В Міністерстві у справах ветеранів показали, як буде виглядати місце спочинку українських захисників та захисниць
8 грудня ВР підтримала створення Національного військового меморіального кладовища у Гатному на Київщині. Закон прийнято в цілому.
Законопроєкт дозволить у прискореному режимі завершити необхідні роботи. Зокрема, будуть вирішені питання щодо земельної ділянки, містобудівних умов та оцінки впливу на довкілля. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
«Тепер перед відповідальними відомствами стоїть завдання відкрити першу чергу Національного військового меморіального кладовища вже в першій половині 2024 року», - написав голова Кабміну.
У цьому документі «місце розташування Національного військового меморіального кладовища визначається Кабінетом Міністрів України». Як повідомляє народний депутат Ярослав Железняк, це буде у селі Гатному на Київщині.
Нагадаємо, що у травні цього року парламент підтримав законопроєкт, за яким кладовище має знаходитися у Биківні, на околицях Деснянського району столиці. Проте його не підписав президент.
Перед голосуванням у ВР були різні пропозиції про те, де мають бути поховані українські герої. Свого часу прем’єр-міністр Денис Шмигаль просив Київраду виділити землю для поховання захисників та захисниці на Лисій горі. Проте через критику від цієї ідеї відмовилися.
Тоді почали розглядати інші локації: територію Співочого поля у Печерському ландшафтному парку, пустир на Виставковому центрі (колишня ВДНГ) або пустир біля Берковецького кладовища. Згодом зупинилися на території поблизу з Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили». У квітні цього року Київрада відвела землю для поховань на цій території.
«8 гектарів землі в цій місцевості - у власності міста. І сьогодні (20 квітня – ред.) ми відвели їх, фактично, розпочавши процедуру організації меморіалу. Поруч - близько 90 гектарів - земля державна. Відтак, загальна площа Національного військового меморіального кладовища сягне майже 100 гектарів», - написав у соцмережі мер Києва Віталій Кличко.
Однак у серпні міністерство культури заявило, що з появою кладовища у Биківні є проблеми. Виявилося, що на цій території не дослідили всі поховання жертв масових сталінських репресій.
«Частина території Биківнянського лісу, на якій було заплановано розмістити Національне військове меморіальне кладовище, є досі повністю не дослідженою і може містити певну кількість ще не виявлених поховань. Зважаючи на це, а також низку інших об’єктивних причин, побудова меморіального кладовища на території Биківнянського лісу у заявлені найкоротші терміни неможлива», - йдеться в офіційній заяві.
За словами заступника директора «Національного військового меморіального кладовища» Ярослав Старущенко, територія поблизу Гатного підходить за декількома параметрами:
7 грудня в міністерстві у справах ветеранів презентували ескізний проєкт Національного військового меморіального кладовища. При проєктуванні було враховано закордонний меморіальний досвід, зокрема, всесвітньо відомого Арлінгтонського національного цвинтаря у США.
На ділянці у понад 260 гектарів будуть розміщені військове кладовище, церемоніальна площа, будинок трауру, крематорій, музейно-виставковий комплекс та інша необхідна інфраструктура.
«Будівництво здійснюватиметься у кілька черг. У першій черзі буде побудовано сектор традиційних поховань, колумбарій, площу, де буде відбуватися прощання з нашими Воїнами, і необхідні споруди для організації поховань», - заявив заступник директора державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» Ярослав Старущенко.
Надгробні плити буде витримано у єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Проєктом передбачено організацію постійно курсуючих шатлів від основних транспортних вузлів до меморіального комплексу.
Нагадаємо, що законодавством чітко визначено, хто може бути похований на Національному військовому меморіальному кладовищі.
«Це полеглі українські Воїни, які у складі сил безпеки та оборони брали участь захисті територіальної цілісності та незалежності України, починаючи з 2014 року. А також Герої України, які нагороджені «Золотою зіркою» з 2014 року, повні кавалери ордену Богдана Хмельницького. Крім того, за окремо визначеною постановою можуть бути поховані борці за свободу і незалежність України у 20 столітті», – розповів заступник директора державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» Ярослав Старущенко.
Інформатор писав, що в Україні створять Національне військове меморіальне кладовище.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.