Екологи разом із прокуратурою виграли у Верховному суді справу проти Київради та забудовників, що планували звести тут ТРЦ, ресторани, критий паркінг та набережну
Справу, що тривала навколо озера Вирлиця майже 20 років, нарешті можна вважати закритою. Цінна природна територія площею 20 га, що має визначні рекреаційні властивості, після тривалої боротьби екологів та громадськості, повернена київській громаді. Незаконне рішення Київради, яким землю водного фонду відведено під комерційну забудову, скасовано. А договір оренди землі, укладений між Київрадою і приватним товариством, визнано недійсним. Про це повідомляє Київська міська прокуратура та зазначає, що торговельно-розважального та офісно-виставкового комплексу на березі Вирлиці не буде.
“Верховний суд погодився з позицією прокуратури про те, що спірна ділянка знаходиться в межах прибережної захисної смуги озера Вирлиця та в межах його акваторії. У зв’язку з цим надання цієї землі під комерційну забудову є грубим порушенням земельного та водного законодавства”, - повідомили у прокуратурі.
Звісно, це перемога і Київського еколого-культурного центру, який весь цей час намагався врятувати озеро від забудови. Як нагадує його директор Володимир Борейко, Київрада ще у 2005 р. незаконно віддала забудовникам із фірми “Мрія-Інвест” 20 га на київському озері Вирлиця під будівництво розважального центру. Для порятунку рекреаційної території Київський еколого-культурний центр та прокуратура розпочали суди, які закінчилися тільки зараз.
“Слід сказати, що близько року тому КЕКЦ і депутат Київради Євгенія Кулеба хотіли озеро Вирлиця заповідати, але їм завадили це зробити голова Земельної комісії Київради, "ударівець" Терентьєв та депутат Київради "ударовець" Лимар. Саме під їхнім впливом та сприянням забудовників Київрада, яка зараз складається на 70% із забудовників та їхніх помічників, двічі провалила голосування за заповідання озера Вирлиця. Сам Кличко особисто валив заповідання озера Вирлиця. Справа в тому, що ще у 2018-2020 рр керівником "Мрія-Інвест" був Юрій Іонанов, шкільний друг мера Віталія Кличка, а також колишній керівник благодійної організації Klitschko Foundation (Фонд Кличка)”, - повідомив Володимир Борейко на сторінці КЕКЦ у Facebook.
До речі, наразі КЕКЦ почав судитися з секретарем Київради Володимиром Бондаренком та Київрадою в цілому. Екологи оскаржують в суді рішення, яке прийняла Київрада про "блокування" заповідання зелених зон. Щодо озера Вирлиця, рішення Київради про відведення землі водного фонду під комерційну забудову скасовано, а договір оренди - суд визнав недійсним.
В липні 2005 року, за часів мера Олександра Омельченко, міська рада столиці прийняла рішення передати дві ділянки площею 25,89 га в оренду. Їх отримала фірма "Мрія-інвест". До того ж у квітні 2008 та ж фірма отримала ще одну ділянку площею 4,0996 га біля озера. Своїм рішенням депутати вилучили територію біля водойми в районі проспекту Миколи Бажана та вулиці Ревуцького з категорії зелених насаджень та віддали в оренду забудовнику. На цих територіях "Мрія-інвест" планувала будівництво ТРЦ, аквапарку, ресторанів, критого паркінгу, пішохідної набережної з велодоріжками та рекреаційної зони з "зеленими острівками природи" й місцями для спортивного рибальства.
Землі біля озера не раз намагалися повернути. Перша невдала спроба була восени 2014 року. Вдруге, у вересні 2022 року, Господарський суд Києва відкрив провадження за позовом столичної прокуратури. Вона вимагала скасувати рішення міськради та повернути ділянку 19,72 га громаді. Проте й цього разу теж програла. Проте восени 2023 року Апеляційний суд визнав наявність території озера Вирлиця разом із берегом площею 20 га в руках забудовників незаконною. Прокурори вимагали визнати недійсним договір оренди цієї землі, який було укладено між міськрадою і вказаною компанією 9 листопада 2005 року та скасувати державну реєстрацію права оренди на цю ділянку.
Незважаючи на те, що місцеві мешканці весь час були проти забудови. Адже Вирлиця – один з останніх зелено-блакитних острівців щільно забудованого району Позняків-Осокорків-Харківського. Це природний буфер між сміттєспалювальним заводом «Енергія» і Бортницькою станцією аерації та житловим масивом. Тож кияни разом з депутатами міськради пропонували створити там заповідник чи парк, проте міський голова Києва Віталій Кличко публічно підтримав забудовника у цьому конфлікті.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.