На Київщині мітингували проти створення Національного військового кладовища, що відповіли в Мінветеранів

Читать на русском

Фірма з Одеси отримала замовлення на проведення підготовчих робіт та вирубку дерев, проте угоди на ці роботи не опублікували .

Читать на русском
військове кладовище, Київська область, міністерство ветеранів, тендер
Компанія пов’язана з головним державним аудитором Південного офісу Держаудитслужби

Фірма з Одеси отримала замовлення на проведення підготовчих робіт та вирубку дерев, проте угоди на ці роботи не опублікували .

Державна установа «Національне військове меморіальне кладовище» міністерства у справах ветеранів 26 березня 2024 року опублікувала повідомлення про укладений договір щодо підготовчих робіт у Гатненській громаді на Київщині. Вибір компанії-підрядника зробили без використання Prozorro, тому що вартість робіт не перевищує 1,5 млн грн, після яких потрібно проводити відкритий конкурс. Однак саму угоду з переліком робіт в системі не опублікували. 

Відомо, що підготовчими роботами займеться фірма «АВТОСПЕЦЮГ». На закупівлю вже поскаржилися до Державної аудиторської служби. 

В закупівлі не опублікували угоду.
В закупівлі не опублікували угоду.

 

«Вирубку лісу названо підготовчими роботами? Може вже усі послуги так називати, бо за великим рахунком усі роботи є підготовчими. Виконавець який цікавий - правічка, а за яку суму узявся. І де договір з виконавцем?», - написала у зверненні до аудиторів Катерина Стрєльнікова.

В установі пояснили, чому не проводили традиційну закупівлю.

«Враховуючи, що предметом закупівлі «Роботи на підготовчий період на об'єкті: «Нове будівництво Національного військового меморіального кладовища за адресою: Київська область, Фастівський район, в межах Гатненської територіальної громади» є роботами та сума робіт є меншою ніж 1,5 млн. гривень необхідності у проведенні відкритих торгів...відсутня. Зважаючи на викладене, є необхідність здійснити цю закупівлі без використання електронної системи закупівель та затвердити проєкт договору про закупівлю», - йдеться у поясненнях уповноваженої особи Івана Биховченка, який займався цим договором.

За понад 20 тис. грн на території майбітнього кладовища видалять дерева.
За понад 20 тис. грн на території майбутнього кладовища видалять дерева.

 

Так само без договору на сайті публічних закупівель Prozorro 4 квітня 2024 року з’явилось оголошення, що «АВТОСПЕЦЮГ» видалить ще й дерева за 20 тис. 906,53 грн. 

За інформацією аналітичної платформи YouControl, компанію «АВТОСПЕЦЮГ» зареєстрували понад 3 роки тому в Одесі. Її керівником, головним бухгалтером та засновником вказаний мешканець Одещини Олександр Пітель. Ці два тендери від державної установи були поки єдиними, де фірма уклала угоду.

Чоловіка з ім’ям та прізвищем Олександр Пітель вказала у своїй декларації за 2023 рік головний державний аудитор Південного офісу Держаудитслужби Тетяна Пітель. До речі, за минулий рік керівник «АВТОСПЕЦЮГа» заробив 137 тис. 800 грн (по 11 тис. 483 грн на місяць).

Чому місцеві проти кладовища

Підготовчі роботи, які вже розпочалися, викликали неабияку стурбованість місцевих жителів. Мешканці села Мархалівка на Київщині 5 квітня 2024 року вийшли на мітинг проти будівництва Національного військового меморіального кладовища біля своєї території. Про це повідомив сайт «Суспільне». 

Люди проти будівництва кладовища поруч з їх домівками. Фото: Суспільне/Влада Прізова
Люди проти будівництва кладовища поруч з їх домівками. Фото: Суспільне/Влада Прізова


Люди тримали у руках плакати з надписами: "Полеглим — гідна пам'ять, а не могила у воді", "Вони загинули не за вирубку останніх лісів України", "Героїв треба поважати, ліс не можна вирізати".

Місцеві побоюються, що через будівництво вирубають весь ліс.
Місцеві побоюються, що через будівництво вирубають весь ліс. Фото: Суспільне/Влада Прізова

 

Місцеві казали, що для кладовища знищується ліс-молодняк. За їх словами, територією громади проходить смарагдова мережа — це система природоохоронних територій європейського значення. А будівництво кладовища в цій місцевості суперечить міжнародним стандартам. Крім того, місцевість має складну систему підземних вод, а поховання може забруднити воду, якою користуються місцеві.

Як влада відреагувала на критику

В Міністерстві у справах ветеранів того ж дня, як пройшов мітинг, виклали відповіді на всі питання, які турбували місцевих мешканців. У відомстві пояснили, що провели інженерно-геологічну експертизу і з’ясували, що на непідтоплених та потенційно-підтоплених ділянках гранична глибина залягання ґрунтових вод від поверхні землі є не менше 2 м.

«Це відповідає гігієнічним вимогам облаштування та утримання кладовищ в населених пунктах. Проте у разі необхідності додатково будуть здійснені заходи щодо пониження та відведення ґрунтових вод», - йдеться у поясненнях.

Національне кладовище планують розмістити на площі у понад 265 га, а вирубати дерева планують на території менше ніж 10% від площі цієї ділянки.

«Видалення зелених насаджень буде здійснюватися вибірково, як під час виконання підготовчих та будівельних робіт, так і, у разі необхідності, для поховань під час експлуатації кладовища. Це необхідно для прокладання інженерних мереж та дороги. Усі ці зелені насадження будуть передані на потреби ЗСУ у будівництві фортифікаційних споруд», - пояснили в Мінветеранів.

Крематорій обіцяють зробити максимально безпечним. Фото - Мінветеранів.
Крематорій обіцяють зробити максимально безпечним. Фото - Мінветеранів.

 

Також крематорій обіцяють побудувати за всіма європейськими стандартами. Тому дим не буде шкідливий для оточуючих.

«У ЄС такі крематорії можуть розміщуватися на відстані 30 м від місць проживання людей. В Україні ці норми становлять 300 м до житлових зон. Ми ж розмістили крематорій майже за 1 км», - йдеться у відповідях на найпоширеніші запитання.

Також місцеві вважають, що будівництво кладовища — це лише прикриття, насправді там будуватимуть готельно-ресторанний комплекс.

«Справді, готельно-ресторанний комплекс там дійсно буде, але не для розваг, відпочинку чи інших розважальних заходів. А для організації поминальних обідів та тимчасового проживання лише родин загиблих Захисників і Захисниць, які поховані на території кладовища, з обмеженою кількістю днів перебування», - пояснили у Кабміні.

Відомо, що перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі вже плануються наприкінці літа – початку осені 2024 року.

Кабмін спростив правила вирубки дерев для військового кладовища

У березні 2024 року стартували роботи з підготовки ділянок під будівництво Національного військового кладовища. Спершу вирішили прибрати аварійні дерева та запроєктувати першу чергу будівництва, де мають знаходитися поля військових поховань і колумбарій. 

На Київщині мітингували проти військового кладовища: підготовчі роботи вже розпочалися 6

 

Перші поховання планують на кінець літа 2024 року. Фото - Мінветеранів.
Перші поховання планують на кінець літа 2024 року. Фото - Мінветеранів.

 

«Територія майбутнього кладовища у Гатному під Києвом є залісненою. Проєкт Національного військового меморіального кладовища передбачає максимальне збереження дерев, однак для того, щоб розпочати підготовчі роботи, необхідним є видалення дерев безпосередньо під запланованими об'єктами будівництва, а також аварійних насаджень та сухостоїв», - писав в.о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун.

Інформатор писав, чому змінювали розташування військового кладовища.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.