Прогноз рибалок виправдався: стала відома дата, коли отруєна вода з Десни буде у Києві

За даними Держводагентства, останніми днями забруднення уповільнило рух та пересувається по найглибшій частині річки, осідаючи на дно

Десна
Деснянські плями вже дістались Чернігова і прямують до столиці

Екологи, метеорологи, Міністерство захисту довкілля та Держрибагентство другий тиждень спостерігають та вивчають ситуацію навколо отруєння води у Десні та її притоці - річці Сейм. Забруднюючі органічні речовини весь цей час активно рухалися і станом на 5 вересня дійшли до ділянки Десни в Чернігові. А наступного тижня на забруднену воду слід чекати вже у Києві, якого вона, за прогнозами, досягне 10-12 вересня.

Про це у коментарі для LIGA.Life повідомила заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко. За інформацією Укргідрометцентру, за тиждень забруднення може дістатися Деснянського водозабору Києва. А експерти говорять про незначне перевищення норми за показником хімічного споживання кисню, а також загального заліза та марганцю. 

Тим часом за інформацією Держводагентства, на цьому тижні експерти спостерігали, як поступово сповільнювався рух забруднення і його характер. Наразі воно йде не суцільним масивом, а пересувається окремими плямами по найглибшій частині річки та осідає на дно.

“За даними Держводагентства, перевищень хімічних або високотоксичних компонентів не встановлено. Вода на підході до Чернігова мутна та темнішає. Швидкість переміщення забруднення змінюється залежно від звивистості русла. Також за даними моніторингу на Сумщині спостерігається стабілізація стану річки Сейм від кордону з рф до селища Чаплищі Сумської області. Там відмічається незначне збільшення розчиненого кисню у воді, відсутність різкого неприємного запаху та відновлення природного кольору води. Рівень хімічного споживання кисню майже прийшов до норми”, - повідомляють у Міндовкіллі

Щодо прогнозу переміщення плям в бік Києва, про це Інформатору під час відвідування Десни наприкінці серпня розповідали місцеві рибалки. На їхню думку, через сильну течію в Десні будь-які забруднення швидко рухаються до Дніпра. Тож заборона купання, вилову риби та використання води для господарських потреб, яка стосувалася річок Сейм і Десна, можливо, може згодом поширитися і на Дніпро.

Як розвивалися події на Десні

Нагадаємо, Інформатору стало відомо про ймовірне отруєння води у притоці Десни, річці Сейм, ще на території РФ, "зокрема, амонієм та завислими речовинами" - в результаті на території Сумської та Чернігівської областей риба масово загинула від низького вмісту кисню у воді (в 4 рази менше мінімально допустимої норми). А у Київській області спеціальна обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла рішення "закрити" річку Десна для територіальних громад області.

Згодом Державна екологічна інспекція Столичного округу провела заміри та не виявила перевищення концентрації органічних і мінеральних речовин у Десні в межах Київської області. Вміст кисню теж був у нормі, мор риби не зафіксовано. Але Київська обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій не рекомендує користуватися водою з Десни, а ще, заборонила там купання і рибну ловлю, а також використання річкової води для господарських потреб і напування худоби.

За інформацією Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, було зафіксовано переміщення забрудників річкою Сейм, які досягли Десни у Чернігівській області. Але забрудник не є ані високотоксичним, ані складною хімічною сполукою - зафіксований виключно органічний забрудник. Втім підозрілу пляму, що рухалася Десною, не вдалося зупинити ні фізичними обмеженнями, ні коагулянтами.

Журналісти Інформатора навідались до річки Десна, яка виявилась абсолютно відкритою для відвідування. Застереження щодо поганої води у Десні та Сеймі абсолютно не зупинили рибалок, яких на берегах річок виявилось чимало. Крім того, через спеку біля водойм виявилося чимало відпочивальників.

Днями Держрибагентство закликало киян та мешканців області бути пильними та не купувати будь-яку рибу, що продається без дозвільних документів. Адже вірити на слово, що лящі були виловлені не в “підозрілій” Десні, означає наражати себе на велику небезпеку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube