Відновлення озера Синє: роботи розпочались, проте вони не гарантують відродження водойми

За великим рахунком, ревіталізація озера з розчисткою та поглибленням дна є спробою рятування наосліп, адже наразі ніхто не знає, чи залишилися підземні джерела для його наповнення

озеро відновлення
Відновлення природного стану озера неможливо без допомоги природи

На Виноградарі розпочалися роботи з відновлення озера Синє - так звана активна фаза. Впродовж цього тижня комунальники облаштовували технічний майданчик, прокладали тимчасові технічні дороги для доступу до робочої зони, пригнали необхідну техніку. На вихідних стартував процес розчистки озера, наразі головне завдання - це розчищення дна та берегової лінії.

За результатом приходьте згодом

Як переконався Інформатор, зараз тут працюють екскаватор та навантажувач, а власне озеро, що колись було найбільшим із водороздільних водойм столиці, це кілька окремих ділянок води, деякі з них мають вигляд просто великих калюж. Звісно, поки що важко уявити, що ревіталізація, скільки б грошей в неї не вклали, закінчиться чарівною появою відродженого Синього. До того ж, це не той ремонт, де достатньо просто зробити все якісно - треба враховувати та поважати природу, а з цим у нас, на жаль, хронічна біда.

озеро 1
Синє колись вважалося найбільшим із водороздільних водойм столиці - довжина становила 700 метрів, ширина – до 200 метрів, а водна площа – близько 15 га

Днями відбулась зустріч, яку організували у КП "Плесо", між місцевими мешканцями, представниками компанії-підрядника та самими комунальниками. Під час спілкування було зазначено, що виконати роботи підрядник має до кінця року. Проте попередили, що їхній результат буде видним не одразу, а лише впродовж кількох років - та й "не факт, що буде видним взагалі", - кажуть Інформатору місцеві. Причина якраз у природі, зокрема у підземних ключах, які живили озеро у його найкращі часи. З урахуванням того, що критичне обміління Синього фіксувалось ще у 2020 році, за час, що минув, підземні джерела могли давно змінити свої “маршрути” і вже ніколи не повернуться.

Закопування мільйонів на глибину п’ять метрів

До речі, про це рік тому, коли на зневоднене озеро нарешті звернула увагу влада, попереджав відомий столичний еколог, директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. Згідно з проєктом по рятуванню озера, його планують розчистити на глибину 5 метрів для розкриття ґрунтових джерел, і тим самим відновити гідрологічний режим. Проте Володимир Борейко висловив побоювання, що джерел можна й не знайти, адже ґрунтові води могли впасти на глибину до 10 метрів.

Причина тому - навколишні багаточисленні багатоповерхівки, під час будування яких копають так глибоко, що рівень ґрунтових вод падає дуже сильно. Тому немає ніякої гарантії, що підземні джерела будуть виявлені або працюватимуть для наповнення. І навіть якщо буде знайдено два-три джерела, вони не зможуть забезпечити життя для озера. 

озеро 2
Наразі тривають роботи з розчищення дна та берегової лінії

Крім того, є ще два важливі фактори, які можуть зробити нинішню ревіталізацію безглуздою. По-перше, як зазначив еколог, на озері майже знищений водозабір через щільну забудову навколишньої території. Він працює тільки з боку лісу, а з трьох інших боків - ні, тож вода, яка мала б природним шляхом стікатися до озера, наразі йде у зливову систему.

По-друге, навколо озера відсутні дерева, які б створювали захист від випаровування, яке в сильну спеку стає критичним для будь-якої водойми. Затінку  ж навколо Синього не було, і це теж одна з причин його зникнення.  

озеро 3
Існує велика ймовірність того, що підземні джерела покинули цю територію

Тому може так статися, що результатом ревіталізації буде не відновлене навіть через пару років озеро Синє, а закопування мільйонів на глибину п’ять метрів. І, можливо, на це й розраховували потенційні забудовники, які мріяли отримати в оренду земельну ділянку в 43 га біля водойми. Черговому будівництву на черговому об’єкті природно-заповідного фонду поки завадив розголос. Але ж нинішня спроба врятувати озеро, яку “продавили” активісти, екологи та громадськість, може закінчитися так: спробували, зробили все, що могли, джерел для наповнення не знайдено, озеро відновлюватися не захотіло, вшануємо його пам’ять назвою для нового ЖК на цьому місці - “Синьоозерний”.

Як знищували озеро "Синє" - хроніка процесу

Навесні Інформатор писав про те, що на мікрорайоні Виноградар у Києві остаточно припинило існування озеро "Синє". Світлини з висохлим дном озера розповсюджували у соцмережах місцеві мешканці. Якщо навесні минулого року ще залишалася невелика смуга води, то цьогоріч її вже не було взагалі, лише ділянка зволоженої землі.

Озеро, що почало стрімко мілішати, намагалися врятувати з 2021-го року. Дослідження показали, що причини обміління мають природний характер через спекотні літні місяці, а також пов’язані із забудовою цієї території. Так, за 4-5 років повноводне озеро повністю висохло.

У середині квітня 2024 року КП "Плесо" оголосило черговий тендер з відновлення "Синього" - і, щоб заспокоїти громадськість, тоді ж озеро почали наповнювати тимчасовою водою. Втім, радість була передчасною: вже за перший місяць літа вода випарувалася з поверхні "Синього", залишивши брудні калюжі та сморід.

На початку травня КП "Плесо" оголосило нові торги по розчистці озера Синє. Хоча на попереднє оголошення подала заявку фірма "Абсолют-Клімат", яка готова була "оживити" водойму за 79,6 млн грн. Проте їй відмовили через, нібито, неправильне подання кошторису та відсутність довідки, що насос для робіт має достатньо українське "коріння". До того ж Держаудитслужба вирішила, що учасник не відповідає вимогам конкурсу. І лише з сьомої спроби “Плесо” нарешті завершило процес обрання підрядника та підписало договір на виконання робіт.  

У процесі ревіталізації панують розчистити ґрунтові джерела, пробурити водозабірні свердловини, розчистити сполучну протоку, об'єднавши озеро в кільце, щоб запобігти застою води. Відновити озеро Синє мають до кінця 2024 року і витратити на це понад 95 млн грн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube