Станом на вечір 28 серпня у річці на території Київської області не виявили концентрацію органічних чи мінеральних речовин, а також мору риби, втім, купатись та користуватись водою з річки все одно не варто
Ситуація з річкою Десна у Київській області станом на вечір середи, 28 серпня, лишається нормальною. Небезпеки, принаймні прямої, поки немає - а концентрацію органічних та мінеральних речовин у межах регіону поки не перевищено. Але використовувати воду з Десни все одно не можна, так само як заборонено і купатись у річці, ловити рибу чи напувати там худобу. А міністр захисту довкілля та природних ресурсів каже, що попередня спроба зупинити плин брудної плями не дала ефекту.
Про ситуацію з водою ввечері у середу, 28 серпня, повідомила Київська ОВА у Telegram. За словами військових, заміри оперативно провела Державна екологічна інспекція Столичного округу. Перший висновок: вчені поки не виявили перевищення концентрації органічних і мінеральних речовин у Десні в межах Київської області. Вміст кисню теж у нормі, мор риби не зафіксовано.
Втім, Київська обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій доручила щодня проводити моніторинг якості води. Вона також не рекомендує користуватися водою з Десни, а ще, заборонила там купання і рибну ловлю, а також використання річкової води для господарських потреб і напування худоби.
Водночас поспішило запевнити киян у безпечності води, що подається в будинки, ПрАТ "АК "Київводоканал". Там, як повідомила пресслужба КМДА, кажуть, що проби води постійно відбираються як під час її забору, так і весь час впродовж підготовки до постачання до домівок киян.
"Будь-які зміни в якості води у річці будуть оперативно помічені та, виходячи з цього, буде скоригований процес очищення та знезараження води. Вода, яка подається у домівки киян, безпечна, її якість постійно контролюється, тож загроз для споживачів немає", - розповіли у Київводоканалі.
Також там запевнили, що разом з держслужбами Київводоканал постійно проводить моніторинг якості води у річці Десні. А у разі будь-яких загроз будуть вжиті всі необхідні заходи.
Найбільш розгорнуту відповідь про те, що, зрештою, відбувається з водою у річці Десна та її притоці, Сеймі, дав все ж міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець в ефірі телемарафону "Єдині новини". Посадовець розповів, що його відомство зафіксувало переміщення забрудників річкою Сейм, і вони вже досягли Десни у Чернігівській області. Гарні новини: забрудник не є ані високотоксичним, ані складною хімічною сполукою.
"Хімічних або високотоксичних компонентів не зафіксовано. Вже більше 50 проб відібрано, посилено моніторинг, роздані відповідні доручення - і ситуація контролюється. В результаті лабораторних аналізів зафіксований виключно органічний забрудник, який не є високотоксичним", - зазначив Руслан Стрілець.
Посадовець пояснив, що мор риби відбувається через зменшення рівня кисню у воді під час потрапляння до неї саме цього забрудника. Риби просто спливають на поверхню і викидаються на берег. Нині Держекоінспекція і Держпродспоживслужба працюють у Чернігівській та Сумській областях, а з берегів та водойм річок прибирають померлу рибу. Напередодні ж, у вівторок, заступниця міністра виїздила на місце, у Чернігівську область, щоб оглянути пляму, що поволі рухається Десною.
"Вже були намагання ДСНС зупинити рух цієї плями. Були примінені відповідні спеціальні бони (фізичні обмежувачі - ред.) та коагулянти (неорганічні солі, що здатні гідролізувати у воді зі створенням мілких часток). На жаль, такий спосіб не спрацював, і за моїм дорученням Держагентство водних ресурсів та Держекоінспекція залучили додаткових фахівців, науковців, які шукають спосіб, як цю пляму зупинити, і за допомогою коагулянтів взагалі її ліквідувати", - зазначив Руслан Стрілець.
Міністр направив звернення на Кабмін, і вже у четвер, 29 серпня, відбудеться засідання державної комісії з питань надзвичайних ситуацій. Вона роздасть доручення відповідним службам - до подолання проблеми долучаться ДСНС, санітарно-епідеміологічна служба, Держекоінспекція і Держводагентство.
Нагадаємо, напередодні Інформатору стало відомо про ймовірне отруєння води у притоці Десни, річці Сейм, ще на території РФ, "зокрема, амонієм та завислими речовинами" - в результаті на території Сумської та Чернігівської областей риба масово загинула від низького вмісту кисню у воді (в 4 рази менше мінімально допустимої норми). А у Київській області вже провели позачергове засідання спеціальної обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, і вона прийняла рішення "закрити" річку Десна для територіальних громад області.
Також зазначимо, що ще напочатку року ми повідомляли про плани КП "Плесо" з реконструкції гідротехнічних споруд річки "Либідь". На ці потреби у 2024-2025 рр. у бюджеті підприємства було передбачено суми у 40, 58 та 55 млн грн. Ще близько 40 млн грн буде витрачено на розчистку русла. Зазначається, що якщо не робити цього, річка може затопити колектори й навколишні території. Втім, пізніше у КП спростували такі плани.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.