі світлом"

- Але ж це порушення регламентів?
- Звісно. Я, коли читав, мені мову відібрало. А заради чого такий сильний ризик - щоб новий міністр за 5-10 днів міг показати, що в країні не відмикають електрику? Адже при виведенні цього насосу треба було б спинити 1 або й 2 блоки, виконати регламент і на два-три тижні знову піти у віялові відключення.
- Ваш прогноз на зиму: скільки годин не буде світла у Києві?
- Зима буде складною. На добу буде 6-4 годин зі світлом. І це - лише за умови, що по нас не будуть бити ракетами. Бо якщо битимуть, то тут вже будь-які прогнози не спрацюють. Так от: Харченко каже, що міністр Галущенко не хотів займатися захистом трансформаторних полів поряд з атомними блоками, мовляв, росіяни "не наважаться".
- Досі не наважувалися, жодного удару по АЕС.
- Так, по АЕС не били. Але ж тут мова не про самі АЕС, а про розподільчі мережі на 750 кВА. Ну вдарять, а потім скажуть: ми-ж бо по енергоблоках не б'ємо, в чому питання? - Зупиняйте блоки. Адже по розподільчих мережах наших ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 вони вже били.
- Що буде у випадку, якщо вдарять - і проб'ють?
- Прогнозувати не можна. Але я думаю, якщо вони нам виб'ють бодай одне трансформаторне поле на будь-якому з атомних блоків, будь-де, це викличе каскадну реакцію, і настане блекаут. Справжній, а не те, що цим словом називають у Києві.

"Справжнього блекауту у Києві ще не було"

- А що таке блекаут?
- Те, що називають ним зараз - це як у байці про хлопчика, який кричав "Вовки! Вовки!" А справжні блекаути були у Одесі, в Харкові та Херсоні. Це коли сталося жахливе, з точки зору енергетиків, і в мережі збереглося не 20-30% споживачів (як колись було у Києві), а 0%. Тобто мережа впала повністю.

Що страшніше за все - це не коли відімкнені споживачі, а коли саме джерело "втрачає" споживача. Бо ж як працює система? Я увімкнув перемикач, спалахнуло світло - і саме в цю секунду електрика має бути вироблена. Одразу ж, без затримки! А це значить, енергетики мають постійно прогнозувати споживання.

Так от: коли ТЕЦ-5 чи ТЕЦ-6 втрачає споживача, її захист відмикає саме джерело. Все припиняє роботу. Тоді треба поволі починати процес підйому енергосистеми. А це непросто - бо ж не можна взяти і увімкнути усім світло. Це не робиться рубильником. Відтак, спочатку запускають маленьку турбіну на ТЕЦ на 20 МВт. І десь треба взяти стабільного споживача на ці ж 20 МВт, щоб створити "базу".
- Метро, наприклад?
- Саме так. Чи тролейбусний парк, а ще, може, освітлення вулиць. Це стабільні й "рівні" споживачі, де не буде ривків. Напругу разом з генерацією піднімають ще на 10-15 МВт. Вирівнюють, створюють вже "базу" в 1-2%, маленьку, але стабільну. Шукають далі таких саме "рівних" споживачів. Лікарні, школи та будинки заживлювати ще рано, бо вони "порвуть" систему. От Києву пощастило свого часу, бо там залишилося 22-23% - енергетики їх буквально втримали. І до них вже можна було під'єднуватися.
- Окей, а чому б під час стабілізаційних знеструмлень не залишити маленьку "шпаринку" у вигляді лінії, яка б живила насоси та ліфти в багатоквартирних будинках?
- Справа в роботі самої системи. Щоб передати струм від АЕС до міста з найменшими втратами, вольтаж на лінії ЛЕП має бути дуже високим, 750 кВА. Це 750 тисяч вольт! От вони, а ще - 330 тис та 110 тис вольт, є "магістральними" мережами, лініями, що гудуть на великій висоті. Біля міста відбувається пониження цієї напруги за рахунок трансформатора - це дві котушки різного розміру, що створюють магнітне поле. Так 750 кВА понижується в два рази, до 330 кВА. Далі - один з законів термодинаміки: енергія нікуди не зникає, а лише трансформується. При пониженні трансформатори сильно гріються, і втрачають енергію на цьому. І в них є т.зв. "холостий хід". Далі - трансформатори понижують напругу ще декілька разів, аж до напруги в 400 вольт - це вже трифазний струм, "380 вольт", цифра, до якої ми звикли і що заходить всередину будинку. Так от: ДТЕК вимикає "стодесятки", розподільчі мережі, де напруга "понижується" вже в межах міста.

Якщо ДТЕК залишить такий трансформатор працювати на "одну малесеньку переноску", щоб заживити ліфти чи насоси, то трансформатор на холостому ходу все одно витрачатиме електроенергію - причому 4 мВт. А це еквівалент заживлення восьми повноцінних 25-поверхових будинків! Це нерентабельно: щоб в когось працював ліфт, десь 8 будинків будуть без світла.

- Тобто на лініях, від яких заживлені об'єкти критичної інфраструктури, просто ніколи не відмикаються оці розподільчі мережі з трансформаторами?
- Якось я був свідком, як на якійсь з нарад Київгаз попросив заживити його адмінкорпус, що відповідає за всю газотранспортну систему Києва. Виявилося, що на РП, від якого заживлений саме цей корпус, більше не було жодної критичної інфраструктури. І уявіть: газовикам одразу відповіли - "ми заради ваших 50 кВт споживання тримати 4 мВт не будемо!" - і порадили придбати генератор.

"Великий бізнес вже закуповує власні електростанції"

- Але у Києва є й власна генерація, тими-таки ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 скільки від власних потреб ми зможемо закрити?
- Дуже й дуже небагато, фактично, десь 2-3 години споживання на добу. Власне, Київ, а ще Одеса та Львів входять до переліку міст, де найбільший дефіцит внутрішньої генерації - і є ризик блекауту. Це не рахуючи прифронтові міста, як-от Харків чи Херсон, де інфраструктура вже дуже понівечена.
- Згідно статистики ДТЕК, 25% споживання електроенергії у Києві - на критичній інфраструктурі. Інші 75% - це і промислові, і побутові споживачі, і бізнес. З них 40% - це будинки. Як змінюватиметься цей баланс?
- Цифри умовні, звісно. Взимку критична інфраструктура дійде до 30%, а може, й до 33%. Та й ви розумієте, що до неї не входять, наприклад, поліклініки, ті лікарні, де працюють лікарі вузьких спеціальностей, та й терапевти, сімейні лікарі. Я б, навпаки, додав їх до переліку, та викреслив трохи електрики для житлових будинків - вони можуть і без електрики постояти.
- У Києві ще повно ТРЦ, що споживають скажені обсяги електроенергії.
- Так, бо мають опалюватися - а в них цей процес пов'язаний з кондиціонуванням повітря.
- І у місті є принаймні два ТРЦ, що хваляться закупівлею електроенергії за кордоном. Але ж мегавати не можна просто перенести до них "у відрах", відтак, вони споживають загальну електрику, що призначена для інших споживачів - просто сплачують за неї трошки більше?
- Ви праві, але є нюанси. Перший: взимку ця схема, найімовірніше, не працюватиме. Надто вже великим буде дефіцит, і якщо їх не вимикати - практично все населення лишиться без електрики. А зараз це можливо, бо держава за їхній рахунок намагається дещо знизити навантаження на бюджет (бо вимушена і сама купувати за кордоном задорого, а на внутрішньому ринку продавати дешевше). Другий нюанс - у тому, що продавати абикому закордонні кіловати не можна, лише найбільшим споживачам. Це - мегамаркети, виробничі майданчики, їм багато треба, і трейдерам цікаво з ними працювати.
- Це стимулюватиме закупівлю генераторів?
- Крутіше: електростанцій! Це дешевше для бізнесу, замість платити 10-15 грн/кВт за закордонну електроенергію, будуть платити менше за 13. Плюс держава кредитує по низькій ставці. І вийшло так, що бізнеси вже накупили собі величезну кількість обладнання.

Ще до нинішньої зими багато хто вже встановив собі газопоршньові генератори, СЕС, інвертори, батареї. Мережа "Епіцентр" скупилася велетенськими обсягами в китайців, будуть автономними до літа. В мене навіть питали, чи рентабельно замовляти газотурбінні установки.

- Але ж це великі промислові масштаби?
- Вони ще й шумні. Це як Ту-154 на злеті, в режимі 24/7! Ставити таке в межах міста точно не можна. Але, бачите, бізнес переходить на енергонезалежність, бо без цього він втрачає.

"Турбіни ГЕС у Либіді - це фантастика"

- На початку червня ми писали про екзотичні методи вироблення електрики, що розглядали у КМДА. Це - як сміттєспалювальний завод, так і міні-ГЕС у річці "Либідь", і навіть турбіни у... каналізаційних трубах. Що це за ідеї?
- Це лише ідеї, які висувалися, і вони не працюють. Сміттєспалювальний завод, дійсно, ми розглядаємо. А от малі ГЕС небезпечно ставити у замкнених просторах - вони ж перекриватимуть потік. Та й немає сенсу спочатку штовхати якийсь потік, витрачаючи енергію, а потім ставити на ньому турбіни, аби цю саму енергію отримати.

Щодо Либеді - як ідея, це притомно, але тільки не на цій річці. Це давно вже не ріка, а, по сути, каналізаційний стік. Глибина маленька, і поставити там турбіну - це фантастика. Плюс, річище не чисте, турбіна буде постійно чимось загиджуватись. Це - приблизно як з вітряками, про які постійно йде дискусія...

- До речі, а чому не ставлять їх десь у місті, де є вітер, чи й за містом?
- Всередині забудови в них немає жодного сенсу, адже легенький вітерець, що навіть злегка крутитиме турбіну, не передаватиме їй енергію - візуально ми будемо бачити рух, але енергії в ньому не буде. Необхідна сила вітру, його швидкість.
- Але відносно недалеко від Києва, біля аеропорту Бориспіль таки стоїть така турбіна...
- Значить, вона на відкритій території і з великими лопастями. І там є сильний вітер - аби турбіна бодай щось виробляла, він має дмухати щонайменше зі швидкістю у 8 м/с. Це мінімум!
- А в нас Гідрометцентр вже оголошує штормове попередження при поривах вітру 8-15 метрів на секунду!
- Бо для міста це потужно. Бачте, у Києві погана роза вітрів, надто багато будівель, і вітер вони просто розбивають. Колись у ОСББ на вул. Бажана, 16 встановили п'ять вітряків, і з них дуже погано працював лише один, майже нічого не виробляв. Зрештою їх зняли. Єдине місце у Києві, де це, можливо, матиме зміст - це Вітряні гори, там зона низького тиску. Але якщо хтось надумає - маю застереження: буде постійна ультразвукова вібрація, і, якщо встановити вітряк на будинку, він почне поступово руйнувати поверхню даху. Та й людям буде непросто жити під вітряком, принаймні, без техповерху.

Скільки насправді коштує електроенергія, і в чому полягає "схема" ТРЦ з закупівлею за кордоном

Нагадаємо, що в Україні з 1 червня підвищено тарифи на електроенергію для бізнесу. Водночас можливе і зростання у платіжках для населення, хоча цей непопулярний крок в уряді Дениса Шмигаля максимально відкладали. Інформатор розібрався в тому, скільки насправді коштує електроенергія в Україні і чому це більше за те, що сплачує населення.

Також ми пояснювали, у чому полягає схема із закупівлею електроенергії "за кордоном" з боку столичних ТРЦ. Експерти називають такий підхід, м'яко кажучи, нісенітницею: те, що могло здатися полегшенням роботи енергосистеми України, насправді є елементом маніпуляції, адже об'єднана енергетична система України не передбачає жодного "окремого кабелю" для ТРЦ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube