Зачарована Десна: попри небезпеку і заборону навіть наближатися до річки, рибалки та пляжники окупували береги

Річка північніше Києва, яку три дні тому обласна надзвичайна комісія вирішила “закрити” для будь-яких потреб та використання, цілком вільна для відвідування

Десна річка отрута пляма риба
Ми зустріли понад десяти рибалок, і жоден з них навіть гадки не мав про заборону на рибальство

Ситуація з Десною була оголошена небезпечною ще 26 серпня. У ній виявили отруйну речовину, яка спускається вниз за течією з однієї з приток, річки Сейм, аж від самого російського кордону. Небезпеку оголосили, щоправда, непублічно, лише роздавши вказівки керівникам громад, що опинилися в зоні небезпеки. А допис про заборону наближатися до Десни, розміщений вже 28 серпня на Facebook-сторінці міського голови Вишгорода Олексія Момота, за півтори години після публікації зник. Як пояснив сам він Інформатору, допис довелося видалити після спілкування з керівником КОВА “до оновлення інформації”.

29 серпня після всіх оновлень та виступів представників Державної екологічної інспекції Столичного округу та Міндовкілля офіційно прийшли до висновку, що для Київщини Десна не несе прямої небезпеки, перевищень хімічних або високотоксичних компонентів не зафіксовано, загрози питному водопостачанню населення немає. Але поки вирішили щоденно помоніторити якість води та превентивно заборонити в Київській області купатися в Десні та її затоках, виловлювати рибу і використовувати воду для господарських потреб.

Хоча асфальтова дорога перекрита, а на лісній лякаючі попереджувальні знаки, машини спокійно проїжджають до річкий
Хоча асфальтова дорога перекрита, а на лісній встановлені відлякуючі попереджувальні знаки, машини спокійно проїжджають до річки

Аби перевірити, як реалізується ця заборона, Інформатор поїхав на Десну, в район гирла річки, неподалік від Києва. Якщо стисло - маленький спойлер: ми не знайшли жодного забороняючого знака чи таблички, жодного представника поліції, ДСНС чи влади. Як, власне, немає й дохлих риб, раків чи вужів. А от що ми привезли з поїздки, так це великий “улов” з рибалок, та їхніх історій.  

Сильна течія в Десні зносить все до Дніпра

Ще на під’їзді до Десни ми зустріли хлопців, що їхали машиною зі сторони річки. Вони розповіли, що відпочиваючих з самого ранку, поки не було занадто спекотно, було достатньо, і мало хто прийшов просто подихати повітрям здебільшого всі купалися. На наше питання “Як вода?” відповіли коротко: “Так собі. Доїдете - самі побачите”.

Але спершу ми побачили рибалок. На наше запитання чоловіки, знітившись, таки визнали: “десь чули”, що з річкою не все гаразд. Але ні про які заборони, чи рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій нічого не знають. А от питання щодо забороняючих знаків чи табличок їх сильно здивувало. 

“З самого ранку наче казали, що проби води погані, але щодо підозрілого запаху чи кольору, або дохлих риб чи жаб - нічого такого немає. А ось риба не клює зовсім, і це дивно”, - розповів один із рибалок, на ім'я Олексій.

Цікава деталь: рибалки-ентузіасти, хто приїхав на Десну відразу після закінчення комендантської години, побачили на воді якусь плівку - кажуть, схожа на масляну чи паливну. Але через сильний вітер та швидку течію її швидко понесло геть - у Дніпро. У якості доказів безпечності води чоловік із цілим арсеналом вудок, який назвався Андрієм, провів нас вздовж берега, показуючи, що вода “нормальна”. А потім ще й помив нею руки, демонструючи, що жодних масляних відчуттів на шкірі немає. Ми про всяк випадок не стали повторювати фокус, обійшлися серветками.

“Не забувайте, яка сильна в Десні течія. І якщо потрапляє якийсь хімікат, він утворює пляму певної довжини та товщини. А будь-яка пляма в Десні буде дуже швидко рухатися до Дніпра”, - вважає рибалка.

Воду важко назвати чистою, але на вигляд та запах - нічого особливого
Воду важко назвати чистою, але на вигляд та запах - нічого особливого

Ані риби, ані відпочиваючих

Щодо відсутності риби, за словами Андрія, який давно їздить сюди ловити ляща, винувата не вода, а "підводний грейдер" (найімовірніше - земснаряд для поглиблювальних робіт - ред.), яким проводили роботи в руслі річки. Нібито він “порушив фауну”, і через те риба пішла звідси. А ще, нам зустрівся вельми похилого віку щасливчик, що спіймав кілька великого розміру рибин, якими негайно й похвалився. А почувши, що ми шукаємо отруєну воду - розповів “дещо цікавіше”. За його словами, зранку на березі знайшли тіло чи то відпочиваючого, чи то рибалки.

“Навряд чи він отруївся водою, найімовірніше, або серце прихопило, або винен алкоголь”, - підсумував дідусь.

Прослухавши кримінальні хроніки Десни, ми все ж таки спробували знайти відпочиваючих, проте ані палаток, ані парасольок чи хоча підстилок з людьми ніде не було. Плавця побачили одного, і то лише на протилежному березі річки. 

Але, як пояснив один із рибалок, справа тут не в страху перед отруєною водою, а в тому, що дістатися сюди пішки, аби просто поплавати, досить складно. Тому й місцеві із села Троєщина, і кияни обирають протоку - річку Десенку неподалік. А Десна - це вотчина рибалок, які приїжджають сюди машинами, та, як ми переконалися, мало чого бояться. Тим більше, що наразі на Десні навіть натяку немає на якийсь контроль та заходи безпеки з боку місцевої влади або поліції.

Посадовці ж, за традицією, провели екстрені засідання, виступили в телеефірах, роздали доручення, пообіцяли “моніторити” - а от людей попередити забули. Хоча попереду останні вихідні літа, спека і передбачуваний потік народу, який потягнеться до води. Але то вже - “справа рук самих потопаючих”. Відповідальні ж особи моніторять, чи не припливе пляма до Києва - ось тоді й настане час вживати заходів, вішати таблички та ставити поліцейські патрулі.

Прихильників плавання вивилося лише двоє, й ті на протилежному березі
Прихильників плавання виявилося лише двоє, й ті на протилежному березі

Чи є небезпека для Києва

Нагадаємо, напередодні Інформатору стало відомо про ймовірне отруєння води у притоці Десни, річці Сейм, ще на території РФ, "зокрема, амонієм та завислими речовинами" - в результаті на території Сумської та Чернігівської областей риба масово загинула від низького вмісту кисню у воді (в 4 рази менше мінімально допустимої норми). А у Київській області вже провели позачергове засідання спеціальної обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, і вона прийняла рішення "закрити" річку Десна для територіальних громад області.

28 серпня Державна екологічна інспекція Столичного округу провела заміри та не виявила перевищення концентрації органічних і мінеральних речовин у Десні в межах Київської області. Вміст кисню теж був у нормі, мор риби не зафіксовано. Але Київська обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій доручила щодня проводити моніторинг якості води. Вона також не рекомендує користуватися водою з Десни, а ще, заборонила там купання і рибну ловлю, а також використання річкової води для господарських потреб і напування худоби.

Водночас ПрАТ "АК "Київводоканал" поспішило запевнити киян у безпечності води, що подається в будинки. Адже проби води постійно відбираються як під час її забору, так і весь час впродовж підготовки до постачання до домівок киян.

Згодом міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець повідомив, що його відомство зафіксувало переміщення забрудників річкою Сейм, і вони вже досягли Десни у Чернігівській області. Але забрудник не є ані високотоксичним, ані складною хімічною сполукою - зафіксований виключно органічний забрудник. 

Втім підозрілу пляму, що поволі рухається Десною, не вдалося зупинити ні фізичними обмеженнями, ні коагулянтами. До подолання проблеми вже залучили ДСНС, санітарно-епідеміологічну служба, Держекоінспекцію і Держводагентство.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube