У ботсаду Києва можуть загинути 4 тисячі тропічних рослин: оранжерея не пережеве навіть жовтневі холоди

За відсутності резервного живлення в умовах тривалих відключень електроенергії сад втратить більшу частину своєї унікальної колекції

ботсад рослини
Альтернативний спосіб опалення оранжереї - допотопня дров'яна бочка

Один із найбільших ботсадів Європи з острахом чекає на похолодання та поки не розуміє, як зберегти рослини взимку. З огляду на невтішні прогнози експертів щодо можливих блекаутів, існуванню Національного ботанічного саду ім. Гришка загрожує катастрофа. Перш за все, це стосується унікальної колекції тропічних та субтропічних рослин, які потребують, аби температура в оранжереї була не меншою за +10°С.

Як розповіла в інтерв’ю The Guardian  старший науковий співробітник ботсаду Жанна Ярославська, поки їхньою “рятувальницею” була і залишається дров’яна піч у вигляді великої металевої бочки, що встановлена у цетрі тропічної оранжереї. Цей допотопний у сучасних умовах спосіб дозволяє підтримувати потрібну температуру на одному рівні. У головній оранжереї такої пічі немає, тому старі екземпляри постраждали через холод. Дуже вразлива до температур і колекція екзотичних екземплярів, що розташована в будинку орхідей. 

Минулого року, аби ці примхливі створіння перезимували, ботсад встановив три теплові насоси для підтримки температури на рівні 20-22°С, але для їхньої роботи потрібна електроенергія. Проте засобів резервного живлення на випадок довготривалих відключень немає. Співробітники мріють про генератори, але розраховувати можуть лише на благодійників - державне фінансування ще більш скоротилося, розрахунки за електрику зросли і навіть зменшення зарплат співробітникам не дуже допомогло.

Руками допомогають волонтери, гроши ж надходять здебільшого у вигляді пожертвувань. Так, минулого року це дозволило закупити 242 тони паливних гранул. Наразі під загрозою зникнення 4 тисячі тропічних та субтропічних рослин, для яких навіть холодні жовтневі ночі - неминуча загибель.

Як допомогти лебедям перезимувати у Києві

Нагадаємо про рекомендації, що надали у Київському зоопарку, як можна допомогти лебедям перезимувати у місті. Якщо ви побачили лебедів на водоймі – не слід здіймати галас. Ці птахи зазвичай там зимують. Вони тримаються групами та перелітають між водоймами, які не замерзають.

Декілька діб лебідь може не їсти, адже має колосальні запаси енергії. Лебеді-шипуни легко витримують низькі температури – у них тепле пір’я. У цей період вони можуть лежати на кризі, сховавши відкриті частини тіла під пір’я, та економлять сили. Тому не потрібно їх турбувати, оскільки при наближенні людей вони перелетять на іншу водойму.

Якщо ви все ж таки вирішили допомогти лебедю, то треба це робити правильно:

  • Підгодовувати цих птахів можна цільним зерном і сезонними овочами: пшеницею, кукурудзою, ячменем, вівсом, капустою, морквою, буряком.
  • Зернову суміш треба висипати вздовж кромки води. Годівничка чи миска не потрібна, адже лебідь – дикий птах.
  • Не намагайтеся нагодувати птаха хлібобулочними виробами – батонами чи булками. Неправильне годування може призвести до хвороб і загибелі птахів.

Крім того, ми розповідали про врятованих із зони бойових дій сервалів, які оселилися у Київському зоопарку. Група з чотирьох сервалів опинилась у самому центрі війни – в місті Курахове, що біля Мар’янки на Донеччині. Завдяки зусиллям зооактивістів тварин вивезли з-під обстрілів та передали до КиївЗоо. Сервали були хворі, виснажені та переживали сильний стрес. Для наближення умов до природних у вольєрі встановили три види освітлення: сонячно-денне, сутінково-інфрачервоне та нічне місячне сяйво. Побачити Осіріса та Сехмет можна на Острові Звірів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube