Гасите квартиру і чекаєте з листком для підписів: радник заступника Кличка винайшов спосіб заохотити киян купувати сонячні панелі

Радник Петра Пантелєєва запропонував дієвий метод домагатися одностайності мешканців багатоквартирних будинків: треба просто створити нестерпні умови для життя

сонячні панелі КМДА електроенергія
Радник заступника Кличка, Олексій Тихонов, стверджує, що не пропонував створювати "апокаліпсис" киянам - лише радив придбати сонячні станції. Фото: Facebook Олексія Тихонова

Цитата з відомої комедії про мешканців, яким відключать газ, якщо вони не купуватимуть лотерейні квитки, на жаль, досі залишається актуальною. Так в Києві боротьба за енергонезалежність населення напередодні очікувано важкої зими приймає напрочуд дивні форми. Аби “несвідомі”, що не хочуть швиденько здавати гроші на сонячні станції, ставали більш поступливими, пропонується створювати їм “апокаліптичні умови”.

Половина будинків в Києві неминуче замерзне

Саме таку пропозицію висунув голові одного з київських ОСББ Олексій Тихонов, який є позаштатним радником заступника Кличка - Петра Пантелеєва. А заразом, за його словами, ще й експерт в міністерстві розвитку громад та територій та інфраструктури, де він займається розробкою програм та фінансування. Відео зустрічі Тихонова та мешканців багатоповерхівки та співвласників ОСББ, зафіксоване камерам спостережень, потрапило у розпорядження УНН та спричинило чимало галасу в соцмережах. 

На початку зустрічі, у присутності десятка мешканців будинку, Тихонов навів статистику минулих років щодо 700-800 будинків, що придбали генератори ще у 2022-2023. Відмітив, що деякі зробили це й у 2024-му та перейшов до страшних прогнозів про те, що половина будинків в Києві неминуче замерзнуть цієї зими, а їхні мешканці не будуть знати, що роботи та почнуть виїжджати, адже жити у квартирі, де -2 градуси, не вийде. Спіч радника та експерта був присвячений необхідності пришвидшити збір підписів за встановлення сонячної електростанції вартістю 2,19 млн грн, скориставшись програмою “ГрінДім”.

Що це таке: програма передбачає відшкодування на встановлення сонячних  станцій та супутнього обладнання та встановлення теплових насосів та супутнього обладнання. Як зазначає Фонд енергоефективності, який фінансує цю програму, учасникам надається грант. Він виплачується на безоплатній та безповоротній основі в розмірі 70% прийнятної загальної вартості обладнання та 70% вартості сертифікації енергетичної ефективності будинку перед поданням заявки на отримання гранту та після реалізації проєкту. Щодо суми, грант не може бути більш як 1 млн грн на встановлення системи сонячного електропостачання та 2 млн грн – на встановлення теплових насосів. Якщо ж одночасно встановлюється й те, й інше, грант може бути виплачений у розмірі не більше 3 млн грн.

Щоб відчули повноцінний апокаліпсис

Тож, з підрахунками виходить, що при вартості сонячної електростанції 2,19 млн грн грант покриває 1 млн 533 тис. грн, мешканцям залишається 657 тис. грн. Як вказано в оголошенні з анонсом встановлення, що потрапило до УНН, ця решта буде компенсована у якості економії на рахунках за електроенергію. Невідомо, як пан Тихонов вмовляв мешканців поквапитися, адже, судячи з хронометражу відеокамери, 30 хвилин цієї розмови на відео відсутні. Та найцікавіше починається самі за пів години з початку зборів, коли люди вже майже розійшлись. 

Позаштатний радник наголошує, що у правління будинку залишилося лише три тижні на збір підписів “за” сонячну електростанцію. Та дає поради керівництву, як діяти ефективніше.

“Ви ще сім днів намагаєтесь, потім починаєте працювати по двох варіантах. О 17 годині вечора ви відключаєте ліфти, сидите кілька годин. Ви кажете мешканцям, що у вас немає виходу, тому що краще зараз по годині по дві без світла, ніж по 12-15 годин взимку… Піднімаєте по 3-5 людей, відкриваєте лічильник, гасите квартиру і стоїте чекаєте, поки вийдуть мешканці. Мешканці виходять, вручаєте їм в руки аркуш, кажете, треба проголосувати, вмикаєте світло, кажете, вибачте, по іншому до вас не достукатись. Все, і отак працюєте», - надав інструкцію Тихонов.

Ще один запропонований варіант - залучити консьєржів, аби вони у всіх, хто входять та виходять, запитували: ”А ви підписали згоду?” Нарешті можна творчо підійти до вирішення проблеми та переодягнутися у представника ДТЕКу, відключити електроенергію, а потім показати мешканцям відео: бачите, аварія, прийшли - вимкнули. Знайшлись і однодумці - кремезний чоловік у чорному зауважує, що аби до людей дійшло, їм треба вимкнути воду і світло на добу. На що підбадьорений підтримкою Тихонов дає останню пораду - так, щоб вже напевно.

“Зачиняєш двері, додому не ходиш, сидиш десь там, виходиш на годину-дві, щоб вони кіпішували, бігали, нема нікого, зв’язку нема, телефони не працюють, нічого не зрозуміло, є лише оголошення. Щоб прям відчуття як апокаліпсис, прям такий повноцінний”, - каже радник.

Сонячні панелі - не те, що потрібно взимку

Зазначимо, що Інформатор звернувся до Тихонова з проханням по коментар, але відповіді наразі не отримав. Сам радник Пантелеєва після оприлюднення відео назвав це дискредитацією будівництва СЕС. Він наголосив, що його поради були не залякуванням, а необхідністю тренування та підготовки до зими. 

“Зараз в місті Києві в роботі, або вже навіть змонтовано десь 100+ сонячних станцій. Кожен такий будинок отримує стабільність, тепло та водопостачання зимою, коли будуть жорсткі відключення ее. Будинки готуються до майже апокаліптичного сценарію. Коли світло буде 2 рази на добу по 2 години. Тобто 4\20 або 6\18. Я зараз приходжу на збори до колег приблизно 3 рази на тиждень. допомогаю готуватись до зборів, консультую співвласників по програмах місцевих та державних. На всіх зборах люди ставлять питання, а що нас чекає. І я розповідаю свою версію того, що я очікую взимку. І там нічого доброго нас не чекає”, - зазначив він у своєму дописі у Facebook та пообіцяв говорити про це до листопада, адже всі будинки вище 10 поверхів повинні зараз зайнятись питанням придбання джерел альтернативного постачання. Інакше зимою вони залишиться без опалення, і нетому, що держава або місто нічого не зробили.

Як розповів на своїй сторінці в соцмережі голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, мешканці будинку повідомили йому, що ціна у 2,19 млн грн за сонячну електростанцію є завищеною і можна купити обладнання за 30 тис. доларів, тобто 1,2 млн грн. Тоді на їхні плечі лягли б не 657 тис. грн, а 369 тисяч. До того ж на думку першого заступника голови Комітету енергетики та ЖКП Верховної Ради Олексія Кучеренка, сонячні станції навряд чи допоможуть цієї зими.

“Заганяти мешканців перед цією зимою в проект із сонячною станцією це авантюра та цинізм! Зрозуміло що там є спільні бізнес-інтереси, але чому зараз мешканці мають їх оплачувати?!”, - написав експерт у Facebook.

Проте, щоб не планувалося закупити для енергозахисту та скільки б це не коштувало, найбільше обурили киян методи, якими міська влада “заохочує” мешканців. На думку Олега Попенка, який теж вважає сонячні батареї абсолютно непотрібними взимку, мова йде вже про кримінальне правопорушення з боку Тихонова. А кияни взагалі називають цю історію рекетом від КМДА.

Сам Тихонов вважає, що його апокаліптичне пророцтво справдилося  вже за кілька днів після оприлюднення зборів, коли після масованої ворожої атаки 26 серпня Київ залишився без світла. Щодо поради відключити будинок на добу від світла та води, то він тут геть ні до чого, адже це була порада мешканця-військового, що перебував на ротації. Мовляв, нехай цивільні зрозуміють, як то - жити без нічого, як захисники на нулі. І взагалі, це підступи одного з мешканців, який “нарізав” відео, або очорнити голову ОСББ.

Чому повернулись до відключення світла та чого чекати далі

Як писав Інформатор, після тижневої перерви 12 вересня були знову введені обмеження. За словами енергетичного експерта, голови правління асоціації "Нафта та газ України" Андрія Закревського, це пов'язане з похмурою погодою - відповідно сонячні електростанції виробляють менше електроенергії. Друга причина для стабілізаційних відключень світла - подорожчання електроенергії в Європі, відповідно Україна може її наразі купувати лише вночі.

Він стверджує, що прайс - кепи (цінові обмеження на ринку електроенергії, тобто допустима її вартість для України) у Європі "йдуть під потолок". Тільки вночі Україна може за нормальними цінами закуповувати електроенергію з сусідніх країн Європи. Бо європейські країни повертаються з літніх канікул, ціна на електроенергію ще не стабілізувалася та вдень вона надто висока. Андрій Закревський попереджає, що така ж ситуація буде і взимку, коли через похмурі дні або похолодання вироблятиметься менше електроенергії. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube