На озері Синьому намагаються пробитися підземні ключі, і це дає надію на його порятунок

Згідно з проєктом по рятуванню водойми, її мають розчистити на глибину п'яти метрів для розкриття ґрунтових джерел і відновлення гідрологічного режиму

озеро
На поверхні води можна побачити, як зсередини б'ється маленьке джерельце

На Виноградарі тривають роботи з відновлення озера Синє, які розпочалися тиждень тому. І, здається, 29 вересня з’явилась надія, що комунальникам вдасться дістатися підземних ключів, які живили озеро в часи, коли воно ще не перетворилося на велику калюжу. Принаймні зараз, після тижня робіт по розчищенню озера, воно має трохи інший вигляд, а головне, у воді з’явилися “кратери”, з яких намагаються пробитися ґрунтові джерела. 

озеро 1
За тиждень робіт з відновлювання залишки озера дещо зібльшилися

Таку картину на власні очі побачили журналісти Інформатора на місці проведення відновлювальних робіт. Згідно з проєктом по рятуванню озера, його мають розчистити на глибину 5 метрів для розкриття ґрунтових джерел, і тим самим відновити гідрологічний режим. Звісно, радіти ще зарано, адже екологи попереджали, що підземних джерел на такій глибині можна й не знайти або ж знайти в недостатній для повноцінного живлення озера кількості. Проте “перша ластівка” у вигляді маленького підземного струмка дає надію, що озеро Синє все ж таки буде жити. 

озеро 2
Там, де тиждень тому води майже не було, з'явилася яскраво-руда

Ніякої офіційної інформації з цього приводу ще не було, і наразі з місця проведення робіт чомусь зникла і вся техніка, яка працювала тут впродовж тижня. Але калюжі, як ми спостерігали в минулі вихідні, трохи змінили вигляд.  Води в них явно побільшало, і в однієї з них вона стала яскраво-рудого кольору. Інша ж більш-меньш стала схожа на водойму і відразу привернула до себе увагу киян - цими вихідними тут побільшало місцевих, які дуже сподіваються на відродження Синього.

Як знищували озеро Синє - хроніка процесу

Навесні Інформатор писав про те, що на мікрорайоні Виноградар у Києві остаточно припинило існування озеро "Синє". Світлини з висохлим дном озера розповсюджували у соцмережах місцеві мешканці. Якщо навесні минулого року ще залишалася невелика смуга води, то цьогоріч її вже не було взагалі, лише ділянка зволоженої землі.

Озеро, що почало стрімко мілішати, намагалися врятувати з 2021-го року. Дослідження показали, що причини обміління мають природний характер через спекотні літні місяці, а також пов’язані із забудовою цієї території. Так, за 4-5 років повноводне озеро повністю висохло.

У середині квітня 2024 року КП "Плесо" оголосило черговий тендер з відновлення "Синього" - і, щоб заспокоїти громадськість, тоді ж озеро почали наповнювати тимчасовою водою. Втім, радість була передчасною: вже за перший місяць літа вода випарувалася з поверхні "Синього", залишивши брудні калюжі та сморід.

На початку травня КП "Плесо" оголосило нові торги по розчистці озера Синє. Хоча на попереднє оголошення подала заявку фірма "Абсолют-Клімат", яка готова була "оживити" водойму за 79,6 млн грн. Проте їй відмовили через, нібито, неправильне подання кошторису та відсутність довідки, що насос для робіт має достатньо українське "коріння". До того ж Держаудитслужба вирішила, що учасник не відповідає вимогам конкурсу. І лише з сьомої спроби “Плесо” нарешті завершило процес обрання підрядника та підписало договір на виконання робіт.  

У процесі ревіталізації панують розчистити ґрунтові джерела, пробурити водозабірні свердловини, розчистити сполучну протоку, об'єднавши озеро в кільце, щоб запобігти застою води. Відновити озеро Синє мають до кінця 2024 року і витратити на це понад 95 млн грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube