Чорна вода, запах гнилі й мертва риба: до Києва Десною прямує отрута, яку росіяни злили в річку Сейм ще на своїй території

Особлива небезпека наразі може загрожувати Броварському та Вишгородському районам, де не можна ані рибалити, ані купатися у Десні та її затоках, втім, остаточно рівень небезпеки покажуть заміри якості води, що проведуть найближчим часом

Десна річки отрута риба
Чи забруднено Десну так само, як Сейм, і чи дійде отрута до Київської області, стане відомо найближчим часом. Фото: Держагентство України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм

Річка Десна може за деякий час стати забороненою зоною як для мешканців області, так і для киян. Не можна буде ані рибалити, ані купатися, ані навіть переправлятися через неї човном: вода в ріці вище за течією була, ймовірно, отруєна росіянами. В області вже провели позачергове засідання спеціальної обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, і вона прийняла рішення "закрити" річку для територіальних громад області.

"Категорично заборонено купатись, переправлятись і рибалити"

Попередження про заборону оприлюднив міський голова Вишгорода Олексій Момот у Facebook. За його словами, 26 серпня пройшло позачергове засідання Київської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Вона прийняла рішення, яке, де-факто, означає закриття річки для будь-якої діяльності, байдуже, йдеться про розваги чи вилов риби.

“В річці Десна та її затоках виявлено отруйну речовину, яка спускається по течії з російського кордону. Категорично заборонити всьому підпорядкованому о/с (тут: населення) купатись, переплавлятись, рибалити в Десні та її затоках! До отримання безпечних показників від екологів”, - написав Олексій Момот.

десна 1

Зазначимо, що річка Десна впадає в Дніпро у Київській області, північніше Троєщини та села Погреби на столичному Лівобережжі, а одне з русел Десни, Десенка, або Чорторий, проходить просто вздовж лінії міста, з'єднуючись з основним руслом Дніпра на південному узбережжі Долобецького острова Гідропарку (в районі Молодіжного та Венеціанського пляжів). У разі, якщо отруєна вода дістанеться Києва, Гідропарк та усі його пляжі можуть бути закриті.

У столичного еколога Володимира Борейка щодо цієї інформації є свої перестороги. Він каже: до появи офіційних повідомлень про небезпеку краще зберігати спокій, адже цілком може йтися про дезінформацію, тим більше - з боку ворога.

"Мене непокоїть, що немає офіційних даних про отруюючу речовину: ані попереджень від ДСНС, ані заяв від обласного військового керівництва. Тим більше, що, якби ця рідина, що тече бозна-звідки, діяла - ми б вже бачили світлини тієї що сплила за течією загиблої риби, та раків, що вилізають назовні, бо вони чутливі до отруєнь, а їх поки немає. Зараз же як: трохи здохло риби десь на річці, птахів - всі вже фотографують, і викладають у соцмережах, і пишуть. Ще один момент: якщо ця отруйна рідина пішла аж з Росії, то до Києва вона проходить півтори області. Уявіть, скільки ж бочок цієї рідини мали б скинути до річки росіяни, щоб вона не розчинилася у Десні до мінімуму - а це велика річка, а дійшло до Києва", - каже Інформатору директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко.

Еколог вважає, що може йтись про звичайну дезінформацію, чи навіть російське "ІПСО" (абревіація "інформаційно-психологічна операція") з боку ворога. Аргументом на користь того ж висновку стало те, що пост про небезпеку, розміщений на Facebook-сторінці Олексія Момота, приблизно через півтори години після публікації зник. Відтак, Інформатор потелефонував самому міському голові Вишгорода, щоб уточнити, чи писав він взагалі пост.

"Пост я писав, але його видалив поки що після спілкування з керівником Київської обласної військової адміністрації. Є протокол забору води в Чернігівській області вже з аналізами - але через те, що поки немає такого ж протоколу про забір води в нашій області, мене попросили поки прибрати пост - і вже завтра інформація оновиться вже з результатами цих аналізів", - розповів Інформатору Олексій Момот. 

Міський голова Вишгорода не знає, про яку саме забруднюючу речовину йдеться, і закликає до спокою: ситуація буде більш зрозумілою після забору води у четвер, 29 серпня. Також Інформатор звернувся по коментар до Державної екологічної інспекції Столичного округу, але ще чекає на відповідь. А сама ситуація є показовою: якщо у Вишгороді занепокоїлися 26 серпня, то вже 27-го з цього ж приводу збиралася Чернігівська обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Обговорювали забруднення річки Десна в межах Чернігівського району Чернігівської області.

десна 2

Комісія вирішила заборонити населенню не тільки купання та вилов риби у Десні, а й використання річкової води для господарських потреб та поїння худоби. Будуть встановлені таблички та забороняючі знаки, населення почнуть інформувати та роз’ясняти. Держпродспоживслужбі доручено контролювати продаж та перевезення річкової риби на територіях населених пунктів Чернігівського району.

Брудна пляма йде з річки Сейм, яку отруїли ще в Росії - Держрибагентство

Ймовірна розгадка ховалася на сайті Держагентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм. Ще 27 серпня воно повідомило на своїй сторінці про екологічний злочин з боку РФ. За даними фахівців, починаючи з 14 серпня росіяни, ймовірно, скидали відходи невідомих речовин у річку Сейм на власній же території. Природньо, що забруднення невдовзі розповсюдилося і на українську частину річки Сейм, зокрема, у межах Сумської області та вже й на Чернігівщині, зокрема, поблизу міста Батурин.

Світлини з загиблою рибою у Чернігівській та Сумській областях викладало на своїй сторінці Держагентство з питань
Світлини з загиблою рибою у Чернігівській та Сумській областях викладало на своїй сторінці Держагентство України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм

"За результатами гідрохімічного аналізу поверхневих проб води р. Сейм, зафіксовано значне перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, зокрема, амонію та завислих речовин", - розповіли у Держагентстві.

Результат забруднення річки - масова загибель риби внаслідок критично низького вмісту розчиненого у воді кисню (менше ніж 1 мг/л при мінімально допустимій нормі 4 мг/л), спричиненого процесами його біохімічного споживання органічними речовинами, що потрапили у водне середовище. У Агентстві описують ситуацію так: "чорна вода, запах гнилі, аміаку і мертва риба".

Але річ у тому, що Сейм є якраз притокою Десни - ріка впадає в неї у районі містечка Сосниця на Чернігівщині. Відтак, до Київської області, найімовірніше, прямує забруднена пляма води з Сумщини й Чернігівщини, що вилилася до Десни із Сейму.

Кияни просять не заганяти річки у колектори: петиція набрала голоси

Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що на сайті Київради набрала необхідну для розгляду міською владою кількість голосів петиція з вимогою заборонити закриття київських річок у колектори. У тексті закликають розвивати давні річки столиці, а детальні плани територій (ДПТ), які цьому суперечать – переглянути. Також петиція вимагає зберегти річище річки Либідь відкритим і напрацювати стратегію його відновлення та перетворення на безпечну й привабливу міську водойму.

А ще напочатку року ми повідомляли про плани КП "Плесо" з реконструкції гідротехнічних споруд річки "Либідь". На ці потреби у 2024-2025 рр. у бюджеті підприємства передбачено суми у 40, 58 та 55 млн грн. Ще близько 40 млн грн буде витрачено на розчистку русла. Зазначається, що якщо не робити цього, річка може затопити колектори й навколишні території. Втім, пізніше у КП спростували такі плани.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube