Показники води у нормі, але запаси треба зробити: через власну суперечливу інформацію КМДА опинилась у незручній ситуації

З одного боку, є попередження Департаменту охорони здоров’я про загрозу для здоров’я киян, з іншого, усе під контролем і приводи для паніки відсутні

вода
Швідкість руху отруєних плям сповільнилась у межах Чернігова, наразі екологи щодня моніторять стан забрудненості

Історія навколо води отруєння води у Десні та її притоці - річці Сейм, що викликала рішення Київської обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій “закрити” Десну, обростає новими подробицями. Нещодавня інформація від Міністерства довкілля про те, що отруєна вода досягне Києва наступного тижня, точніше, 10-12 вересня, спричинила хвилювання не тільки серед мешканців столиці, а й серед чиновників. Можливо, саме цим можна пояснити появу рознарядки, яку отримали керівники комунальних закладів охорони здоров’я від “рідного” департаменту.

У розпорядженні Інформатора такий лист теж опинився - поділилась лікарка однієї зі столичних поліклінік. Медзаклади отримали його наприкінці робочого тижня, 6 вересня. І це доручення за підписом директорки Департаменту охорони здоров’я Валентини Гінзбург терміново оновити запаси питної та технічної води або створити їх із розрахунку максимальної потреби на п’ять діб. Обґрунтування - "у зв’язку із вкидами російською федерацією у водойми України шкідливих речовин, що суттєво впливають на якість питної та технічної води у міських мережах водопостачання та є реальною загрозою негативного впливу на здоров я населення Києва та працівників закладів охорони здоров'я”.  

Медзаклади отримали доручення по запаси води 6 вересня
Медзаклади отримали доручення про запаси води 6 вересня

Але вже зранку 7 вересня прес-служба КМДА запевнила, що ситуація із якістю води у Києві цілком контрольована. Цікаво, що повідомлення з’явилося на сайті о 00.36, коли прес-служба мала б давно відпочивати. Можливо, хотіли попередити паніку, викликану завбачливою роботою Департаменту охорони здоров’я, який “поліз поперед батька”. Як зазначено у повідомленні, стан питної води моніториться, на випадок її погіршення застосовуватимуть додаткові реагенти для знезараження, в загалі все готово для будь-якої ситуації.

“За даними Деснянського басейнового управління водних ресурсів Держводагентства України, спостерігається погіршення якості води річки Сейм. Проте, за інформацією контролюючих служб, наразі підстав для паніки нема – показники питної води у столиці залишаються в нормі. А на випадок погіршення ситуації міські служби розробляють комплекс заходів, який дозволить забезпечити споживачів міста Києва питною водою”, - запевнили у КМДА.

Та є у повідомленні маленьке зауваження, що виправдовує заклики Департаменту охорони здоров’я запастися водою. Воно полягає в тому, що організації та установи також можуть розробляти “плани для убезпечення та реагування на будь-які можливі сценарії розвитку подій, зокрема, звертатися до підпорядкованих підприємств щодо створення запасів води”. Але це, звісно, зовсім не свідчить, що надзвичайна ситуація вже настала.

Як свідчить хронологія подій, згодом, вдень 7 вересня, про відсутність приводів для паніки заявило і Міністерство захисту довкілля. Після візиту його нової очільниці до Чернігівської області була оприлюднена інформація, що рух забрудненої води у напрямку Києва сповільнюється. І прогноз Укргідрометцентру щодо очікування її 10-12 вересня у столиці буде оновлений. Якщо ж брати до уваги інші території, у Чернігівській та Сумській області заходи з аерації води дали позитивні результати: вміст кисню подвоївся, колір води поступово повертається до звичайного, неприємних запах зник.

Щодо суперечливих повідомлень від КМДА, наприкінці серпня ПрАТ "АК "Київводоканал" поспішило запевнити киян у безпечності води, що подається в будинки. Адже проби постійно відбираються як під час забору води, так і весь час впродовж підготовки до постачання до домівок киян. Але оскільки порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих, запаси води можна і зробити, звісно, не панікуючи. А міська влада все одно залишається у виграші: якщо ситуація погіршиться, “ми попереджали”, а якщо покращиться - теж попереджали та ще й працювали на випередження.

Як розвивалися події на Десні

Нагадаємо, Інформатору стало відомо про ймовірне отруєння води у притоці Десни, річці Сейм, ще на території РФ, "зокрема, амонієм та завислими речовинами" - в результаті на території Сумської та Чернігівської областей риба масово загинула від низького вмісту кисню у воді (в 4 рази менше мінімально допустимої норми). А у Київській області спеціальна обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла рішення "закрити" річку Десна для територіальних громад області.

Згодом Державна екологічна інспекція Столичного округу провела заміри та не виявила перевищення концентрації органічних і мінеральних речовин у Десні в межах Київської області. Вміст кисню теж був у нормі, мор риби не зафіксовано. Але Київська обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій не рекомендує користуватися водою з Десни, а ще, заборонила там купання і рибну ловлю, а також використання річкової води для господарських потреб і напування худоби.

За інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, було зафіксовано переміщення забрудників річкою Сейм, які досягли Десни у Чернігівській області. Але забрудник не є ані високотоксичним, ані складною хімічною сполукою - зафіксований виключно органічний забрудник. Втім підозрілу пляму, що рухалася Десною, не вдалося зупинити ні фізичними обмеженнями, ні коагулянтами.

Журналісти Інформатора навідались до річки Десна, яка виявилась абсолютно відкритою для відвідування. Застереження щодо поганої води у Десні та Сеймі абсолютно не зупинили рибалок, яких на берегах річок виявилось чимало. Крім того, через спеку біля водойм виявилося чимало відпочивальників.

Нещодавно Держрибагентство закликало киян та мешканців області бути пильними та не купувати будь-яку рибу, що продається без дозвільних документів. Адже вірити на слово, що лящі були виловлені не в “підозрілій” Десні, означає наражати себе на велику небезпеку.

Днями, за інформацією Укргідрометцентру, стало відомо, що наступного тижня отруєна вода може дістатися Деснянського водозабору Києва. За прогнозами, вона має дістатися столиці 10-12 вересня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube