Проєкт ремонту метро на Деміївській площі майже готовий, каже фахівець з інфраструктури - відео

Павло Авдокушин розповів про поточний стан робіт на перегоні між "Либідською" та "Деміївською" і облаштування будівельного майданчика з буровою машиною

Ремонт метро у Києві
Пісок разом з водою у тунель вже не поступає, та й обсяги води зменшилися

Заходи, які були здійснені на перегоні метро між станціями Деміївською та Либідською, дозволили стабілізувати ситуацію. Пісок у тунель вже не сиплеться, вода майже не поступає. Наразі створюється будівельний майданчик та підпорні стіни, узгоджуються проєкти. І через п’ять місяців компанія-підрядник "Автострада" обіцяє завершити всі ремонтні роботи, після чого перегін знову буде безпечним. Про це Інформатору розповів інфраструктурний оглядач Павло Авдокушин.

Деформації тунелю не було

За словами фахівця, у тунелі вже змонтовано тимчасові підпірні конструкції загальною довжиною 72 метри. При цьому, представники підрядника та технічної служби стверджують, що деформацій тунелю не було. І за останній місяць стан тунелю не погіршився. Стан тріщин контролюється за допомогою спеціальних маяків.

"Насправді, там трохи зміщені окремі блоки. Після досліджень проектувальники опрацьовують дані. Ухвалено рішення міняти частину тунелю на новий. Це зробити не дуже складно, тому що тунель неглибокого закладення, до нього можна дістатися з поверхні землі. Зараз там проводяться підготовчі роботи всередині та зовні. Готують майданчик. Замінять всього 27 метрів тунелю. За цією ділянкою проводилося геосканування, і немає підстав вважати, що там може щось трапитися. Але все рівно там будуть робити підсилення конструкцій", – зазначив Павло Авдокушин.

Він підкреслює, що тунель – це, фактично, труба, яка знаходиться у ґрунті – стабільному, або нестабільному. В останньому випадку (саме такі ґрунти на перегоні між ст.м. "Либідська" та "Деміївською" - Ред.) небезпека виникає через вібрацію від проходу потягів метро. Тому на цій ділянці більш надійно робити монолітний тунель. Він буде в перерізі круглим або квадратним; другий варіант навіть краще, оскільки тунель неглибокого закладення, та й такий є простішим у будівництві.

"Все це будується доволі швидко. Більше часу займають проєктні узгоджувальні роботи. Залишилося менше п’яти місяців. Існують сучасні домішки, які дозволяють бетонувати при понижених температурах. Опалубку знімають вже на третій чи п’ятий день. За 28 днів бетон набирає 70% міцності, а решту – все життя. Але зараз є бетони, які твердіють набагато швидше", – розповів оглядач.

Готують будівельний майданчик

Фактично, нова ділянка тунелю буде суцільною монолітною трубою, яка матиме більшу стійкість, в тому числі, до вібраційних впливів, ніж окремі блоки, які скріпляються. За словами оглядача, у другому тунелі на відтинку між "Либідською" та "Деміївською" проблем під час будівництва не було, ця ділянка є "однотипним конструктивом", і у ній все у порядку.

Зараз на станції Деміївська вже готують будівельний майданчик. Його обнесли парканом, знесли певну кількість торгівельних павільйонів Деміївського ринку, що знаходиться нагорі. Там буде працювати важка техніка, у тому числі бурова машина, монтаж якої вже було проведено. Експерт стверджує: майданчик площею 30х50 метрів буде укладено посиленими залізобетонними дорожніми плитами із потужним каркасом завтовшки від 30 до 40 сантиметрів.

"Проблема у тому, що там дуже багато кабелів різних інженерних мереж, у яких різні власники. У тому числі Укртелекому та ті, що живлять тролейбуси. Є й газова труба. З усіма власниками треба все узгодити – що та куди буде переноситися. Всі комунікації ще не дослідили. Ця проблема загальна для всіх об’єктів міста, які ремонтуються або будуються. Інженерні мережі дуже гальмують процес", – зазначає Павло Авдокушин.

Він нагадує, що така ж проблема виникла і при реконструкції Шулявського шляхопроводу: тоді також ледь не кожного дня знаходили нові кабелі, яких навіть не було на схемах. Втім, враховуючи увагу до метро з боку громадськості, наявність цілої депутатської комісії, створеної для вирішення проблеми, будь-які технічні складності мають бути швидко подолані. Завершити проектувальні роботи обіцяють на початку лютого, а можливо, навіть раніше.

Фінансуватимуть з резервного фонду

Треба розуміти, що проєктування виконується у багато етапів, каже фахівець. По першим етапам вже можуть проводитися роботи, а другі - поки знаходяться на узгодженні. Втім, проєкти робіт по складанню підпірних конструкцій та підготовці майданчика вже зрозумілі і виконуються. Є новини і щодо фінансування проєкту: зі слів керівництва метрополітену, у бюджеті міста є певний резервний фонд, який передбачений для подібних неочікуваних ситуацій. Було засідання Кабінету міністрів з цього приводу – там декларували, що будуть допомагати місту.

"За три тижні, які пройшли від мого першого візиту до тунелю, суттєвих змін я не побачив. Тобто, коли був вперше, то проблеми, яка власне й спричинила перекриття руху, не було вже тоді – пісок з водою вже не потрапляв до тунелю. Це припинилося після того, як зупинили рух і припинили вібрацію. Саме потраплянні піску і викликало подальші наслідки, які ми бачили. Вода ж і досі потрапляє в тунель, але її небагато. Це завжди відбувається у випадку з водонасиченими ґрунтами – вона знаходить собі якісь шпаринки. Технічна служба тунелів весь час це контролює, знаходить та закриває шпаринки. А воду знову десь потрапляє", – стверджує оглядач.

За словами фахівця, тріщини, які можуть з’являтися між блоками оправи тунелю, можна герметизувати. Втім, у момент, коли почалася деформація самих блоків оправи, і тріщини з’явилися безпосередньо у бетоні, простою герметизацію ситуацію вже не виправити. І в такому разі за регламентами метрополітену треба робити проєкт, з’ясовувати, що за ситуація склалася за оправою (себто, з ґрунтом – Ред.) та що далі робити із тріщинами.

"Зараз зробили нагальні заходи, прибрали проблему потрапляння води. Але кардинально нічого не міняли – чекають завершення проєкту. Води стало трохи менше. Глибина струмочка, який зараз стікає (у лоток для води між коліями – Ред.), становить 3-4 сантиметра – це дуже мало для метро у водонасичених ґрунтах. Тобто вжиті заходи дійсно стабілізували ситуацію. Стан не погіршився. Тому можна сподіватися, що до того моменту, як почнуть розбирати тунель, ці заходи втримають і нічого поганого не трапиться", – резюмує Павло Авдокушин.

Чи можуть закрити ще 15 станцій підземки?

Нагадаємо, Інформатор повідомляв з посиланням на транспортних фахівців, що закриття шести станцій метро може бути лише початком процесу "великого ремонту" у столичній підземці. Адже під загрозою закриття ще 15 станцій київського метро, включно з такими популярними напрямками, як підземка на Оболоні та Осокорках у Києві.

Також ми розповідали про те, як між станціями метро "Теремки"-"Деміївська" , запрацював "човниковий" рух поїздів. На цій ділянці кожною із двох колій курсуватиме поїзд з інтервалом 13 хвилин та 17 хвилин в залежності від напрямку руху, за принципом фунікулеру або "човником".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ