ВР прийняла закон про Національне військове меморіальне кладовище у Гатному: як воно виглядатиме

В Міністерстві у справах ветеранів показали, як буде виглядати місце спочинку українських захисників та захисниць

війна в Україні, меморіальне кладовище, законопроєкт
За приклад взяли Арлінгтонський національний цвинтар в США

8 грудня ВР підтримала створення Національного військового меморіального кладовища у Гатному на Київщині. Закон прийнято в цілому. 

Законопроєкт дозволить у прискореному режимі завершити необхідні роботи. Зокрема, будуть вирішені питання щодо земельної ділянки, містобудівних умов та оцінки впливу на довкілля. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. 

«Тепер перед відповідальними відомствами стоїть завдання відкрити першу чергу Національного військового меморіального кладовища вже в першій половині 2024 року», - написав голова Кабміну.

У цьому документі «місце розташування Національного військового меморіального кладовища визначається Кабінетом Міністрів України». Як повідомляє народний депутат Ярослав Железняк, це буде у селі Гатному на Київщині.

Нагадаємо, що у травні цього року парламент підтримав законопроєкт, за яким кладовище має знаходитися у Биківні, на околицях Деснянського району столиці. Проте його не підписав президент.

Чому змінили місце поховання

Перед голосуванням у ВР були різні пропозиції про те, де мають бути поховані українські герої.  Свого часу прем’єр-міністр Денис Шмигаль просив Київраду виділити землю для поховання захисників та захисниці на Лисій горі. Проте через критику від цієї ідеї відмовилися.

Тоді почали розглядати інші локації: територію Співочого поля у Печерському ландшафтному парку, пустир на Виставковому центрі (колишня ВДНГ) або пустир біля Берковецького кладовища. Згодом зупинилися на території поблизу з Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили». У квітні цього року Київрада відвела землю для поховань на цій території.

«8 гектарів землі в цій місцевості - у власності міста. І сьогодні (20 квітня – ред.) ми відвели їх, фактично, розпочавши процедуру організації меморіалу. Поруч - близько 90 гектарів - земля державна. Відтак, загальна площа Національного військового меморіального кладовища сягне майже 100 гектарів», - написав у соцмережі мер Києва Віталій Кличко. 

Від поховань у Биківні вирішили відмовитися.
Від поховань у Биківні вирішили відмовитися.

Однак у серпні міністерство культури заявило, що з появою кладовища у Биківні є проблеми. Виявилося, що на цій території не дослідили всі поховання жертв масових сталінських репресій. 

«Частина території Биківнянського лісу, на якій було заплановано розмістити Національне військове меморіальне кладовище, є досі повністю не дослідженою і може містити певну кількість ще не виявлених поховань. Зважаючи на це, а також низку інших об’єктивних причин, побудова меморіального кладовища на території Биківнянського лісу у заявлені найкоротші терміни неможлива», - йдеться в офіційній заяві.

За словами заступника директора «Національного військового меморіального кладовища» Ярослав Старущенко, територія поблизу Гатного підходить за декількома параметрами:

  • загальна площа ділянки повинна бути понад 100 га (з урахуванням дотриманням санітарних норм при будівництві кладовища);
  • доступна локація зі зручним транспортним сполученням та рухом громадського транспорту;
  • місце має бути зручним для близьких та рідних, а також повинні бути відповідні умови для проведення церемоніалу;
  • земельна ділянка має бути придатною для проведення будівельних робіт.

Як буде виглядати меморіальне кладовище

7 грудня в міністерстві у справах ветеранів презентували ескізний проєкт Національного військового меморіального кладовища. При проєктуванні було враховано закордонний меморіальний досвід, зокрема, всесвітньо відомого Арлінгтонського національного цвинтаря у США.

ВР прийняла закон про Національне військове меморіальне кладовище: воно з’явиться у Гатному 2

 

Так може виглядати український Арлінгтон. Фото - ДУ "НВМК"
Так може виглядати український Арлінгтон. Фото - ДУ "НВМК"

На ділянці у понад 260 гектарів будуть розміщені військове кладовище, церемоніальна площа, будинок трауру, крематорій, музейно-виставковий комплекс та інша необхідна інфраструктура.

До комплексу будуть підвозити шатли. Фото - ДУ "НВМК"
До комплексу будуть підвозити шатли. Фото - ДУ "НВМК"

«Будівництво здійснюватиметься у кілька черг. У першій черзі буде побудовано сектор традиційних поховань, колумбарій, площу, де буде відбуватися прощання з нашими Воїнами, і необхідні споруди для організації поховань», - заявив заступник директора державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» Ярослав Старущенко.

На території комплексу буде вся необхідна інфраструктура. Фото - ДУ "НВМК"
На території комплексу буде вся необхідна інфраструктура. Фото - ДУ "НВМК"

Надгробні плити буде витримано у єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Проєктом передбачено організацію постійно курсуючих шатлів від основних транспортних вузлів до меморіального комплексу.

За приклад взяли цвинтар у Арлінгтоні. Фото - ДУ "НВМК"
За приклад взяли цвинтар в Арлінгтоні. Фото - ДУ "НВМК"

Нагадаємо, що законодавством чітко визначено, хто може бути похований на Національному військовому меморіальному кладовищі.

«Це полеглі українські Воїни, які у складі сил безпеки та оборони брали участь захисті територіальної цілісності та незалежності України, починаючи з 2014 року. А також Герої України, які нагороджені «Золотою зіркою» з 2014 року, повні кавалери ордену Богдана Хмельницького. Крім того, за окремо визначеною постановою можуть бути поховані борці за свободу і незалежність України у 20 столітті», – розповів заступник директора державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» Ярослав Старущенко.

Інформатор писав, що в Україні створять Національне військове меморіальне кладовище.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ